Lietuvoje

2019.07.05 09:08

Opozicijos lyderė koaliciją Seime mato, tačiau įžvelgia būsimą Karbauskio pralaimėjimą

Benas Brunalas, ELTA 2019.07.05 09:08

Seimo opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen mano, kad penktadienį visgi bus pasirašyta sutartis dėl valdančiosios koalicijos, tačiau, svarsto liberalė, klausimas dėl Seimo pirmininko posto baigties koaliciją formuojantiems lyderiams gali susiklostyti nepalankiai. Politikė mano, kad dabartinis Seimo vadovas Viktoras Pranckietis turi nemažus šansus išlikti poste.

Tokiu atveju, samprotauja opozicijos lyderė, pralaimėtų tiek „socialdarbiečiai“, tiek „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Aš manau, kad šioje situacijoje Seimo pirmininkas turi visai neblogą šansą laimėti, nes mes girdime ir iš valdančiųjų stovyklos, ir iš „valstiečių“ pusės, kad tikrai ne visi frakcijos nariai palaikytų Seimo pirmininko atstatydinimą. Tikėtina, kad šioje situacijoje bus du pralaimėję: „socialdarbiečiai“, į kurių ultimatumus nebus atsižvelgta ir, tikėtina, pats Ramūnas Karbauskis, kuris stojo į tokią akistatą su Seimo pirmininku. Atrodo, kad jis Seimo pirmininko atstatydinimą yra labai sureikšminęs. O jei tai nepavyktų, tai būtų didelis smūgis jo prestižui", – kalbėjo „Žinių radijui“ V. Čmilytė-Nielsen.

Visgi ji teigė mananti, kad V. Pranckietį bus siekiama iš posto patraukti kitą savaitę. Kokia bus atstatydinimo priežastis, svarstė V. Čmilytė-Nielsen, tikriausiai dar sugalvos „valstiečių“ strategai.

Kartu ji paaiškino, kodėl opozicija balsavime dėl pasitikėjimo V. Pranckiečiu nedalyvautų. Viena vertus, kalbėjo politikė, tai būtų geras pirmasis testas naujai valdančiajai daugumai, kita vertus, teigė ji, rotacijos šiame poste reikalavimas nėra valstybinės reikšmės.

„Mes manome, kad tai yra geras pirmasis testas valdančiajai koalicijai, ar ji iš tiesų yra, ar jiems pakanka balsų. Svarbiausias momentas yra tas, kad Seimo pirmininko atstatydinimo klausimas tikrai nėra valstybinės reikšmės klausimas. Jį sureikšmino keli žmonės, galbūt dėl asmeninių dalybų“, – sakė liberalė, pridurdama, kad trūksta ir argumentų, kodėl V. Pranckietį apskritai reikėtų patraukti iš užimamo posto.

„Pats faktas, kad iki šiol nėra suformuluota priežastis, kodėl jis turėtų būti atstatydinamas, parodo, kad šiuo atveju kalbama ne apie tai, ar tai geras, ar blogas Seimo pirmininkas, ar jį reikia kritikuoti, ar nereikia. Kalbama tik apie postų dalybas“, - apibendrino liberalė.

V. Pranckietis ketvirtadienį pareiškė, kad iš užimamų pareigų, ko reikalauja koaliciją formuojančių partijų pasirašytas memorandumas, neketina trauktis. Siūlymą jam atsistatydinti jis pavadino šantažu, o naujos koalicijos sudarymą laiko farsu. „Prisiminkime, kokia koalicija buvo prieš tai. Ji buvo tokia pati, dabar ji išardyta, kuriama nauja - vėl tokia pati. Tai yra farsas“, – mano V. Pranckietis.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis reaguodamas į tai teigė, kad ateinančią savaitę V. Pranckiečiui bus taikoma nepasitikėjimo procedūra, siekiant tokiu būdu jį patraukti iš užimamo posto.

ELTA primena, kad trečiadienį derybose dėl valdančiosios koalicijos suformavimo dalyvaujantys „socialdarbiečiai“ po partijos prezidiumo posėdžio pareiškė, jog koalicinę sutartį pasirašys, tačiau reikalauja atstatydinti Seimo pirmininką. Jo kėdė tokiu atveju atitektų „socialdarbiečių“ lyderiui Gediminui Kirkilui.

Pagal išankstinį planą, „valstiečiai“, „tvarkiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir LLRA-KŠS valdančiosios koalicijos sutartį turėtų pasirašyti šį penktadienį, o balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu numatomas antradienį.