Lietuvoje

2019.07.09 19:01

Įžvelgia du kelius „valstiečių“ partijai ir abu juos nulems Skvernelio sprendimas

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.07.09 19:01

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį paskelbė liekantis pareigose, o ankstesnius pareiškimus apie traukimąsi iš pareigų pavadino emociniais.

„Aš priėmiau sprendimą grąžinti įgaliojimus išrinktam prezidentui ir toliau formuoti Vyriausybę“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.

Dar prieš tai Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas pareiškė, jog palieka „valstiečių“ frakciją, rytą iš šios frakcijos pas „tvarkiečius“ perbėgo Agnė Širinskienė. Tiesa, pastarosios sprendimas – akivaizdus taktinis manevras, norint išsaugoti „tvarkiečių“ frakciją Seime.

Įtampą sulėkė liežuvio nelaikymas rinkiminiu laikotarpiu

Komentuodamas visas peripetijas, kurios pastarosiomis dienomis vyksta šalies politiniame gyvenime, BNS vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis sako, kad bent dėl S. Skvernelio sprendimo pernelyg daug nebuvo, buvo galima nujausti, kad premjeras priims sprendimą tęsti darbus, tiesa, patys valdantieji su premjeru priešakyje savo žodžiais rinkimų laikotarpiu įvarė į kampą, kuomet viešai „prisižadėjo palikti valdžią, jei rinkimai susiklostys nesėkmingai“.

„Kita vertus, visu tuo laikotarpiu premjeras aktyviai svarstė ir kitus variantus, tarp kurių buvo ir bandymai išvykti dirbti į Europos Komisiją arba trauktis iš pareigų ir burti kažką naujo ateinantiems Seimo rinkimams. Ko gero, šie du variantai galutinai atmesti buvo paskutinėmis savaitėmis“, – apie premjero intrigą pasakojo V. Beniušis.

Tiesa, politikos apžvalgininkas pripažįsta, kad įtampos valdančiųjų, o visų pirma „valstiečių“ gretose netrūks iki pat kitų metų Seimo rinkimų.

Savo ruožtu MRU lektorė Rima Urbonaitė sako, kad premjero elgesys ir trijų dienų pauzė turėjo politinių užkulisių tam tikrų dalykų, greičiausiai premjeras savo sprendimo neatskleidė būtent dėl to ir „tempė gumą“ iki antradienio.

„Toks trijų dienų pauzės paėmimas neatrodo visiškai įtikinamas, kad visam tam reikėjo atskiros spaudos konferencijos, nes šiandien daug naujo ir nesužinojome. Kad S. Skvernelis nepaliks Vyriausybės buvo galima numanyti, nes pakeisti jį šiuo metu, ko gero, nėra kam, o ir norinčių tai daryti, vargu ar atsirastų. Čia net būtų patiems „valstiečiams“ didžiulis iššūkis, kuo pakeisti tokį premjerą, kuris turi to populiarumo dar ganėtinai nemažai“, – sakė politologė.

„Valstiečių“ ateities perspektyvos – Skvernelio rankose

Iki penktadienio Lietuvos politinę padangėje esminis klausimas buvo ar pavyks suformuoti koalicinę daugumą, tą padarius, atsirado nauji klausimas – kokios įtampos vyksta „valstiečių“ gretose.

V. Beniušio manymu, tai, ką matome šiuo metu didžiausios frakcijos Seime gretose, greičiausiai nedings iki pat kitų metų Seimo rinkimų, o esminis sprendimas vėl guls ant S. Skvernelio pečių.

„Iki pat Seimo rinkimų įtampos židinių bus nemažai, kas vyks „valstiečių“ partijoje priklausys nuo tų skaičiavimų, su kuo premjeras eis į Seimo rinkimus. Akivaizdu, kad šiandien jis dar nėra apsisprendęs ir vienas iš variantų – bandyti perimti daugiau lyderystės pačioje „valstiečių“ partijoje, tačiau, matosi, kad jis neatmeta ir kitų variantų, tarp kurių, ir galimybė sukurti naują politinę jėgą“, – svarstė apžvalgininkas.

Anot jo, ir iki šiol buvo galima pastebėti, kad R. Karbauskio ir S. Skvernelio politinis bendravimas – labiau iš išskaičiavimo nei iš politinių vertybių.

„Matant gana prastokus „valstiečių“ reitingus S. Skvernelis ieškos ir kitų variantų, o dar prieš tai kibirkščių iššaukti gali ir ministrų paskyrimas, o čia jau rimtai įsitraukti gali ir naujasis prezidentas G. Nausėda“, – sakė V. Beniušis.

MRU politologė R. Urbonaitė ateities tiek S. Skvernelio, tiek „valstiečių“ perspektyvose įžvelgia kitą aspektą – jei premjeras sugalvoti atsitraukti nuo „valstiečių“ ir bandyti kurti atskirą politinį darinį, tai nebūtų taip lengva padaryti, ir nebūtinai visi eitų paskui S. Skvernelį.

„Labiau tikėtina, jei S. Skvernelis pajus palaikymą partijos viduje, gali būti, jog jis bandytų siekti tos lyderystės partijos viduje. Tuomet, jau galėtume matyti ir kardinalius pokyčius pačioje partijoje. Tiesa, premjerui bus svarbu turėti informacijos, kiek jis to palaikymo partijos viduje turi“, –sakė politologė, pridūrusi, jog „valstiečiai“ turi priimti kažkokius sprendimus ar net kardinalius pokyčius, jei jie nori toliau būti rimtai konkurencingi ateities politinėje sistemoje ir 2020 metų Seimo rinkimuose.

Tiesa, politologės manymu, „valstiečiams“ stipriai atsiliepti gali šiandien pasitraukusio V. Bako praradimas. R. Urbonaitės nuomone, tai politikas, kuris sukrovė labai didelį politinį kapitalą šiai partijai ir frakcijai.

„Čia yra didelis praradimas ir gali būti, jei pačioje „valstiečių“ partijoje vyks kitokie procesai, galbūt, jis persigalvos ir grįš, matydamas, pavyzdžiui, kitus partijos lyderius bei pokyčius. Tokį politiką prarasti yra pakankamai svarbus dalykas“, – apie V. Bako pasitraukimą sakė politologė.