Lietuvoje

2015.07.09 13:38

Vaikai iš globos institucijų greičiau pateks į šeimas

LRT.lt2015.07.09 13:38

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo balsų dauguma priimtas Civilinio kodekso pataisas dėl vaikų globos institucijoje tvarkos, rašoma pranešime spaudai.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo balsų dauguma priimtas Civilinio kodekso pataisas dėl vaikų globos institucijoje tvarkos, rašoma pranešime spaudai.

Prezidentės inicijuotomis pataisomis Civilinis kodeksas papildytas nuostata, kad likęs be tėvų globos vaikas bus apgyvendinamas globos institucijoje tik tais atvejais, kai nebus galimybės jo globoti šeimoje arba šeimynoje.

Šiuo metu vaikai Lietuvoje, ypač mažiausi iki 3 metų amžiaus, per dažnai patenka į institucijas ir ten užsilieka ilgam. Tai tampa viena pagrindinių įvaikinimo kliūčių.

Naujoji Civilinio kodekso nuostata numato, kad vaikai iki trejų metų amžiaus pateks į globos instituciją išimtiniais atvejais ir ne ilgiau nei 3 mėnesiams. Ilgesnė globa institucijoje bus leistina tik dėl objektyvių priežasčių, susijusių su specializuota sveikatos priežiūra, slauga ar kitais vaiko poreikiais, kai nėra galimybių vaikui nustatyti globą šeimoje arba šeimynoje.

Civiliniame kodekse numatyta, jog vyresnių vaikų laikinoji globa galės trukti ne ilgiau kaip dvylika mėnesių. Tais atvejais, kai vaiko laikinoji globa truks ilgiau nei 12 mėnesių, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija turės apie tai informuoti Vyriausybės įgaliotą instituciją, o ši savo ruožtu privalės įvertinti šeimai teiktų socialinių paslaugų efektyvumą ir galimybę grąžinti vaiką į šeimą bei įpareigos valstybinę vaiko teisių apsaugos instituciją priimti vieną iš sprendimų: grąžinti vaiką į šeimą, tęsti vaiko laikinąją globą ir teikti paslaugas šeimai arba kreiptis į teismą dėl vaiko nuolatinės globos nustatymo.

Lietuvoje šiuo metu be tėvų globos yra likę beveik 10 tūkst. vaikų, iš jų apie 40 proc. auga globos įstaigose. Civilinio kodekso pataisos įpareigos savivaldybes, vaikų globos įstaigas atsakingiau rūpintis be tėvų globos likusiais vaikais, bendradarbiauti su globėjų šeimomis, šeimynomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, sukaupusiomis globos patirties.

Seimo sprendimo dar laukia Prezidentės inicijuotos pataisos dėl vaiko globos šeimose skatinimo, sklandesnio globėjų ir įtėvių rengimo, pagalbos šeimoms ir šeimynoms, besirūpinančioms tėvų globos netekusiais vaikais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt