Lietuvoje

2019.07.06 21:07

Nuo Onos Vytautienės iki Dianos Nausėdienės: žvilgsnis į pirmųjų Lietuvos ponių skirtumus

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.06 21:07

Liepos 12-ąją per prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją akys kryps ir į pirmąją šalies ponią. Lietuva prezidentienę turės po 10 metų pertraukos. Pasak etiketo žinovų, nepriklausomos Lietuvos pirmosios šalies ponios buvo labai skirtingos. Istorikės teigimu, kai kurios pirmųjų ponių tradicijos dar driekiasi nuo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikų, kur valdovų sutuoktinės jau vaidino nemažą vaidmenį valstybės valdyme.

Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikotarpiu valdovų sutuoktinėms, pasak istorikės dr. Jolantos Karpavičienės, reikėjo spręsti teisinius klausimus, rašyti laiškus, rūpintis diplomatinėmis dovanomis. O į viešą gyvenimą sutuoktinę įvedė Vytautas Didysis. Jo žmona Ona Vytautienė mažai kuo nusileido vyrui, ir kas tuo laikotarpiu buvo ypač modernu – Vytautas Didysis diplomatines dovanas teikdavo kartu ir žmonos vardu.

„Siunčia diplomatines dovanas, pavyzdžiui, baltus sakalus nuo savęs ir savo ponios, medžioklei, kaip tam tikrą egzotinį dalyką ,o Ona Vytautienė gauna pirštinaites, siuvinėtas perlais. Žinome, kiek tai kainavo – 6 markes, o už 6 markes dabar du prabangius automobilius nusipirktume. Anais laikais tai buvo du veisliniai žirgai ir iš tikrųjų tas dėmesys Vytauto Didžiojo sutuoktinei yra nepaprastai svarbus. Kita vertus, Ona Vytautienė jau reprezentuoja Lietuvą užsienyje“, – LRT pasakoja Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja J. Karpavičienė.

Nuo Vytauto Didžiojo laikų Lietuvos valdovų sutuoktinių elgesys buvo artimas Vakarų Europos kultūrai. Jos priimdavo svečius, kartu su vyru keliaudavo į kitas šalis. Tuo metu, pavyzdžiui, patekti pas Maskvos didžiojo kunigaikščio žmoną buvo neįmanoma, ji viešumoje nesirodė. Istorikės manymu, atkurtos Lietuvos pirmųjų ponių elgesys šiek tiek primena Lietuvos valdovių kultūrą.

„Jeigu taip žiūrėtume, pradėtume sąsajų ieškoti, sąmoningai ar nesąmoningai, vis dėlto toje mūsų istorinėje genetikoje yra tas europietiškumo užtaisas, ir valdovų, vėliau ir mūsų nepriklausomoje Lietuvoje, galbūt galėjo būti ta netiesioginė tąsa tų vakarietiškų tradicijų, kurios mezgėsi istoriniais laikais“, – sako J. Karpavičienė.

Atkurtos nepriklausomos Lietuvos pirmųjų ponių sąrašas gana trumpas. Bet, etiketo žinovo žodžiais, spalvingas ir turtingas. Pirmojo prezidento Algirdo Brazausko žmona sirgo ir pareigas buvo perėmusi dukra. Valdo Adamkaus sutuoktinė Alma įvardijama kaip viena stilingiausių visų laikų Lietuvos moterų. O nė metų pirmąja šalies ponia nepabuvusi Laima Paksienė labiausiai pagarsėjo dėl draugystės su aiškiarege vadinama Lena Lolišvili.

„Ponia Alma, būdama labai inteligentiška, protinga stengėsi visapusiškai garbingai atlikti šias pareigas, pirmosios ponios pareigas, tačiau gal dėl nevisiškai tobulo lietuvių kalbos mokėjimo ji nedrįsdavo pakankamai viešai pasisakyti, dalyvauti masiniuose renginiuose, tačiau jos globėjiška socialinė veikla buvo pakankamai garbinga.

Rolando pakso žmona, ponia Laima, bandė visapusiškai labai aktyviai įsijungti į visas sritis. Tačiau tas laikotarpis buvo daugiau negu trumpas“, – sako protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka.

Išrinktojo prezidento G. Nausėdos žmona Diana pirmuosius žingsnius žengė labai kokybiškai, pastebi etiketo žinovas.

„Tai, kad ji nesibaido viešai pasisakyti bei užlipti ant scenos ir kartu su sutuoktiniu atsistoti ir prieš kameras, ir prieš minią, tai irgi demonstruoja, kad ji nebus pasislėpusi, nebus nematoma“, – pastebi A. Lydeka.

D. Nausėdienės jau liepos 12-ąją laukia rimtas viešas išbandymas – jos sutuoktinio prezidento inauguracija.

Daugiau – Redos Gilytės reportaže:

Lietuva prezidentienę turės po 10 metų pertraukos: žvilgsnis į pirmąsias šalies ponias
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.