Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.04 14:05

Opozicija valdančiųjų derybas vadina „muilo opera“, ignoruos balsavimą dėl Pranckiečio

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.04 14:05

Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui pareiškus, kad iš posto nesitraukia, opozicija ir toliau laikosi pozicijos boikotuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo juo. Ketvirtadienio popietę tai aptarė opozicinių frakcijų seniūnai, derybas vėl valdančiosios koalicijos pavadinę „muilo opera“.

„Balsavime dėl Seimo pirmininko atstatydinimo nedalyvausime“, – patvirtino opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Ji „galimu scenarijumi“ vadino V. Pranckiečio pergalę balsavime dėl nepasitikėjimo.

Politikė kalbėjo, kad V. Pranckiečio laimėjimo atveju „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žadėjo rengti pirmalaikius Seimo rinkimus: „Pagal R. Karbauskio žodžius, Seimo pirmininko išlikimas poste neišvengiamai iššauktų pirmalaikius rinkimus.“

Paklausta, ar opozicija palaikytų pirmalaikių rinkimų idėją, V. Čmilytė-Nielsen juokavo, kad kai kuriais atvejais net ir jie gali sutikti su R. Karbauskiu.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis sakė manantis, kad ne tik opozicija, bet ir dalis pačių „valstiečių“ frakcijos narių nepalaikytų nepasitikėjimo Seimo pirmininku balsavimo.

„Manau, kad pozicijos skiriasi. R. Karbauskis padarė eksperimentą savo frakcijoje – slaptą balsavimą – 7 žmonės palaikė V. Pranckietį. Mano žiniomis, tokių žmonių galėtų būti dar daugiau. Yra žmonės, su kuriais esu bendravęs, kurie balsavo frakcijoje už nepasitikėjimą V. Pranckiečiu, tačiau svarstytų daryti kitaip, jei tai būtų viso Seimo balsavimas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Tam, kad nepasitikėjimo procedūra įvyktų, reikia 71 balso. „Mes matome muilo operą, kai imituojama daug veiksmų, bet iš esmės niekas nesikeičia. Kalbama apie naują koaliciją, o veikėjai yra visi seni. Sutinkame, kad tai ir galėtų būti koalicijos testas“, – apie tai, kodėl ketina nedalyvauti balsavime, sakė V. Čmilytė-Nielse.

Trečiadienį „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas sakė, kad koalicijos sutartis negaliotų, jei V. Pranckietis liktų pareigose. Tačiau jau ketvirtadienį šios frakcijos seniūnas Andrius Palionis teigė, kad tai nebūtų esminė sąlyga.

Apie tai paklaustas socialdemokratas Julius Sabatauskas kalbėjo, kad matomas blaškymasis ir tvirtos pozicijos neturėjimas: „Matau didelį niežėjimą, kur norisi labai pasikasyti. Ta vieta, kur kasosi, yra Seimo pirmininko vieta. Nors jie sako vienaip, memorandume buvo parašyta, kad Seimo pirmininkas yra ta vieta, kuri turi keistis ir pereiti „socialdarbiečiams“. Tačiau vėl po to buvo neigiama.

Faktas, kad mes neturime derybų dėl naujos koalicijos, koalicija yra ta pati ir subjektai tie patys, kurie derasi, nesvarbu, kaip jie vadinasi. Vienas dalykas aišku – jei Seimo pirmininkas laimi, žlunga „socialdarbiečių“ viltys turėti Seimo pirmininką, bet ar žlunga šita koalicija – labai abejoju.“

Pasak jo, jei bus susitarta formuoti kitą Vyriausybę ir keisti ministrus, bus pasikeitę daugiau nei pusės šios Vyriausybės ministrų, o tai reikš, kad teks iš naujo tvirtinti Vyriausybės programą. Jei ji nebus patvirtinta, prezidentas turės teisę inicijuoti pirmalaikius rinkimus.

Opozicijos atstovai pabrėžė, kad gerus valdančiųjų pasiūlymus jie palaiko ir nėra nusiteikę balsuoti iš principo prieš juos, vien dėl to, kad tai pasiūlė LVŽS. J. Sabatausko teigimu, valdantieji kartais balsuoja prieš opozicijos pasiūlymus vien dėl to, kad juos siūlo būtent opozicija.

„Vytauto Bako buvo pasakymas, kad yra jo projektų, kurių „socialdarbiečiai“ nepalaiko, ypatingai kalbant apie kovą su korupcija. Kaip politikas galiu sau užduoti klausimą, ar aš esu opozicija kovai su korupcija? Negaliu būti. Ir visi vienodai matome to reikalingumą. Tokius dalykus (kovą su korupcija – LRT.lt) būsiu linkęs palaikyti“, – sakė G. Landsbergis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi