Lietuvoje

2019.07.04 17:24

Vytautas Bakas nepalaiko naujos koalicijos: grįžtame į nomenklatūrinę politikos zoną

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.04 17:24

Naujos koalicinės sutarties pasirašymas grąžins nomenklatūrinę, interesų grupių užgaidomis grįstą politiką. Taip portalui LRT.lt kalbėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas.

Keturios partijos – didžiausią frakciją Seime turinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), „socialdarbiečiai“, „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) – penktadienį ketina pasirašyti koalicinę sutartį. Ja ne tik keičiamos kai kurios programinės nuostatos, bet ir dalinami postai, kurių vienas – Seimo pirmininko.

NSGK vadovaujantis V. Bakas portalui LRT.lt sakė, kad problema kyla ne tik dėl to, kad į parlamento vadovo postą taikosi Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), bet ir tai, kokių programinių punktų buvo atsisakyta.

„Derybininkų siūlomos programos priėmimas reiškia, kad mes turime atsisakyti didelės dalies savo programos. Tai reiškia, kad mes Seimo pirmininko postą atiduodame porai žmonių, kurie yra apakinti valdžios. Tai reiškia, kad mes atsisakome savo idėjos skaidrinti politinę sistemą, didinti visuomenės pasitikėjimą Seimu, partijomis, politine sistema, atsisakome lyderystės ir nusileidžiame primityviam požiūriui, postų dalyboms, siauriems interesams“, – kalbėjo „valstietis“, pridurdamas, kad tokia sutartis netenkina ne tik jo vieno.

Išbraukiama kova su korupcija

Pasak V. Bako, itin svarbu, tai, kad atsisakoma „valstiečių“ programoje įtvirtintos kovos su korupcija. Antikorupcinėje programos dalyje, kaip pasakojo politikas, kalbama apie kovą su šešėline ekonomika, nepotizmu, žmonėmis, kurie sukaupė turtą imdami kyšius ir negali pagrįsti turto kilmės. Anot jo, koalicijos sutarties pasirašymas reikš, kad tokius žmones vėl imama saugoti, o politika grąžinama į interesų grupių rankas.

„Nesu matęs tos sutarties ir vargu, ar kas nors kitas frakcijoje ją matė. Tai ir stebina, nes vežimas statomas prieš arklį. Tačiau kalbėjau su Ramūnu Karbauskiu, su Gediminu Kirkilu, su derybininkais ir tikrai žinau, kad jie antikorupcinės dalies atsisako. Kitaip tariant, mes grįžtame į tą nomenklatūrinę politikos zoną“, – sakė V. Bakas.

Jis taip pat kalbėjo, kad LVŽS pergalę 2016-ųjų Seimo rinkimuose išplėšė todėl, kad rinkėjams žadėjo visiškai kitokią politiką. Tačiau dabar, kaip sakė Seimo narys, grįžtama į nepotizmu ir interesų grupėmis grįstą politinę tikrovę.

Negana to, įstringa ir pasiūlymai, pateikti po NSGK atlikto politinės korupcijos tyrimo. Portalas LRT.lt primena, kad prieš metus V. Bako vadovaujamas komitetas atliko išsamų parlamentinį tyrimą dėl neteisėto interesų grupių poveikio politikams ir valstybėms institucijoms. Tuomet žadėta, kad remiantis tyrimo išvadomis bus parengtos įstatymų pataisos, kurioms turės pritarti Seimas.

V. Bakas teigė, kad priėmus tokias nuostatas, kokios siūlomos pasirašant naują koalicijos sutartį, tokios pataisos dings: „Trečiadienį NSGK yra svarstomi du labai svarbūs įstatymų paketai, tai yra, civilinio konfiskavimo ir neteisėto politinių partijų finansavimo. Taip pat lobistinės veiklos įstatymų projektas. Tai šių projektų nebus.“

Politikas kalbėjo, kad siūlomais įstatymų pakeitimais norima nustatyti atsakomybę už neteisėtą partijų finansavimą, įpareigoti žmones – valdininkus, politikus, įstaigų vadovus – pagrįsti savo turto kilmę ir t. t. Tačiau, kaip kalbėjo V. Bakas, bandoma grįžti į kitokių politinių tradicijų laikus, tokių kaip LEO LT ar nebaudžiamumo politikos.

„Mes parengėme projektus, kurie yra realūs, kurie atneš realius pokyčius. Partijos 20 metų rašo programose, kad kovos su korupcija, bet Lietuva pastaruosius metus pagal skaidrumo indeksą nejuda. Mes pateikėme realius projektus, kurie veiks.

Natūralu, kad tam tikroms interesų grupėms, kurių turto kilmė susijusi su politine korupcija, kyla problemos, nerimas. Taip pat ir kai kuriems politikams, jų aplinkai. Tos interesų grupės ir politikai, kurie jas, galbūt, aptarnaudavo, yra sunerimę ir bando, kiek įmanoma, apsaugoti tuos interesus“, – teigė V. Bakas, pridurdamas, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos paprašė paskaičiuoti, koks yra mastas turto, neatitinkančio jį turinčių žmonių pajamų. Anot politiko, skaičiai iš tikro įspūdingi.

Nepalaikys nepasitikėjimo V. Pranckiečiu

Viena iš „socialdarbiečių“ sąlygų, pasirašant koalicijos sutartį, yra Seimo pirmininko postas. Šiuo metu parlamento vadovo pareigas einantis Viktoras Pranckietis nesutinka pats trauktis iš pareigų, todėl valdantieji inicijuoja nepasitikėjimo balsavimą, kuris turėtų vykti antradienį.

Jau aišku, kad opozicija neketina dalyvauti balsavime. Ar palaikytų V. Pranckiečio atstatydinimą, abejoja ir LLRA-KŠS. Balsuosiantis prieš Seimo pirmininko nušalinimą sakė ir V. Bakas: „Palaikyti nepasitikėjimą Seimo pirmininku, reiškia palaikyti žemo lygio interesų grupių politiką. Todėl aš niekaip negaliu to palaikyti.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt