Naujienų srautas

Lietuvoje2015.07.09 12:05

Prokuroras: B. Burgis padarė vieną tyčinį apysunkį nusikaltimą

Kauno apylinkės teismas tęsia baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje dabar jau buvęs Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis kaltinamas dėl sistemingo nepilnametės bauginimo, naudojant psichinę prievartą. Ketvirtadienį paaiškėjo, kokią bausmę prokuroras siūlo B. Burgiui.

Kauno apylinkės teismas tęsia baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje dabar jau buvęs Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis kaltinamas dėl sistemingo nepilnametės bauginimo, naudojant psichinę prievartą. Ketvirtadienį paaiškėjo, kokią bausmę prokuroras siūlo B. Burgiui.

B. Burgis realios laisvės atėmimo bausmės išvengs – jam prokuroras siūlo pusantrų metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę. B. Burgio advokatai prašo išteisinamojo nuosprendžio.

Į posėdį palaikyti buvusio direktoriaus susirinko kelios dešimtys buvusių ir esamų KTU gimnazijos mokinių. Visi norintieji net netilpo į numatytą posėdžių salę, tad posėdį teko perkelti į erdvesnę posėdžių salę.

Keturi epizodai

B. Burgiui kaltinimai pareikšti dėl keturių epizodų, kurių metu jis, prokuroro Osvaldo Stadaliaus teigimu, naudojo psichinę prievartą.

Prokuroras teigia, kad mokinys iš KTU gimnazijos gali būti pašalintas tik dėl nepažangumo. Tuo metu bauginta mokinė mokėsi pakankamai gerai. Tokiu būdu grasinimai pašalinti iš gimnazijos apskritai neturėjo jokio pagrindo.

„Išsakytos ciniškos frazės (...) neabejotinai laikytinos psichinio smurto atveju“, – teigė O. Stadalius.

Prokuroras reziumavo, kad B. Burgis padarė vieną tyčinį apysunkį nusikaltimą. B. Burgis atlygino žalą nukentėjusios merginos šeimai, jis anksčiau neteistas.

Pusantrų metų laisvės atėmimas bausmės vykdymą atidedant metams ir 188 eurų įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą įmoka. Tokią bausmę prokuroras pasiūlė B. Burgiui.

Prašo išteisinti

B. Burgio advokatai jau baigiamosios kalbos pradžioje pareiškė, kad ši istorija apskritai neturėjo atsidurti teisme.

Gynėjai įsitikinę, kad B. Burgis turi būti išteisintas.

B. Burgiui pateikti kaltinimai pagal BK 145 straipsnio 2 dalį. Gynyba įsitikinusi, kad buvusio KTU direkotriaus veika kvalifikuota neteisingai. Šiame BK straipsnyje rašoma: „sistemingas bauginimas naudojant psichinę prievartą“. Byloje yra tik vienas įrašytas B. Burgio ir mokinės įrašytas pokalbis, tuo tarpu kiti pokalbiai vyko tarp B. Burgio ir gimnazistės tėvų. Advokatai įsitikinę, kad tėvams nebuvo reikalo detaliai pasakoti, kas buvo kalbama su direktoriumi.

„Galbūt direktorius dėl emocinės būklės parenka ne tuos, ne pedagogiškus žodžius. Tačiau tai tikrai nėra psichinis smurtas. Tėvai galėjo bet kada nutraukti pokalbį, tačiau to nepadarė žinodami, kad pokalbis yra įrašomas“, – kalbėjo advokatas.

Eilinė istorija virto skandalu

DELFI primena, kad didelio atgarsio sulaukusi istorija prasidėjo praėjusių metų rugsėjį. Tuomet KTU gimnazijos trečiokai viešėjo Vilniuje, o du mokiniai – vaikinais ir mergina – Gedimino prospekte pastebėti rūkantys. Klasės auklėtoja Daiva Sutkevičienė pasakojo, kad mokiniai užsirūkė tiesiog už jos, kai klasė stabtelėjo prie perėjos.

Jau kitą dieną abu gimnazistai sulaukė kvietimų į direktoriaus kabinetą – B. Burgis pranešė, kad dėl ugdymo įstaigos taisyklių pažeidimo jie šalinami iš gimnazijos.

Vaikinas buvo pašalintas iš gimnazijos, tuo tarpu 17-etės merginos tėvai nenorėjo taip lengvai palikti prestižinės mokyklos.

Kita vertus, gimnazistė, kaip teigia jos atstovai, iš B. Burgio sulaukė grasinimų, o žinia apie šalinimą iš gimnazijos buvo pranešta toli gražu ne formaliai. 17-etės merginos mama teigė, kad B. Burgis praėjusiais metais merginos šeimai pasiūlė susitaikyti ir sumokėjo 30 tūkst. Lt. Teisme nukentėjusioji pusė civilinio ieškinio nepateikė.

