Lietuvoje

2019.07.04 21:38

Pranckietis: turbūt dabar yra Karbauskio vadovavimo pabaigos pradžia

Vakar Socialdemokratų darbo partija po prezidiumo posėdžio pareiškė, kad jungsis prie naujos koalicijos. Tačiau būtina sąlyga – kad iš Seimo pirmininko posto pasitrauktų Viktoras Pranckietis.

Pats parlamento vadovas pareigų savo valia palikti neketina. Šiandien „socialdarbiečiai“ sako, kad Seimo pirmininko postas nėra jų įgeidis, tai esą Ramūno Karbauskio pasiūlymas. Anot „valstiečių“ lyderio, Seimo pirmininko elgesys laiko įkaitais visą valstybę. Ar dėl Seimo pirmininko nenoro atsisakyti savo pareigų žlugs valdančioji koalicija? „Dienos temoje“ žurnalistas Raigardas Musnickas kalbina Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį.

- „Socialdarbiečiai“ jau švelnina poziciją, jie sako, kad jiems patiems Seimo pirmininko posto kaip ir nereikia, tai yra daugiau Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko noras, kad jie turėtų šitą poziciją. Kaip jūs aiškintumėte, kas čia atsitiko? Nes kiek anksčiau atrodė, kad vis dėlto „socialdarbiečiams“ labiausiai šitas postas rūpi.

V. Pranckietis: Jie nešvelnina pozicijos, jie tiesiog atnaujina poziciją, kaip ir kalbėjo prieš turbūt dvi savaites, kad jie tos pozicijos nereikalauja, tai lyg ir dabar. Vakar posėdyje 3,5 val. dalyvavo R. Karbauskis, įkalbinėdamas, kad jie labai norėtų to posto. Tai dabar Andrius Palionis paneigė tokį jų norą, kad jie to nesiekė ir nesiekė.

- Bet ką reiškia – jie nesiekia, bet vis tiek sieks ar kaip bus?

V. Pranckietis: Būtų keista, jeigu jie dar kartą bandytų sakyti, kad vėl sieksime. Nežinočiau, kuri žinia yra teisinga – užvakar, vakar ar šiandien. Manau, kad reikėtų vieną kartą apsispręsti ir pasakyti, kad į koaliciją mes einame dėl vertybinių dalykų, o ne dėl postų dalybų. Turbūt tokia būtų pagrindinė žinia iš „socialdarbiečių“.

- Jūs pats šiandien pareiškėte, kad neatsistatydinsite. R. Karbauskis sako, kad tokia jūsų pozicija laiko įkaitais visą valstybę. Kokia jūsų neatsistatydinimo priežastis? Jūs matote, kas darosi, yra sakoma, kad koalicija neišsilaikys. Bent jau vakar po prezidiumo posėdžio „socialdarbiečių“ buvo tokia nuomonė, kad jeigu Seimo pirmininkas neatsistatydina, gali ir nebūti koalicijos sutartis pasirašyta.

V. Pranckietis: A. Palionis jau tą paneigė ir paaiškino. Paneigė, kad jie reikalaus tokio posto ir kad koalicijos sutarčiai tai neturi įtakos. O kitas dalykas – koalicija yra sudaroma ne dėl postų. Grįžtant prie tų vertybinių dalykų, koalicija yra pasirašoma keturių arba trijų, tikėtina, partijų. Taigi turėtų visi trys partijų lyderiai kalbėti apie norus pasirašyti ir už ką pasirašyti. Negali būti vieno išsišokimo rezultatas ir vieno išsišokimo reikalavimas kažk imti ir pakeisti. O aš aiškiai sakiau ir pasakysiu dar kartą, kad aš laikausi Lietuvos Respublikos įstatymų, įstatymai reikalauja perbalsavimo Seime, o ne paklūstu R. Karbauskio įsakymams.

- Bet nepaisant to, ką sako „socialdarbiečiai“, jeigu R. Karbauskio, kaip jūs sakote, yra toks noras atiduoti tą postą ir jūs pašalinti, ką jūs irgi esate minėjęs, tai jis ir laikysis šitos pozicijos. Tai koks tolesnis scenarijus galėtų būti?

V. Pranckietis: Manau, vieną kartą tas scenarijus turi pasibaigti ir R. Karbauskis turi nustoti laikyti įkaitais visus besiderančius žmones, reikalaudamas, kad kas nors galbūt paimkite dėl to, kad aš noriu patraukti V. Pranckietį. Manau, kad tas jo planas jau yra žlugęs ir tegul nueina į šalį su savo tokiu reikalavimu, nes jis yra ne tik kad neteisėtas jo vieno, bet jis neteisingas „valstiečių“, tai yra didžiausios frakcijos, atžvilgiu. Kai buvo pirmosios derybos 2016 m., R. Karbauskis buvo tas, kuris pareikalavo, kad šitas postas turi būti „valstiečių“, nes Seime turime daugiausia vietų.

- Kaip jūs matote savo likimą dabar? Kai pasakėte, kad neatsistatydinsite, „socialdarbiečiai“ tarsi nebereikalauja šito posto. Jūs liksite poste, kaip manote? Ar gali būti surengta kokia nors, sakykime, nepasitikėjimo procedūra? „Socialdarbiečiai“ sako, kad neinicijuos tokios procedūros, tai ar Valstiečių ir žaliųjų sąjunga galėtų inicijuoti tokią procedūrą kartu su „tvarkiečiais“ ir ją laimėti, sakykim, prieš jus?

V. Pranckietis: Būtų labai keista, jeigu inicijuotų dabar jau žinodami, kad neturi aiškaus palaikymo. Tam reikėtų žinoti, kad turi 71 balsą, šitam sprendimui 71 balso tikrai neturės, tai reiškia, kad patirtų fiasko jau iš anksto žinodami. Bet būtų turbūt geras dalykas ir tada partijos pirmininkui tektų turbūt pasitikrinti ir šiaip jam reikėtų pasitikrinti savo pasitikėjimą juo pačiu partijoje. Nes jau jo strategija vedė iki šiol ir dabar atvedė iki to, kad savos partijos nominuotą ir išrinktą Seimo pirmininką bando primušti savos partijos vadas. Tai turbūt mes neturime apie tai net diskutuoti. Turėtume turbūt elgtis korektiškai ir kalbėti apie tai: ką galima išspręsti partijos viduje, tą išspręsti viduje.

- Tokiais viešais pareiškimais jūs dar labiau aštrinate santykius su partijos pirmininku.

V. Pranckietis: Neturiu kur pasitraukti, nes atsakymų į tokius klausimus reikalauja viešoji erdvė.

- Tai kaip jūs toliau matote darbą su partijos pirmininku? Apskritai jūs savo likimą siejate su Valstiečių ir žaliųjų partija?

V. Pranckietis: Taip, aš sieju su Valstiečių ir žaliųjų partija, bet ne su pirmininku ir manau, kad partijos pirmininkas, dar kartą pasikartosiu, neeiliniame suvažiavime arba partijos taryboje turi pasitikrinti savo įgaliojimus. Ar jis dar vis turi juos, ar jau jo lyderystė yra kažkaip taip pakrypusi, kad padarius tiek klaidų ji nebegalėtų būti netgi svarstoma.

- Jūs sakote, kad partijos pirmininko R. Karbauskio vadovavimas jau yra nueinantis. Tokią frazę vartojate, tai reiškia, kad jūsų netenkina šitas vadovavimas. Ar jūs matote naujus vadovus partijos, gal save?

V. Pranckietis: Turbūt reikėtų kalbėti apie tai, kad kiekvienas dalykas turi savo pradžią ir turi savo pabaigos pradžią. Tai dabar R. Karbauskio turbūt vadovavimo yra pabaigos pradžia. O kas būtų partijos lyderiai, manau, galėtume labai greitai pasitikrinti partijoje ir tai turėtų būti slaptas balsavimas, aiškus, iškeliant kandidatus ir padarius bent porą turų. Ir tada būtų aišku, kiek kas turi kokių šansų tapti partijos pirmininku. Nauja lyderystė yra būtina.

- Ar kokias nors kandidatų pavardes be savęs galėtumėte įvardyti?

V. Pranckietis: Manau, yra gana daug žmonių, nusipelniusių ir galinčių vykdyti šias funkcijas. Aš savęs labai nenorėčiau matyti šitoje pozicijoje, nesu partinės statybos koks nors specialistas arba interesantas didelis.

- Jūs nekandidatuotumėte į partijos pirmininkus?

V. Pranckietis: Priklausytų nuo žmonių nuomonės, nuo vidinės nuomonės, nuo partijos narių nuomonės, nes partija yra didelis darinys ir reikėtų pasiaiškinti.

- Kaip jūs galvojate, net jeigu pasitrauktų R. Karbauskis nuo vadovavimo partijai, tokių atvejų yra buvę jau su „valstiečiais“, berods, K. Prunskienės laikais, bet iš kitos pusės, ar ta partija išliktų jo įtakoje, ar kažkaip pasikeistų išvis struktūra, partijos ir vadovavimo principai?

V. Pranckietis: Manau, labai geras veiksmas būtų jam, kaip jūs sakote, pasitraukti ir bent jau iki rinkimų įtakos daryti kuo mažiausiai arba tiesiog nedaryti tos įtakos, duoti spręsti kitiems žmonėms, atiduoti lyderystę tam, kad partija nebekeliautų jau su tokia strategija ir taktika, nebekeliautų į žemąsias pozicijas.

- S. Skvernelis šiandien, vertindamas situaciją ir jūsų pasisakymą, turbūt įvertino, kad vis dėlto nereikėtų sudarinėti koalicijos pagal postus, o geriau, kad būtų dirbama tėvynės labui. Tarsi išreiškė palaikymą jums. Jūs galėtumėte vertinti, kad tai buvo S. Skvernelio palaikymas jums?

