Lietuvoje

2019.07.05 18:46

Lietuvą alinusi sausra į neviltį varo grybautojus: gėrybių nėra, ir vargu, ar bus

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.05 18:46

Lietuvą kamuojanti sausra į neviltį varo miško gėrybių perdirbėjus – grybų miškuose nėra, kaimyninėse rinkose jų taip pat trūksta.

Perdirbėjai prognozuoja, kad grybų supirks trečdaliu mažiau nei pernai, todėl į Prancūziją, Italiją ar Vokietiją voveraičių ir šaldytų baravykų taip pat iškeliaus mažiau. Tiesa, gamtininkai ramina – ne viskas prarasta: gausiau palijus grybiena turėtų atsigauti.

Tuščia grybų supirkimo punktuose, nes grybų miškuose dėl užsitęsusios sausros ir su žiburiu sunkiai berasi.

„Kokias matome perspektyvas, tai turbūt mes jau netekome mažiausiai 30 proc. mūsų nuperkamos produkcijos kiekio, tai darys įtaką mūsų pelnui ir, be abejonės, bus nuostolinga“, – sako Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius.

Grybų šiemet nėra ne tik Lietuvoje, jų trūksta ir užsienio rinkose, iš kur atvežami – Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje. Pernai Lietuvos įmonės iš kaimyninių valstybių įsivežė apie du trečdalius reikalingos perdirbimui žaliavos.

Šviežias voveraites ir šaldytus baravykus itin mėgsta vokiečiai, prancūzai, italai, austrai – jų kasmet išvežama per du tūkstančius tonų.

Užkietėjusi grybautoja marcinkoniškė Rožė sako, kad kasryt su dviračiu aplekia savo grybavimo vietas, bet vakar rado vos kelias sudžiūvusias voveraites. Tačiau vilties iš grybų užsidirbti nepraranda.

„Aš tikiuosi, kad jų bus rudenį, ir kad bus visokių grybų. Kai prasideda jie vėlai, tai vėlai jie ir auga. Pernai grybavome rugpjūtį, rugsėjį, spalį ir lapkritį, keturis mėnesius“, – LRT TELEVIZIJAI teigia grybautoja.

Zervyniškis Povilas sako, kad kelias dienas palynojus turėtų rastis ir pirmosios voveraitės.

Gamtininkai ramina – jeigu naktys bus šiltos ir kasdien lis, grybų derliaus sulauksime.

„Kad augtų grybai, jiems reikia šilumos ir drėgmės. Kai šilumos yra, o drėgmės ne, jie laukia, ta grybiena neformuoja vaisiakrūmių ir ji po žeme laukia savo valandos. Su grybais yra kaip Mikė Pūkuotukas sakė – bičių nesupaisysi. Ir už tai mokslininkams sunku prognozuoti“, – dėsto gamtininkas.

Pasak gamtininko, grybų miškuose nėra ne tik dėl sausros. Intensyviai kertant miškus, kirtavietėse grybiena sunkiai atgyja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt