Lietuvoje

2019.07.10 12:26

Vytautas Bakas įvardijo pasitraukimo iš „valstiečių“ frakcijos priežastis

atnaujinta 13.37
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.10 12:26

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas antradienį paskelbė, kad traukiasi iš „valstiečių“ frakcijos. Trečiadienį jis neslėpė nusivylimo LVŽS pokyčiais ir sudaryta nauja valdančiąja dauguma.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis žurnalistams sakė, kad apie tokį V. Bako sprendimą žinojo jau seniai. Pasak jo, NSGK vadovas teigė, kad paliks frakciją, jei sudarant naująją koaliciją į ją bus įtraukta už korupcinius nusikaltimus teisiama partija „Tvarka ir teisingumas“.

V. Bakas trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad 2016-aisiais prisijungė prie „valstiečių“ rinkimų sąrašo, nes ši partija save pristatė kaip kitokią politinę jėgą. Pasak jo, buvo nešama pokyčių vėliava, skiriama daug dėmesio skaidrumui politikoje, kovai su korupcija.

„Mūsų bendra komandos idėja buvo pokyčių vėliava, stipri antikorupcinė darbotvarkė, skaidrus valstybės valdymas, tarnystė žmonėms. Tas idėjas apibendrinome penkiomis darnomis, didžiulį dėmesį skyrėme skaidrumui politikoje.

LVŽS save teikė kaip kitokią politinę jėgą, kuri teikė žmonėms viltį, kad šita valstybė bus skaidresnė, kad valdžia bus arčiau žmonių“, – kalbėjo V. Bakas, pridurdamas, kad kurį laiką tai daryti pavyko visai neblogai.

Politikas prisiminė, kad kai buvo kuriama partijos programa, buvo stengiamasi įtraukti visus LVŽS skyrius, rėmėjus į programos kūrimą.

„Mes tą darėme nuoširdžiai, stengėmės įtraukti žmones. <...> Bet kažkas atsitiko. Man sako, kad aš pasikeičiau. Manau, kad kažkas nutiko, jog staiga partija pakeitė savo kryptį 180 laipsnių ir sudaro koaliciją su teisiamomis partijomis. Tai pirmas žingsnis, kuris sukėlė didžiulį nerimą, kad mes keičiame politinę kryptį, pažadus, einame į išdavystę“, – nusivylimo neslėpė V. Bakas.

Jis sakė, kad vertybinės linijos politikoje turi būti, nes žmonės politikus renka pagal vertybes ir tiki, kad bus atstovaujama jų interesams. V. Bakas dėstė, kad buvo žadama atstovauti rinkėjų interesams, siūlant aukščiausią politinę kultūrą.

Politikas citavo R. Karbauskį, kuris 2016-aisiais sakė, kad niekada nesudarys koalicijos su „Tvarka ir teisingumu“ bei tikisi, kad rinkėjų valia lems, jog „valstiečių“ frakcija bus didžiausia Seime ir taps skaidresnės valdančiosios koalicijos ašimi.

„Taip, rinkėjų valia lėmė, kad frakcija tapo didžiausia, bet man sunku pasakyti, kad ji tapo skaidrios politikos ašimi. Tai pirma žinutė, kuri privertė sunerimti, kad mes keičiame kryptį“, – teigė V. Bakas.

Kovos su korupcija atsisakymas – koalicijos partnerių noras

Nerimą, pasak jo, kėlė ir koalicijos derybos. Politikas teigė kalbėjęs su partijų lyderiais ir prašęs, kad derantis dėl naujos valdančiosios daugumos nebūtų atsisakyta antikorupcinės darbotvarkės.

„Tai yra priemonės, kurias parengė NSGK, remdamasis tyrimu, kuris perlaužtų stuburą žmonėms, kurie ardo valstybę iš vidaus, kurie gyvena visų mūsų sąskaita. Tai pažangiausių šalių praktika – civilinis konfiskavimas, skaidrus visų interesų deklaravimas. Tai padarytų, kad korupcija neapsimokėtų, kad kiekvienas žinotų, kad jei imi kyšius, kad vieną dieną gali netekti visko“, – kalbėjo V. Bakas.

