Lietuvoje

2019.07.06 16:44

Į Kauną grįžo dovana Antanui Smetonai – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui nukalta moneta

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.06 16:44

Istorinėje prezidentūroje Kaune pradedama eksponuoti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui paminėti nukalta ir prezidentui Antanui Smetonai padovanota sidabrinė 10 litų moneta bei auksinė jos kopija su prezidento portretu. Muziejininkai sako – 35 metus Amerikos lietuvių kultūros archyve saugota relikvija – unikali.

Nukalti 10 litų sidabrinę monetą ir auksinę jos kopiją su prezidento A. Smetonos portretu 1938 m. sumanė „Spindulio“ spaustuvės vadovas. Monetų spaudai pagaminti Belgijoje, o nukaltos jos Kauno monetų kalykloje. Teigiama, kad tai vienintelis Lietuvos Respublikos pinigas, kuriame vaizduojamas šalies vadovas ir nėra Vyčio. Prezidentui dovana įteikta vardinių proga.

„Prezidento vardinės birželio 13 d. Tai buvo kone valstybinė šventė, labai iškilmingai paminėdavo, su dovanomis. Jie nukalė tą auksinę monetą savo įstaigų darbuotojų lėšomis, surinko pinigų iš kalyklos darbuotojų, iš akcinės bendrovės „Spindulys“ ir nukalė“, – pasakoja numizmatikos tyrinėtojas profesorius Stanislovas Sajauskas.

Šią dovaną prezidentas pasiėmė traukdamasis į Vakarus. Amerikos lietuvių kultūros archyvui ją 1984-aisiais saugoti perdavė Smetonų dukra Marija Valušienė. Šįmet archyvas ją nusprendė grąžinti į Kauną.

„Mes turime padėkoti Smetonų palikuonims, kurie išsaugojo šią relikviją, sunkiais laikais jos nepardavė (nes sunkiais laikais šeimai išlaikyti trūko lėšų), bet ją išsaugojo, padovanojo ir mes ją turime čia. Iš visų trijų prezidentų Smetonos turime daugiausia išlikusių daiktų, ypač dovanų. Tačiau jų nėra tiek daug, kiek norėtume“, – sako Istorinės prezidentūros Kaune vadovė Renata Mikalajūnaitė.

Pasak R. Mikalajūnaitės, muziejininkai svajoja ateityje rasti dingusius A. Smetonos apdovanojimus.

Daugiau – Jūratės Anilionytės reportaže:

Kaune – unikalių Antano Smetonos monetų ekspozicija: muziejininkai svajoja rasti ir prezidento apdovanojimus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.