Lietuvoje

2019.07.08 21:19

Skvernelis įvardijo, ko tikisi iš „valstiečių“ ateityje: įgyvendinus pokyčius partijai greičiausiai pasakytų „taip“

Penktadienį Seime Valstiečių ir žaliųjų, „Tvarkos ir teisingumo“, Socialdemokratų darbo partijos ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos partijų pirmininkai pasirašė valdančiosios koalicijos sutartį, o premjeras Saulius Skvernelis pasirašė sutarties priedą dėl Vyriausybės formavimo.

Darbą turėtų prarasti dabartiniai žemės ūkio, susisiekimo, vidaus reikalų ir krašto apsaugos ministrai. Kokiomis sąlygomis premjeras sutiktų stoti į Valstiečių ir žaliųjų sąjungą ir pretenduotų tapti partijos pirmininku. Kaip atrodys ministrų kabinetas ir kiek kainuos kelios dešimtys įsipareigojimų? LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ – premjeras Saulius Skvernelis.

– Šios dienos aktualijos – batalijos dėl sostų karų. Ar iš tikrųjų premjeras pretenduoja tapti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininku? Jūs tai paneigėte, bet sakėte, kad partijai reikia demokratinių pasikeitimų. Jeigu jie būtų, jūs taptumėte partijos pirmininku?

S. Skvernelis: Aš galiu tą patį pakartoti – negaliu niekur pretenduoti nebūdamas partijos nariu ir nesiruošiu pretenduoti, nieko gelbėti, į niekieno poziciją nesikėsinu. Aš kalbėjau apskritai apie politines partijas, aišku, pirmiausia apie Valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Jeigu politinė partija mano, kad viskas gerai, tai pozicija yra priimtina ir gerbtina.

– Bet jūs matote kitaip tą partiją?

S. Skvernelis: Galvojant apie ateitį, kažkokie pokyčiai turi būti. Aš tiesiog niekam savo nuomonės neperšu. Sakau, svarstau apie tai, klausimai yra – ar būtų stojimas į kokią nors politinę partiją, tai aš apskritai apibrėžiu, kokią politinę organizaciją matyčiau.

– O kokios demokratijos jums trūksta?

S. Skvernelis: Nenoriu minėti ir kalbėti apie partijos vidaus reikalus, tai yra partijos reikalai, partijos bendruomenė. Ji šiandien yra tokioje situacijoje, kur priims sprendimus, vienokius ar kitokius, kalbant apie ilgalaikę strateginę viziją, jeigu tokią turi.

– Bet jeigu pasisuktų reikalai kaip nors, pavyzdžiui, Ramūnas Karbauskis pasitikrintų pasitikėjimą ir būtų abejonių dėl jo pirmininkavimo partijai, jūs sutiktumėte vadovauti partijai įstojęs?

S. Skvernelis: Partijoje yra šiandien narių, kurie yra seni partijos nariai ir dalyvauja šitoje veikloje, jie galėtų, jeigu bus partijos valia ir noras, vadovauti tai politinei partijai. Aš tikrai nepretenduoju, nesiveržiu. Kaip minėjau, nieko gelbėti nenoriu, galbūt neduodu tokios pridėtinės vertės kaip kiti partijos nariai, tai politinė partija savo ateitį ir pasirinks pati.

– Jūs neatsakote į tą klausimą, kaip būtų, V. Pranckietis – irgi labai dvejojančiai. Vis dėlto be R. Karbauskio nieko ir nelieka kol kas. Kokius dar kandidatus jūs matote?

S. Skvernelis: Partijos pirmininkas niekur nesiruošia trauktis. O pati politinė partija, manau, turi šiandien žmonių, kurie, jeigu būtų kada nors demokratiniai pirmininko rinkimai, galėtų tikrai pretenduoti. Tas pats V. Pranckietis. Galiu paminėti T. Tomiliną. V. Sinkevičių ir, matyt, dar daugelį narių: J. Jarutį, R. Baškienę. Tikrai yra partijos narių, kurie seniai yra šioje partijoje, kurie mato prasmę būti, turi tikslą. Manau, kad partija tikrai atrastų žmonių, nereikia kalbėti apie tai, kad kažkam šitas postas turėtų būti atiduotas, paveldėtas ar kokiu nors kitu būdu patiektas ant lėkštutės.

– Vis dėlto jūs sakėte, kad demokratinių procesų reikia ir svarstytumėte, ar įstoti į tą partiją, ar galvoti apie kokią nors kitą politinę jėgą. Tai jūs stosite į tą partiją ar ne?

S. Skvernelis: Aš jau minėjau – jeigu ta partija iš tikrųjų darys pokyčius, turės strateginę ilgalaikę viziją dėl Lietuvos, dėl ateities, dėl būtinų darbų prioritetų, filosofiją tam tikrą, tarptautiškumą, tarptautinį bendradarbiavimą, kas šiandien labai svarbu, tai, ko gero, taip. Būčiau eilinis partijos narys, kuris galėtų taip pat daryti įtaką procesams būdamas partijoje.

– Prisijaukinote tą partiją? Ji tapo artima? Nes vis dėlto ji yra Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

S. Skvernelis: Man nereikia nieko naujo jaukintis, beveik 3 m. esame kartu. Aišku, yra partiniai ir nepartiniai. Tai yra politinė jėga, sena politinė jėga, turinti tradicijas, bet to nepakanka. Aš manau, kad reikia turėti labai aiškią viziją. Ir tos politinės jėgos, kurios turi trumpalaikę viziją, vieniems ar kitiems rinkimams tikrai nusibrėžia, joms yra gana sunku. Ypač šiandien, sudėtingą laikotarpį, kada politinės partijos išgyvena tam tikrą krizę ir visuomenės pasitikėjimas politinėmis partijomis nėra, švelniai tariant, labai aukštas. Bet kitokio pasirinkimo demokratinėje šalyje, kaip tvirta partinė politinė sistema, nėra.

– Artimiausi rinkimai į Seimą. Jūs eisite su šita politine jėga?

S. Skvernelis: Visiškai ankstyvas klausimas. Šiandien mes turime kalbėti, apie tai ir kalbame, kad turime baigti padaryti tuos darbus, kurie buvo užsibrėžti 2016 m. Tie pažadai, kurie buvo duoti žmonėms, kurie balsavo už mus. Tuos darbus reikia padaryti.

– Kada apsisprendėte, kad liksite premjeru? Po kokio įvykio? Po koalicijos sutarties?

S. Skvernelis: Aš savo sprendimą paskelbsiu rytoj, šiandien svarbiausia, ką galiu pasakyti, kad džiaugiuosi, jog yra koalicinė sutartis ir dabar aiškiai yra įvardyta, kad ministro pirmininko pozicija yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atsakomybės sritis. Tai yra svarbiausia.

– Jeigu paskelbtumėte, kad neinate, kas vietoj jūsų galėtų vadovauti?

S. Skvernelis: Nepakeičiamų nėra. Yra daug, kaip jau minėjau, narių, kurie galėtų būti ir prisiimti tą atsakomybę.

– Bet tai, kad jūs pasirašėte priedą su ministrų kabinetu, rodo, kad...

S. Skvernelis: Aš pasirašiau priedą, kuriame yra numatyti Vyriausybės formavimo principai. Labai svarbu, kad jie yra išdėstyti raštu, kad nėra ir nebus taikoma praktika, jog siūlomas partijos bet koks veikėjas, kuris a priori tampa ministru. Kaip tos procedūros vyksta, kokie reikalavimai keliami kandidatams, kaip tas procesas turi būti vykdomas, kada teikiamas ministru pirmininku. Jis yra raštiškai aprašytas, patvirtintas politinių partijų parašais, kurios pasirašė koalicinę sutartį ir šiuo metu, kadangi esu šios Vyriausybės vadovas, tai taip pat pasirašiau.

– Koalicijos sutartis yra kompromiso dokumentas? Jūs patenkintas ta koalicijos sutartimi?

S. Skvernelis: Manau, kad tai yra nelengvo kompromiso dokumentas, kuris nekeičiant Vyriausybės programos leidžia susikoncentruoti į keletą sričių, kurios dar per tuos likusius pusantrų metų ar Vyriausybės programoje buvo numatytos, bet galbūt išryškinant per priemonių planą, ką iš esmės galėtų šita valdančioji dauguma padaryti.

– Ministrais jau kai kurios pavardės yra bandomos viešojoje erdvėje pozicionuoti tam tikra prasme, bet dar apie tuos, kurių nebebus. Nebus R. Karoblio, nebus R. Masiulio, nebus vidaus reikalų ministro. Jums gaila, kad jų nebus?

S. Skvernelis: Pirmiausia, kalbame apie atsakomybės sritis. Dar kartą pabrėžiu, Vyriausybės formavimo principuose numatyta, kad viena ar kita politinė jėga atsakys už tą sritį ir bus atsakinga už tam tikros politikos formavimą. Kokie kandidatai bus pasirinkti? Vertinant tai, kad likę iš esmės metai iki rinkimų, o iki rinkimų kampanijos dar mažiau, gali būti taip, kalbant apie veikiančius ministrus, jeigu politinių partijų sprendimas bus toks, kad jie bus tinkami vykdyti, įgyvendinti toliau tas programines nuostatas. Gali likti bet kuris iš tų išvardytų ministrų. Priklausys ir nuo politinės partijos, kuri deleguoja. Jeigu bus deleguojami kiti žmonės, labai aiškiai, kaip minėjau, apibrėžta tvarka, kokiu būdu tai bus daroma ir kokie žmonės. Pirmiausia tai profesionalumas, atsakomybė, sąžiningumas, gebėjimas vienoje ar kitoje srityje daryti reikalingus pokyčius, atstovauti tai sričiai. Šiais principais vadovaujantis bus kandidatas ir parinktas, ir tada mes turėsime tą procesą, kuris yra nustatytas tiek Konstitucijoje, tiek Vyriausybės įstatyme.