Anot jo, visa antikorupcinė darbotvarkė buvo išmesta, nepaisant derybų ir tai, jo teigimu, buvo daroma „nepriekaištingos reputacijos partnerių reikalavimu“. Kitaip tariant, tokia buvo koalicijos kaina. Jo teigimu, buvo už koalicija buvo sumokėta tuo, kad atsisakyta realių priemonių kovoje su korupcija, o programoje tiesiog įrašyta 29 metus naudota frazė „kovosime su korupcija“.

Lemiamas žingsnis

Galiausiai, pasak V. Bako, buvo žengtas trečias žingsnis, kai susiderėjus dėl koalicijos Krašto apsaugos ministerija buvo atiduota teisiamai „Tvarkos ir teisingumo“ partijai.

„Tai ministerija su galingu karinės žvalgybos padaliniu, su 1 mlrd. eurų mūsų visų pinigų, kur yra nemažai įslaptintų pirkimų, kur apskritai, kai patiki tą sritį ministrui tiki, kad žmogus bus sąžiningas. Kai yra įslaptinti pirkimai, yra labai apribota galimybė juos kontroliuoti, kontroliuojančios institucijos negali prieiti prie visų pirkimų.

Belieka tikėtis, kad mes turėsime sąžiningą politiką. Ne. Mes atiduodame šitą ministeriją teisiamai partijai. Šitie trys dalykai yra tai, kas privertė pagalvoti, kad su šita politine jėga man nepakeliui“, – sakė V. Bakas.

V. Bakas kalbėjo, kad gal prieš mėnesį frakcijos kolegoms priminė, kad eidami į koaliciją su teisiama partija iš esmės išduoda žmones, kurie balsavo už LVŽS bei kad tai nesuderinama su programa ir vertybėmis.

„Pasakiau, kad tokiu atveju nematyčiau darbo frakcijoje. Po to vyko derybos, kalbėjausi su partijos pirmininku, derybininkais“, – sakė V. Bakas.

Dirbs opozicijoje, bet prie konservatorių kol kas nesijungs

V. Bakas sakė, jog akivaizdu, kad jis nuo šiol yra opozicijoje ir dirbs su tais „įrankiais“, kuriuos suteikia opozicija. Politikas teigė, kad stengsis kalbėti su visais politikais, partijų lyderiais ir net „valstiečių“ atstovais, kurie nenori nusisukti nuo pažadų žmonėms.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis antradienį sakė, kad V. Bakui atviros Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos durys. Visgi V. Bakas tikino, kad kol kas dirbs Seimo Mišrioje grupėje.

„Esu paskelbęs, einu į Mišrią grupę. Dėkoju opozicijai ne tik už pasiūlymą, bet, manyčiau, pavyzdinį bendradarbiavimą dvejus su puse metų, sprendžiant svarbiausius komitetui priskirtus klausimus“, – sakė politikas.

V. Bakas sakė, jog akivaizdu, kad jis yra opozicijoje ir dirbs su tais „įrankiais“, kuriuos suteikia opozicija. Politikas teigė, kad stengsis kalbėti su visais politikais, partijų lyderiais ir net „valstiečių“ atstovais, kurie nenori nusisukti nuo pažadų žmonėms.

V. Bakas šiuo metu vis dar vadovauja NSGK. Tačiau teigė, kad posto įsikibęs nesilaiko. Politikas sakė besitariantis su komiteto patarėjais ir viskas bus daroma pagal procedūras.

„Mano nuomone, mes turime vienintelę sritį, kur yra nacionalinis susitarimas ir šitas postas turėtų atitekti opozicijai. Tai būtų geras parlamentinės kontrolės sprendimas“, – sakė V. Bakas.

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį sakė apgailestaujantis, kad V. Bakas priėmė tokį sprendimą. Pats V. Bakas spaudos konferencijos metu teigė kalbėjęs apie tai su S. Skverneliu. Jis sakė vertinantis darbą, kurį pavyko nudirbti kartu su ministru pirmininku.

„Paprašiau premjero, kad kiek įmanoma, galėtume apsaugoti strateginius valstybės interesus, kad mūsų patikimumas kaip šalies, kaip partnerio, nenukentėtų“, – sakė V. Bakas.

V. Bakas priklausė LVŽS frakcijai, bet partijos nariu taip ir netapo.

„Valstiečių“ frakciją palikęs Vytautas Bakas: velniop tokią aritmetinę daugumą, jei dėl jos aukojami žmonių interesai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.