Iš viso buvo padaryti trys garso įrašai – vienas tarp gimnazistės ir direktoriaus, du – tarp B. Burgio ir gimnazistės tėvų. Visus pokalbius įrašė nukentėjusioji pusė išmaniaisiais telefonais.

Grasinimų lavina

Kaltinamajame akte cituojamos ir B. Burgio kalbos ištraukos.

„Nekelk jokių bangų, ir jei bandysi savo įrodinėti, tada sužlugdysiu tavo gyvenimą. Imsiuos visų priemonių ir paskelbsiu tave nepakaltinama ir tu liksi neatestuota“, – kalbėjo buvęs direktorius.
 
2014 metų rugsėjo 26 dieną susitikęs su gimnazistės tėvais, B. Burgis taip pat žodžių per daug nerinko.
 
„Aš pasakysiu, kad ji sėdi klasėje todėl, kad ji yra nepakaltinama. Neturėkite iliuzijų – kitaip nepasakysiu. Ir ji sėdės, kol baigs gimnaziją, bet ji bus įvardinta kaip nepakaltinama (…). Bet jei jūs visi užsispirsite čia grįžti, tai aš jus įspėju – viešumas yra galingiausias ginklas. Aš tai padarysiu visur ir be jokių išimčių. Neturėkite iliuzijų – aš visur pasakysiu, kad mes ją palikome, kad ji yra nepakaltinama, o tai yra baisus nuosprendis“, – kalbėjo B. Burgis.
 
„Bus žiauru, žiauru. Bus be galo sunku – blokada bus mirtina. Todėl, kad vaikas nepakaltinamas ir reikia apie tai pagalvoti. Bet aš nesiūlau to daryti, nes baisesnio nuosprendžio turbūt nėra“, – teigė žinomas pedagogas.

Praėjusių metų rugsėjo 29-ąją dieną B. Burgis pasikvietė merginą į savo kabinetą.

„Mes tave pripažįstame nepakaltinama. Išversiu: psichinę negalią turinčiu žmogumi. Reiškia tik du variantai: arba tu psichiškai nesveika, arba tu išeini iš čia ir viskas – kitaip nebus. Jei tu nesutiksi, tai žinodami, kad tu esi nepakaltinama, turi psichinių problemų (…) mes antrankių tau neuždėsime, bet tu būsi neatestuota nė už ką! Bet tu suprask, kad šiandien yra paskutinė diena. Jeigu tave tėvai myli, jei tu pati supranti nors kažką, išeik pati. Nes rytoj aš įjungsiu – aš jus įspėju. Aš įjungsiu tokį variklį, kad tave sutriuškins ir iš tavęs nieko neliks. Aš paskelbsiu visuose įmanomuose žiniatinklio kanaluose viešai, iškviesiu žurnalistus, kad tave fotografuotų, pripažintų neįgalia, nepakaltinama“, – gimnazistei rėžė B. Burgis.
 
„Tėvams pasakiau, kas bus, jei tu pasiliksi ir neišeisi. Ar tu tikrai nori, kad tu būtum pripažinta nepakaltinama, o tai reiškia turinčia psichinę negalią? Tai tau visas gyvenimas sužlugdytas. Tu pagalvok. Tu išeisi ir kad ir kur tu bebūtum aš pasieksiu, kad visi žinotų, kad tu esi psichiškai nepakaltinama. Tu nesuvokiu savo veiksmų padarinių (…). Tu nori sužlugdyti savo gyvenimą? Tu nori, kad aš pirmą kartą per 25 metus pripažinčiau nepakaltinama? Bet aš neturiu kitos išeities. Aš išausiu paskutinę salvę! Sakau per visą žiniasklaidą, kas mane nušalino nuo direktorių ir tada tavo gyvenimas bus labai kreivas. Bet tas, kuris ateis vietoje manęs, labai daug šansų, kad tave paliks. Nežinau, pritaikys amnestiją. Bet tada tau galas. Tu visą gyvenimą žinosi, kad tu kreivai baigei mokyklą“, – dėstė B. Burgis.
 
2014 metų rugsėjo 20-ąją direktorius užėjo į kabinetą, kuriame vyko etikos pamoka. Visiems mokiniams girdinti direktorius sakė.
 
„Aš neturiu jokio paaiškinimo, kaip negali pašalinti ir nieko negali padaryti“, – sakė B. Burgis. Nukentėjusios artimieji taip pat teigė, kad B. Burgis keistai juokavo norintis išmesti gimnazistę pro langą, tačiau negalintis to padaryti, nes ji per sunki ir jis negali jos pakelti.
 
Pats B. Burgis pirmame posėdyje teigė nieko blogo nepadaręs.
 
„Tai buvo geriausios kalbos mano gyvenime“, – teigė B. Burgis.

65 metų B. Burgis, kuris KTU gimnazijai vadovavo 25 metus, iš pareigų pasitraukė praėjusių metų gruodžio pradžioje. Teisme jis teigė, kad šiuo metu niekur nedirba ir yra pensininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi