Lietuvoje

2019.07.05 06:32

Koalicijos dėlionės nežinomieji: koks bus Lenkų rinkimų akcijos sprendimas ir ką lemia Pranckiečio vaidmuo

penktadienį numatyta pasirašyti sutartį

„Valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lenkų rinkimų akcija penktadienį ketina pasirašyti valdančiosios koalicijos sutartį.

Visos partijos, išskyrus Lietuvos lenkų rinkimų akciją – Krikščioniškų šeimų sąjungą, pareiškė nebematančios kliūčių sudaryti susitarimą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad sutartis 14 val. turėtų būti pasirašyta Seime.

Politikas BNS tvirtino, kad koalicijos partneriams atitektų apie penki ministrų portfeliai iš 14-os.

Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis teigė, kad partija penktadienį likus dviem valandoms iki sutarties pasirašymo dar spręs, ar dalyvauti valdančiojoje daugumoje.

„(Spręsime), ar mums verta dalyvauti koalicijos formavime, ar baigiame tą etapą“, – BNS sakė V. Tomaševskis.

Jis tvirtino, kad derybose buvo užsiminta apie galimybes „lenkams“ vadovauti Susisiekimo ir Vidaus reikalų ministerijoms.

V. Tomaševskis teigė, kad partijai pavyko į koalicinį susitarimą įtraukti „praktiškai visus“ jos pasiūlymus.

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis BNS sakė, jog ši partija yra pasirengusi pasirašyti sutartį.

„Kaip ir praėjusią savaitę, mes tam nematome kliūčių“, – teigė Seimo narys.

Pasak jo, „tvarkiečiams“ gali atitekti žemės ūkio arba krašto apsaugos ministro portfelis.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Andrius Palionis teigė, kad „socialdarbiečiai“ irgi pasirašys sutartį.

„Jau užvakar prezidiumas nubalsavo kartu su frakcija, absoliuti dauguma buvo už“, – BNS tvirtino parlamentaras.

Jo teigimu, šiai partijai turėtų atitekti žemės ūkio ir užsienio reikalų ministrų postai, „socialdarbiečiai“ taip pat turės teisę deleguoti socialinės apsaugos ir darbo viceministrų.

Iki šiol nėra aiškumo dėl Seimo pirmininko pozicijos, bet prieš mėnesį pasirašytame koalicijos memorandume buvo numatyta, jog ši pozicija atiteks „socialdarbiečiams“. Vis dėlto parlamento vadovas Viktoras Pranckietis atsistatydinti atsisako, Seime kitą antradienį planuojama balsuoti dėl jo atleidimo.

R. Karbauskis yra pareiškęs, kad jeigu Seimo pirmininko atleisti nepavyks, koalicijos sutartis bus laikoma negaliojančia.

Koalicijos derybininkai taip pat sutarė dėl kelių dešimčių pokyčių, susijusių su socialine politika, sveikatos apsauga, kova su korupcija.

Nauja koalicija buvo inicijuota po prezidento rinkimų nepaisant to, kad „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis žadėjo trauktis iš valdžios, jeigu jo partija pralaimės šiemet vykusius rinkimus.