Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.07 20:15

Gediminas Kirkilas: sąlyga dėl Seimo pirmininko atsistatydinimo buvo pajuokavimas

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas greičiausiai siūlys Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos seniūną Andrių Palionį į žemės ūkio ministro postą. Tai jis atskleidė sekmadienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“.

– Susitarimo dėl koalicijos šeštas punktas sako, kad koalicijos partneriai sutarė, kad Seimo pirmininko kandidatūrą siūlo Lietuvos Socialdemokratų Darbo partija. Bet ponas Pranckietis neketina trauktis. Esate sakęs, kad jeigu jis lieka poste, tuomet susitarimas dėl koalicijos nepradės galioti. Kas bus tada su ta sutartimi?

– Aš manau, kad tikrai ji galios. Čia yra mūsų koalicijos partnerių „valstiečių“ problema ir kaip jie spręs šitą, ką deleguos, ar spręs, ką kita daryti, bet tikrai šita sutartis, aš galvoju, jau yra įsigaliojusi, o turint galvoje, kad tai yra daug svarbesni uždaviniai, apskritai suformuoti koaliciją, tai tikrai šitas dalykas tikrai nesutrukdys įsigalioti.

– Bet pagal sutartį tai Jūs deleguojat, o ne „valstiečiai“.

– Mums čia nėra prioritetas, iš tikrųjų niekada jo nekėlėme.

– Jūs sakėte, kad sutartis neįsigalios, jei V. Pranckietis nepasitrauks iš posto.

– Dabar jau padariau išvadą, kad juokauti negalima.

– Čia juokas buvo?..

– Tai aišku. Bet bus tų punktų, ne viską turbūt įvykdysime. Jeigu taip formaliai žiūrėti į punktus, tačiau niekada su niekuo nieko nesusitari, todėl mes ir nusileidome šiuo klausimu, bet „valstiečiai“ patys spręs, kiek aš žinau, liepos viduryje savo tarybos posėdyje ir priims sprendimą.

– Jūsų pavaduotojas partijoje, frakcijos kolega Petras Čimbaras sako, kad jūsų frakcija, bent jau kai kurie nariai Seime, nelabai supranta, kodėl jūs su Juozu Bernatoniu imatės susitarimų ir deratės dėl jų, kuomet frakcija nebūtinai jums pritaria, ką galite pasakyti tokiems kritikams.

– Manau, kritika labai nerimta. Visų pirma, derybų delegacijoje yra keturi žmonės, Andrius Palionis, taip pat Kęstutis Daukšys, visi sprendimai, pasiūlymai, visą laiką frakcijoje būdavo informuojama. Tik gaila, kad Petras Čimbaras frakcijos posėdžiuose nedalyvauja, tai gal dėl to ir nežino.

– Jau esate sakęs, kad Linas Linkevičius liktų ministru. Kalbant apie tą papildomą LSDDP Žemės ūkio ministeriją – ką tik paminėjote Andrių Palionį. Ar jisai gali būti kandidatas?

– Aš manau, kad tai gali būti kandidatas ir greičiausiai taip ir bus, o dėl Lino Linkevičiaus – manyčiau, kad čia apskritai valstybės toks interesas turėti, kai keičiasi prezidentas, kai mes turime gana įtemptą situaciją Europos Sąjungoje, ir bus pirmosios derybos, dar yra daug neaiškumų, galų gale net iki šiol nepatvirtintas Europos Komisijos prezidentas, finansinė perspektyva. Tai aš manau, kad Lino Linkevičiaus patirtis čia ypatingai reikalinga.

– Viena iš versijų, dėl ko jums taip norėjosi tos koalicinės sutarties ir kad LSDDP būtų koalicijoje buvo ta, kad Jūs pretenduotumėte į Seimo pirmininko postą ir tuomet turėtumėte teisę teikti Konstitucinio Teismo teisėją, o tuo kandidatu esą būtų buvęs Juozas Bernatonis, ar turit tokių norų?

– Tikrai jokių norų nėra, bet, tiesą sakant, net nelabai įsivaizduoju, kodėl aš čia būtinai turėčiau būti Seimo pirmininkui, net jeigu galų gale išspręstas klausimas.

– Bet gal norėtumėt?

– Partija spręs, ką deleguoti, aš tikrai nesu iš tų, kurie norėtų. Mano pozicija, Europos reikalų komitetas yra šiandien, mano požiūriu, tegul neįsižeidžia. Seimo Pirmininkas, daug svarbesnė net ir daug įtakingesnė. Tai čia vienas dalykas. Kitas klausimas – čia yra sąmokslo teorijos, kurias kūrė aplinkui visada. Kuo ilgiau derybos vyksta, tuo daugiau teorijų visokių. Nei tokio susitarimo, nei tokio prašymo iš to paties Juozo Bernatonio aš negirdėjau.

– Bet vis dėlto, jeigu kartais Viktoras Pranckietis būtų atstatydintas, ar sutiktumėt kandidatuoti į Seimo pirmininkus? Jeigu ne iš noro, tai dėl reikalo.

– Aš galvoju, kad apskritai likus mažiau nei pusantrų metų kadencijos pabaigos Seimas turėtų pagalvoti apie figūrą, kuri konsoliduotų tą Seimą.

– Savęs tokiu nelaikot?

– Jeigu taip pat galvotų ir opozicija, kad aš tiktai skaldau visus, įskaitant ir koalicijos partnerius, tai aš tikrai kandidatuočiau. Seimas tai nėra Vyriausybė, kur atsakomybės aiškios, Seimo pirmininkas turi būti konsoliduojanti figūra. Aš taip galvoju ir, aišku, reikėtų tartis visoms politinėms partijoms, kurios yra parlamente.

– Kaip jūs prognozuojate, ar būtų Viktoras Pranckietis atstatydintas, jeigu būtų surengtas balsavimas dėl nepasitikėjimo juo, kaip anksčiau yra kalbėjęs Ramūnas Karbauskis?

– Labai sunku prognozuoti iš tikrųjų. Labai sunku prognozuoti. Aišku, dabar, kai prisijungė Lenkų rinkimų akcija, jau yra aiški dauguma, bet juk balsavimas slaptas, tai mes žinome, kiek buvo čia tokių atvejų. Net, sakysim, konservatoriai turėjo labai didelę daugumą, bet Arūną Valinską ne iš karto išrinko, visko pasitaiko Seime. Balsavimas slaptas, visi sako, kad balsuoja, o po to paaiškėjo, kad nebalsuoja. Visi turi savo motyvus, požiūrį į vieną ar kitą asmenį, ypatingai aiškų lyderį, Seimo Pirmininką, šiuo atveju taip pat čia. Na, sakyčiau, jeigu, sakykim, procentais, tai turbūt nuo ko 50:50.

– Kaip bevertintų Jūsų elgesį per derybas kai kurie kolegos frakcijoje, gal čia viskas yra paprasčiau. Gal Seimo pirmininko klausimas, arba balsavimas dėl Viktoro Pranckiečio, yra labai paprastas būdas patikrinti, ar Ramūnas Karbauskis dar kontroliuoja LVŽS frakciją.

– Čia greičiau, klausimas jam, bet iš dalies tai yra, aiškus reikalas. Kaip kiekvienas lyderis bando sutelkti savo politinę jėgą, frakciją Seime, taip pat ir partiją. Ir jeigu kas nors jam nepavyksta, tai visada visi traktuoja kaip tam tikrą silpnumo požymį.

Bet man tai toks įspūdis, kad kol kas tikrai Ramūnas Karbauskis kontroliuoja savo frakciją ir politinę jėgą, savo partiją.

– Ar jis kontroliuoja savo paties pažadus, nes yra kalbėjęs ir apie ėjimą į opoziciją dėl rinkimų rezultatų, ir dėl Seimo pirmininko yra buvę visokių pažadų.

Visokių pažadų yra buvę, bet per rinkimų kampaniją įvairūs politikai visokių prigalvoja ėjimų, jie įsivaizduoja, kad galbūt tai padėtų. Ar čia yra pažadai, aš nežinau. Manau, kad tai buvo tam tikri taktiniai ėjimai rinkimų metu. Aš taip galvoju, ne daugiau.

– Pakomentuokite tai, kad Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga, kaip šiandien sutarta, turi dvi ministerijas, Vidaus reikalų ir Susisiekimo. Nebūtų nieko keisto, jeigu jie prieš tai nebūtų sakę, kad jiems visiškai nereikia jokių postų.

– Na, jeigu kas nors tiki politikų kalbomis, kad jiems nereikia jokių postų, tai tegul tiki, bet taip niekada nebūna. Pagal mūsų esamą skaičių frakcijos narių taip maždaug ir išeina.

Jie tas pozicijas išsiderėjo, jie jas ir gavo.

– O dabar turėčiau tikėti jūsų kalbomis, kad nenorite būti Seimo pirmininkas.

– Tikrai nenoriu, galiu dar kartą pasakyti. Nesu iš tų žmonių, kuriems labai patinka vaikštinėti su apsauga. Beveik trejus metus vaikštinėju, žinau, ką tai reiškia, be to ir mano šeimyna nelabai sutinka, čia reikia labai rimto sprendimo.

– Ačiū Gediminui Kirkilui už pokalbį.

Gediminas Kirkilas apie LSDDP sąlygą atstatydinti Seimo Pirmininką: čia buvo juokas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16