Lietuvoje

2019.07.09 21:20

Žemaitaitis: Bakas visą laiką buvo konservatorius ir mes tą puikiai žinojome

Saulius Skvernelis lieka premjeru – viena intriga mažiau, o Agnė Širinskienė padeda „tvarkiečiams“ suformuoti frakciją, bet Vytautas Bakas paliko „valstiečius“. Ką reiškia, kai vienas artimiausių S. Skvernelio bendražygių A. Širinskienės delegavimą „tvarkiečiams“ vadina politiniu sąvadavimu.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ – ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis.

Taip pat skaitykite

– Sutikite, kad stiprus yra vieno artimiausių S. Skvernelio bendražygių pareiškimas dėl A. Širinskienės: „politinis sąvadavimas“. Jūs pritartumėt tokiai nuomonei?

V. Sinkevičius: Galbūt turėčiau savo vertinimą, bet, aišku, tas žingsnis keistokas.

– Tai čia sąvadauja kas? R. Žemaitaitis?

V. Sinkevičius: A. Širinskienė yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė, bet galbūt ji turi planų eiti 2020 m. su „Tvarka ir teisingumu“ į rinkimus. Galbūt mes kažko nežinome. Nežinau, sunku pasakyti. Aišku, žingsnis įdomus, nevertinčiau taip drastiškai, kaip V. Bakas.

Taip pat skaitykite

– Ką frakcija galvoja apie tai?

V. Sinkevičius: Yra įvairių nuomonių. Sakykime taip. Jos įvairios: nuo palaikančių iki itin nepalaikančių kaip V. Bakas.

– Tai nėra vieninga frakcijos pozicija?

V. Sinkevičius: Pirmiausia tai yra A. Širinskienės sprendimas. Tikrai nebuvo, kad frakcija nuspręstų ar panašiai. Manau, tai A. Širinskienės ir, šiuo atveju, „Tvarkos ir teisingumo“ sprendimas. Manau, kad ir jie bet ko nepriimtų. Tai yra „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos ir A. Širinskienės sprendimas.

– Pone Žemaitaiti, jūs jaučiatės politiniu sąvadautoju? Ar čia kažkas kitas vadovavo šitam procesui?

R. Žemaitaitis: Čia yra natūralus dalykas. Visų pirma, esu labai dėkingas A. Širinskienei. Tiesiog norėčiau priminti kolegoms, kurie neskaito Statuto, dauguma yra sudaroma frakcijoje. Jeigu „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nebūtų, tai neturėtų daugumos. Ir šiandien, ko gero, nebūtų galima formuoti daugumos, būtų mažumos Vyriausybė formuojama. Tiesiog reikėtų paskaityti.

– Ar tikrai vienas narys ką nors lemia?

R. Žemaitaitis: Taip, kadangi 7 žmonės ir sudaro frakciją pagal Seimo statutą. Arba turime keisti Statutą ir sakyti, kad užtenka 5, 6, 9 ar 10. Kas taip pasakė, kad turi būti 7? Kokia buvo logika tuomet, kada buvo kuriama Konstitucija ir formuojamas Statutas? Reikia pasakyti, buvo nuspręsta: savivaldybės taryboje turi būti 3 ir tokiu atveju tada Seime dvigubai, kiek yra. Kitas dalykas. Tai, kas šiandien įvyko, kiekvienoje savivaldybėje yra kasdienybė. Leisiu priminti, ko gero, gal kolega, „valstiečiai“ nežino. Bet, pavyzdžiui, Šilalėje 2 „valstiečiai“, prisijungė socialdemokratą „paluckininką“ ir sėkmingai dirba.

– Negalėjote rasti nepartinio žmogaus?

R. Žemaitaitis: Nereikėtų, manau, čia kalbėti – partinių, nepartinių. Tiesiog yra sprendimas, sprendimas teisingas. Sprendimas yra tam, kad koaliciją būtų išsaugota.

– Ar jūs jaučiate tokį niuansą, kad S. Skvernelis nebėra toks tikras dėl savo dalyvavimo su „valstiečiais“? Ir šitas A. Širinskienės sprendimas įlieja deguto?

R. Žemaitaitis: Kai kas nori tą dalyką padaryti ir kai kas nori pakelti. O jeigu žiūrėsite į V. Baką, tai jis visą laiką buvo konservatorius ir mes tą puikiai žinojome. Čia ne naujiena. Jeigu pažiūrėsime paskutinius 2 m. jo pasisakymus tiek S. Skvernelio atveju, tiek R. Karbauskio atveju, tiek kitu atveju, tai... O kitas dalykas, nepamirškite, gal kažkas pamiršo istoriją, tai ponas Bakas buvo tas, kaip mes vadindavome, ryšininkas Rusijoje ir su savo profesinėmis sąjungomis sėkmingai Kremliuje mokosi. Toks irgi įdomus dalykas gyvenime. Bet čia reikėtų palikti jam pačiam.

– Jūs pavadinote jį konservatoriumi, o aš dabar skaitau S. Malinausko visiškai neseniai pasirodžiusį įrašą socialiniame tinkle ir jis rašo, kad „V. Bako sprendimas man nėra labai didelė staigmena, palaikau Vytautą. Tai yra žmogus, kuris nusipelno mano pagarbos ir jis yra vienas artimiausių žmonių S. Skverneliui“. Jūs jį pavadinote konservatoriumi?

R. Žemaitaitis: Labai akivaizdžiai visi skandalai, komisijų sudarymas...

– Tai S. Skvernelis irgi gal konservatorius?

R. Žemaitaitis: Ką jūs kalbate. Jūs lyginate nepalyginamus dalykus. Net nesulyginami dalykai. Aš traktuoju, į kurią pusę kolega Seimo narys paskutinius 2 m. dirbo. G. Landsbergis aiškiai pasakė, kad V. Bakas laukiamas, mes su juo deriname pozicijas. Ir kai aš pirmininkavau šiandien nuo 14 val., visą laiką intensyviai vyko pokalbiai, susitikimai ir paskutinis pokalbis įvyko tarp V. Bako, L. Kasčiūno ir G. Landsbergio jų kabinete. Tai yra faktas, to fakto neištrinsite.

Kitas dalykas, man teko perskaityti jo pranešimą, tai dar įdomesnis kazusas. Tas pareiškimas yra parašytas matomai prieš kokį mėnesį laiko ir tame pareiškime buvo paliktas tuščias tarpas ir buvo tik ranka staigiai įrašyta data. Taip nebūna. Mano praktikoje per tiek metų nėra buvę.

– Pone Sinkevičiau, tai ponas Bakas dar yra jūsų gravitacijos erdvėje ar vis dėlto nukeliavo jau pas konservatorius, kaip jūsų koalicijos partneris sako?

V. Sinkevičius: Pradėčiau nuo to, kad neklijuočiau jokių etikečių. V. Bako išėjimas iš frakcijos yra didelis netekimas frakcijai, nes tai gana populiarus politikas, ėmęsis drąsių žingsnių. O vertinimų gali būti dėl tų žingsnių įvairių, bet jis dirbo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai.

– Ne konservatoriams?

V. Sinkevičius: Jis buvo S. Skvernelio štabo vadovas. Ir aš nesu girdėjęs jo pasisakymų prieš ministrą pirmininką, kažkokių ministro pirmininko atžvilgiu kritiškų pastabų... Kai kuriuos partijos, frakcijos sprendimus jis turi teisę kritikuoti. Kitas dalykas, aišku, kai kažkas pameta, kažkas atranda. Labai logiška, kad opozicijai iš karto atveria širdį, duris išėjusiems žmonėms, bet tai yra natūralus procesas. Aš tikiu, kad V. Bakas neskubės pasirinkti pusių. Jis apie tai buvo pasakęs anksčiau, tai yra jo pasirinkimas.

– Antras žmogus, kaip rašo pats premjero patarėjas, yra V. Pranckietis. Kaip išsispręs jo likimas, taip pat daug ką lems. Pirmadienį spręsis. Kaip jūs prognozuojate? Užteks 71 balso, kad V. Pranckietis būtų atstatydintas?

V. Sinkevičius: Pirmadienį vyks partijos taryba, bet šiuo atveju dėl V. Pranckiečio, kiek aš suprantu, koalicijos susitarimas yra pasiektas. Ir koalicijos partneriai nebereiškia pretenzijų į Seimo pirmininko poziciją, todėl būtų turbūt naivu tikėtis, kad LVŽS taryba atiduotų tą poziciją.

– Jau yra nuspręsta?

V. Sinkevičius: Aš samprotauju kaip partijos vicepirmininkas ir tokius motyvus išsakysiu balsuojant. Kaip nuspręs taryba, galbūt bus kitokie motyvai. Ten yra per 50 narių. Tačiau būtų logiška, kad partijos taryboje būtų būtent tokia įvykių seka ir šiandien V. Pranckietis yra populiariausias LVŽS politikas.

– Kaip jūs manote, bus balsuojama Seime dėl V. Pranckiečio?

R. Žemaitaitis: Čia ne mūsų reikalas, mes išvis nesikišame. Čia vyko derybos tarp „socialdarbiečių“ ir „valstiečių“. Ten jų susitarimas.

– Kur „Tvarka ir teisingumas“ kišasi?

R. Žemaitaitis: Mes nesikišame į tuos dalykus, kur nematome, kad tai yra prioritetiniai ar kad tai yra esminiai dalykai.

– O kas yra prioritetiniai dalykai?

R. Žemaitaitis: Programinės nuostatos ir Vyriausybės darbų tęstinumas.

– Ir turbūt Vyriausybės bei ministrų postai.

R. Žemaitaitis: Ne, ir jūs puikiai žinote.

– Nežinau, aš klausiu, pone Žemaitaiti.

R. Žemaitaitis: Kai buvo derinamos pozicijos ir V. Sinkevičius, ko gero, puikiai žino, mes atsitraukėme nuo tam tikrų pasiūlymų, kurie gali pažeisti fiskalinę drausmę. Mes aiškiai pasakėme, kad fiskalinės drausmės sutartis negali būti pažeista.

