Lietuvoje

2019.07.08 19:59

Politologė sako, kad galutiniai taškai dėl ministrų dar nesudėti: Nausėda taip lengvai Masiulio gali ir nekeisti

Apie galimybes tapti „valstiečių“ nariu prabilęs premjeras Saulius Skvernelis sako, kad nenorėtų paveldėti partijos pirmininko pozicijos ir stotų tik į demokratišką politinę jėgą. Tuo metu politologė teigia, kad naujasis ministrų kabinetas taip lengvai nebus keičiamas. Anot jos, būsimas prezidentas Gitanas Nausėda nenorės atsisakyti puikiai viešojoje erdvėje vertinamo susisiekimo ministro.

Kodėl pykstasi Skvernelis ir Karbauskis?

Politologė Jūratė Novagrockienė sako, kad visi pirmadienio S. Skvernelio samprotavimai apie ateitį tarp „valstiečių“ yra reakcija į sunkiai formuotą koaliciją, ypač į tai, kad nemaža dalis derybų vyko už uždarų durų.

„Buvo nuolatinis R. Karbauskio blaškymasis, nuolatiniai pareiškimai, kurie skirdamosi kiekvieną dieną, taip pat įvairūs atsitraukimai. Ko gero, prisidėjo ir tai, kad R. Karbauskis kelis kartus žadėjo pasitikrinti pasitikėjimą partijoje, bet iki šiol to ir nepadarė. Na, ir koalicijos derybų uždarumas“, – apie tai, kodėl vėl kilo įtampa „valstiečių“ viršūnėlėse, svarstė politologė.

J. Novagrockienė taip pat išskiria ir vidinės demokratijos trūkumą, anot jos, akivaizdu, to partijoje nėra.

„Derėjosi R. Karbauskis, galbūt dar pora žmonių, o ne pati partija. Buvo frakcijos tam tikri atstovai, tokie išrinktieji. Tas rodo, jog daugelis sprendimų, ypatingai dėl Seimo pirmininko posto, tai turėjo būti svarstoma viešiau. Iš kelių pusių eina labai skirtinga informacija ir tai parodo, jog vidinės demokratijos šioje partijoje yra tik lašeliai arba iš viso jos nėra“, – sakė J. Novagrockienė.

Nausėda dėl Maisulio lengvai nenusileis

Kalbėdama apie ministrų pasikeitimus, politologė įžvelgia keletą veiksnių – užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pozicija greičiausiai yra susiderėta su „socialdarbiečiais“, iš kitos pusės Raimundo Karoblio jau nebegloboja nueinanti prezidentė, todėl tai buvo norima koalicijos partnerių pozicija.

Kalbėdama apie žemės ūkio ministro pakeitimą, tai, anot politologės, greičiausiai vienas lengviausių sprendimų, nes ir naujasis prezidentas Gitanas Nausėda, kone viešai pareiškė, jog turėtų tam tikrų klausimų Giedriui Surpliui, todėl derybose ši ministerija turėjo būti vienas lengviausių klausimų.

„Tai bandymas iš karto spręsti problemą, kuri akivaizdžiai egzistuoja ir kartu užsitikrinti partnerių patikimumą ir paaukojant tą ministrą“, – svarstė apžvalgininkė.

Daugiausia klaustukų dėl ministrų kaitos kelia R. Masiulio klausimas, politologės nuomone, kyla daug abejonių, ar G. Nausėda nusileis koalicijos partneriams ir lengva ranka atsisakys iki šiol gerai dirbusio ministerijos vadovo.

„R. Masiulis yra vienas geriausių šios Vyriausybės ministrų, vienas populiariausių ir jis tikrai gerai dirba. Tai dėl šio ministro reikia atsiminti dar vieną pagrindinį veiksnį – prezidentą, kuris taip pat išreikš savo poziciją, todėl kyla rimtų abejonių dėl jo paprasto pakeitimo kitu“, – sakė politologė.

LRT.lt primena, kad dėl valdančiosios daugumos susiderėjusios partijos penktadienį pasirašė koalicijos sutartį.

Derėtis dėl naujos valdančiosios daugumos imta po prezidento rinkimų, vykusių gegužę. Dėl koalicijos susitarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) ir partija „Tvarka ir teisingumas“.

Koalicija, pasak pasirašiusiųjų, yra kairioji centro. Ramūnas Karbauskis kalbėjo, kad Seime pagaliau yra formali dauguma. Valdančiąją koaliciją sudarys 76 Seimo nariai.

„Laba diena, Lietuva“. Skvernelis tiesia pagalbos ranką „valstiečiams“, bet ar priims ją Karbauskis?