V. Pranckietis: Bet kokiu atveju manau, kad taip, tai yra palaikymas man ir nėra čia ko slėpti turbūt. Mes ir kalbame apie tai, kad mums reikia užtikrinti stabilumą valstybėje, o ne kažkokių postų dalybų valstybėje. Postų dalyba neturėtų nuspręsti valstybės reikalų ateičiai.

- Palaikymas jums reikštų prieštaravimą R. Karbauskiui, nes jis sako, kad Seimo pirmininkas laiko įkaitais visą valstybę. Tai čia dar viena takoskyra tarp R. Karbausko ir S. Skvernelio? Kaip čia reikėtų vertinti?

V. Pranckietis: Manau, kad dėl „laikymo įkaitais visą valstybę“ reikėtų R. Karbauskiui prisiimti tą garbę, jis tą daro jau dabar mėnesį laiko. Koaliciją derina tik pagal tai, kaip galima būtų pažengti link Seimo pirmininko posto. Bet, matyt, tas jam vis nepavyksta.

- Jiedu šneka vienas su kitu? Taip neatitinka jų pasisakymai viešojoje erdvėje.

V. Pranckietis: S. Skvernelis yra labai logiškas žmogus ir jeigu jis mato tokią pat nukrypusį veiksmą ne ta linkme, kur turėtume užtikrinti stabilumą valstybėje, stabilumą vyriausybėje, tai jis ir pasisako teisingai.

- Išrinktasis prezidentas susitiko su partijų pirmininkais, su įvairiais ministrai, su jumis nebuvo susitikimo. Jūs prašėte susitikimo, kaip nors norėtumėte susitikti, gauti jo nuomonę šiai situacijai kokią nors, palaikymą?

V. Pranckietis: Šiandien yra ir išrinktojo prezidento nuomonė jau pareikšta.

- Ji pareikšta, kad tai, kas vyksta su koalicija, atrodo kaip karnavalas.

V. Pranckietis: Tai reiškia, tai yra irgi dar vienas įvertinimas to karnavalo, tai nenorėtume būti to karnavalo dalyviais. Bet aš kažkada prezidentui užsiminiau apie tai, kad neprašysiu susitikimo ir jis turbūt to ir net nedarytų tol, kol nebus aišku dėl Seimo pirmininko pozicijos. Tegul bus, kas bebūtų Seimo pirmininkas, bet tik tada prezidentas turėtų su juo susitikti. Kol vyksta tokie dalykai, manau, visiškai netikslinga būtų siekti to susitikimo.

- Nesiruošiate su partijos pirmininku kažkaip akis į akį pabendrauti? Nes visą laiką viešoje erdvėje aiškinamasi santykius.

V. Pranckietis: Bendravimas turėtų būti iš abiejų pusių, siekimas bendrauti. Tai aš jokių ženklų kol kas nemačiau, kiek aš čia esu bandęs anksčiau skambinti, nebuvo atsiliepta, tai reiškia, gal nebuvo galimybių.

- Gediminas Kirkilas yra sakęs, kad jums buvo siūlomi kiti postai, kai buvo deramasi dėl Seimo pirmininko posto, kuris tada turėjo atitekti „socialdarbiečiams“. Buvo jums siūlomi kažkokie postai?

V. Pranckietis: Man labai gaila, aš vakar apie G. Kirkilą kalbėjau pagarbiai, kad tai patyręs politikas, bet kad jį sugeba įvelti į tą situaciją, kad jis turi kalbėti už kitus arba kitų žodžiais...

- Ką jūs turite omeny „kitų žodžiais“?

V. Pranckietis: Jam buvo liepta ir pirmą kartą pasakyti, kad jam reikia Seimo pirmininko posto. Jis paskui aiškiai pasakė, kad tai nėra prioritetas. O dėl ateities tai aš nežinau, kokia tenai...

- Bet tai buvo siūlomi postai jums ar ne? Jis tą sakęs yra.

V. Pranckietis: Ne, man postai nebuvo siūlomi ir iš karto po to, kai buvo pradėta kalbėti apie postus, pasakiau, kad aš jokiose derybose dėl postų ir jokioje biržoje dėl postų nedalyvauju, aš noriu stovėti garbingai, aš esu išrinktas Seimo ir, paklusdamas įstatymams, toliau tęsiu tą veiklą iki to momento, kol bus pasakyta kitaip.

- Trumpai – ar bus rytoj pasirašyta koalicijos sutartis, kaip jūs galvojate?

V. Pranckietis: Pagal S. Skvernelio pareiškimą, koalicijos sutarčiai įtakos Seimo pirmininko postas neturi arba ji neverta pasirašyti, tai reiškia, tikėtina, kad galbūt nebus pasirašyta dėl to, kad jeigu dar darome šantažuodami, kažkaip įdedame Seimo pirmininko postą, tai tada kam ją pasirašyti, jeigu dar lieka šantažo galimybė dar kartą spręsti, jeigu įvyks taip, kaip neįvyko iki šiol.

Dienos tema. Viktoras Pranckietis apie LVŽS: nauja lyderystė yra būtina