Dienos tema. Virginijus Sinkevičius: Viktoras Pranckietis yra populiariausias „valstiečių“ politikas

– Čia dėl vaiko pinigų?

R. Žemaitaitis: Ne tik dėl vaiko pinigų. Ir kitų, kur buvo siūloma. Dėl to paties bazinio dydžio, minimalaus mėnesio atlyginimo. Visą tą reikia skaičiuoti. Tai mes pasitraukėme tam tikrose vietose, bet tam tikrose vietose ir išlošėm. Jeigu žiūrėsime dėl neapmokestinamo pajamų dydžio.

– Pone Žemaitaiti, Krašto apsaugos ministerija. Jūs eisite į ministrus? Norėtumėte matyti save ministro poste?

R. Žemaitaitis: Sulaukime kito antradienio.

– Bet ar jūs pats norėtumėte?

R. Žemaitaitis: Dar kartą sakau – kitą antradienį.

– Pone Žemaitaiti, jūs atėjote į televizijos laidą, jūsų rinkėjai žiūri.

R. Žemaitaitis: Aš kalbėjau su jumis telefonu, aiškiai pasakiau, kad šitas klausimas yra nekalbamas, kol ministras pirmininkas nepasikalba su prezidentu G. Nausėda.

– Jie pasikalbėjo.

R. Žemaitaitis: O ministras pirmininkas padarė pranešimą? Pradėkime gerbti kolegas, vieni kitų nuomones ir gerbti tuos žmones, kurie bus kandidatai į ministrus. Aš jau esu pasimokęs, kada mes pasakome, kas bus galimas kandidatas į ministrus ir jis yra sėkmingai suėdamas, jo gyvenimas baigiasi. Šiandien mes nerandame žmonių, kurie norėtų būti ministru. Manęs tai neliečia. Tai liečia žmogų, kuris gali būti kandidatu ir užimti ministro postą.

– Tai jūs nesate kandidatas?

R. Žemaitaitis: Nesu tas kandidatas. Bus aišku gal rytoj, gal poryt, gal atsiras dar keletą kandidatų, bet šiandien to nėra. Ir ministras pirmininkas žino, kokia yra situacija ir kitą savaitę, aš tikiuosi, 18 ar 19 d. sužinosime. Šiandien svarbiausias dalykas, kad koalicinė sutartis pasirašyta, valdančioji dauguma yra, programinės nuostatos yra įdėtos ir yra bendras susitarimas.

– Pone Sinkevičiau, kas iš „valstiečių“ nebenori dirbti? Turime V. Šapokos pavardę įvardytą. Kas dar be pono Šapokos yra dvejonių stadijoje?

V. Sinkevičius: Man sunku pasakyti. Nė vienas ministras nebuvo garantuotas dėl savo tolesnio buvimo ir dabar, esant pirmam susitarimui, esant aiškiam pozicijų išsidėliojimui, esant galų gale ministro pirmininko sprendimui tęsti darbą, nes, manau, jeigu ministras pirmininkas būtų kitas asmuo, tai kardinaliai keistųsi ministrų apsisprendimas. Dabar ministrai turės, sakykime, nedaug laiko priimti sprendimus, kaip jie jaučiasi.

Nepamirškime, įeiname į sudėtingą periodą ir dėl ko ir reikėjo turbūt šitų derybų, dėl ko reikėjo stabilesnės daugumos. Tai yra rinkimų periodas. Ministrai, daugelis jų atėjo, sakykim, tuo profesionalų pagrindu, ir žinau, kad daugelis jų nemato savęs politikoje. Neišvengsi politikos likus metams iki rinkimų. Jos bus labai daug, ji neišvengiamai tave įtrauks. Manau, kai kurie svers tuos faktus, kalbėsis su ministru pirmininku ir pamatysime. Dabar nė vieno negalėčiau įvardyti.

– Kaip jūs galvojate – ministras pirmininkas išliks su „valstiečiais“ iki pat savo kadencijos pabaigos?

V. Sinkevičius: Žiūrėsime, priklausys nuo labai daug aplinkybių. Bet kol kas ministras pirmininkas bent jau yra LVŽS frakcijos narys, o ar taps partijos nariu, tai yra tik jo apsisprendimas.

R. Žemaitaitis: Aš nežinau.

– Neišsiskirs R. Karbauskio ir S. Skvernelio keliai visiškai?

R. Žemaitaitis: Sunku burti iš tirščių ir po to vėl intrigas kažkokias sukelti. Jie yra atsakingi politikai ir įvertins, kokios galimybės gali būti. Aš nesiimčiau vertinti. Lietuvoje pradeda burti iš tirščių, tai rezultatas būna dažniausiai...

– Bet nuo to priklausys koalicija.

R. Žemaitaitis: Žinoma, nes jeigu jūs matėte, memorandume aiškiai visos koalicinės partnerės, tarp jų ir „valstiečiai“, pasirašė, kad premjeras yra S. Skvernelis. Kad tą užtvirtintų, S. Skvernelis, pasirašė penktą protokolą, tai viskas kaip ir aišku.