– Yra kokių nors pavardžių? Šiaip jau minima tik viena pavardė – „socialdarbiečiai“ minėjo A. Palionio pavardę į žemės ūkio ministrus. Buvęs finansininkas, dirbęs akciniame inovaciniame banke, kai A. Šleževičius atsiiminėjo indėlį. O šiaip kokios dar pavardės minimos?

S. Skvernelis: Nežinau, kokią pavardę taip apibūdinote, bet galiu pasakyti, kad šiandien jokios pavardės man nėra pateiktos. Dar per anksti tą daryti. Kai jos bus teikiamos, norėčiau, kad ir partijų pirmininkai laikytųsi tos pačios šios Vyriausybės formavimo tradicijos. Tol, kol nėra kandidatūra galutinai ir patikrinta, ir suderinta, tos pavardės skelbti nėra būtina.

– Programa arba priemonių planas, kurį jūs turite įgyvendinti, opozicijos skaičiavimais, kainuos apie 1 mlrd. 300 mln. Pati opozicija sako – yra tik 300 mln. Ar tai nebus pažadų priemonių planas, juo labiau, kad kai kurios priemonės – nuo 75 m. senjorams nemokami vaistai, ypač didinti neformalaus ugdymo finansavimą, įvesti nemokamą maitinimą – nuo 2020 m. sausio mėn., kai kurios priemonės netgi nuo 2020 m. rugsėjo. Tai prieš pat Seimo rinkimus. Ar tai nėra pažadų planas?

S. Skvernelis: Kai kurios išvardytos priemonės bus įgyvendintos su kitų metų biudžetu. Nuo sausio 1 d., kaip ir jūsų minėtas vaistų kompensavimo senjorams klausimas. Kas susiję su galimu nemokamu ikimokyklinukų maitinimu, aišku, sietina su rugsėjo 1 d., nes tai mokslo metų pradžia. Ir bus vėlgi daromas pirmiausiai pilotinis projektas kartu su savivaldybėmis, kurios įsitrauks. Tas nuspręsta. Ir visos kitos priemonės, kas susiję su vaiko pinigais, jos buvo numatytos ir tai bus siektinas skaičius, atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes. Tos galimybės yra didesnės negu praėjusiais metais tuo pat laiku. Bet kokiu atveju fiskalinė drausmė ir atsakinga finansinė politika turėtų būti šios Vyriausybės arba šios daugumos Vyriausybės vienas iš prioritetų.

– Vis dėlto užteks pinigų šioms priemonėms įgyvendinti? Ar čia gerokai per daug?

S. Skvernelis: Jeigu tos priemonės yra surašytos, vadinasi, jos bus įgyvendintos. Klausimas, kokia apimtimi. Tai priklausys, kaip galutinai formuosime valstybės biudžetą.

– O ką reiškia „kokia apimtimi“?

S. Skvernelis: Tai reiškia, kad priemonės gali būti išdėstytos per atitinkamą laikotarpį, jos gali būti irgi diskutuotinos ir svarstomos.

– Bet iki Seimo rinkimų?

S. Skvernelis: Visos priemonės, kurios susijusios su galimomis finansinėmis išlaidomis, bus įkalkuliuotos ir suprojektuotos į kitų metų valstybės biudžeto projektą.

– Kova su korupcija jaudino opoziciją. Priemonių planas numato kovą su korupcija?

S. Skvernelis: Tai pasirašyta pagrindinė koalicijos sutartyje, vienas iš punktų yra numatytas, kad būtų tęsiamos ir įgyvendinamos tos priemonės, kurios padėjo valstybei bristi iš tos situacijos, liūno, kuris dažnai įvardijamas kaip korupcija.

– Jeigu būtų artimiausiu metu partijos pirmininko rinkimai, o jūs būtumėte partinis, balsuotumėte už dabartinio pirmininko kandidatūrą?

S. Skvernelis: Aš nesu partijos narys ir mes nekalbėkime apie tai, kas būtų, jeigu būtų. Tai klausimas, visiškai neturintis jokio pagrindo hipotetiškai. Jeigu aš būčiau, pavyzdžiui, iš kitos politinės partijos?

– Turite prioritetų, dar kokios kitos galėtumėte būti šiandien?

S. Skvernelis: Aš kol kas tikrai nesvarstau apie jokias kitas politines partijas ir save identifikuoju su šia politine jėga. Tikrai noriu, kad ši politinė jėga turėtų ilgalaikę tvarią strategiją, kad būtų demokratinė, vakarietiška, labai aiškiais principais, vertybėmis, bendradarbiavimu, kompromiso paieška pagrįsta politine jėga, kuri turėtų ilgesnę perspektyvą ir matytų ne tik 2020 m. rinkimus, bet gerokai ilgiau. Kad nebūtų to švytuoklės bangavimo nuo vieno Seimo nario iki 56 ir vėl prie vieno. Manau, kad tas pokytis yra galimas, bet čia turi pati bendruomenė daryti sprendimus. Aš kol kas nesu jos narys.

Dienos tema. Saulius Skvernelis: tikrai noriu, kad ši politinė jėga turėtų ilgalaikę tvarią strategiją