Lietuvoje

2019.07.04 11:54

Skvernelis: koalicijos ateitis negali priklausyti nuo vieno posto

atnaujinta 14.15
BNS, ELTA2019.07.04 11:54

Valdančiųjų „valstiečių“ deleguotas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį paragino „socialdarbiečius“ atsisakyti ultimatumo dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio.

Gedimino Kirkilo vadovaujama Lietuvos socialdemokratų darbo partija trečiadienį pareiškė, kad pasirašys planuojamos sudaryti koalicijos sutartį, bet ji negalios, jeigu V. Pranckietis liks poste.

„Keista girdėti, kad penktadienį planuojama pasirašyti koalicinė sutartis gali nustoti galioti jau antradienį, jei nebus pakeistas Seimo pirmininkas. Apmaudu, kad pagrindiniu derybų kausimu tampa šis“, – Vyriausybės paskelbtame komentare sakė S. Skvernelis.

„Nėra prasmės pasirašinėti koalicinės sutarties su išlygomis. Ar Seimas slaptu balsavimu išreikštų nepasitikėjimą Seimo pirmininku šiuo metu negali atsakyti niekas. Kiekvieno Seimo nario mandatas yra laisvas ir tai jo apsisprendimo klausimas“, – teigė jis.

Premjeras tvirtino, kad susitarimai dėl koalicijos turi būti grįsti bendromis vertybėmis ir darbais, nes žmonėms daugiau labiau rūpi socialinės atskirties mažinimas, vaiko pinigai, didesnės pensijos senjorams, didesnės dirbančiųjų pajamos ir kiti esminiai pokyčiai valstybėje“, o ne postai.

Pasak jo, Seimo pirmininkui dėl darbo niekas priekaištų nereiškia.

Dėl valdančiosios koalicijos šiuo metu derasi „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lenkų rinkimų akcija. Sutartį tikimasi pasirašyti penktadienį.

S. Skvernelis pabrėžė, kad koalicijos stabilumą nulems ne partijų pirmininkų parašai ant sutarties, o frakcijų narių pasiryžimas remti sprendimus Seime, tarpusavio pasitikėjimas ir Lietuvos žmonių vertinimas.

„Todėl kviečiu visas atsakingas politines jėgas pamiršti asmeniškumus, vidinius konfliktus, kurių yra visose frakcijose – ir sutarti kartu dirbti Tėvynės labui“, – sakė ministras pirmininkas.

Pagal prieš mėnesį pasirašytą memorandumą, Seimo pirmininko postas turėtų priklausyti „socialdarbiečiams“, bet V. Pranckietis iki šiol tvirtino neketinantis trauktis.

Naujausią sąlygą dėl parlamento vadovo atstatydinimo „socialdarbiečiai“ pateikė trečiadienį prezidiumo posėdyje. Anot jų, koalicijos sutartis nustotų galioti, jeigu V. Pranckietis nebūtų atleistas kitą antradienį.

Karbauskis: Skvernelis – emocingas žmogus

S. Skvernelio kritiką dėl to, kad Seimo vadovo posto klausimas tapo kertiniu derybose dėl koalicijos, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis vadina emocijomis.

Pasak jo, gerai, kad premjeras yra emocingas žmogus, tačiau jo pareiškimas, galbūt, tik rodo ne visišką įsiklausimą į frazę, kurią ištarė trečiadienį į parlamento vadovo postą vėl taikančių „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas.

„Vyriausybės vadovas emocingai reaguoja į labai daug dalykų, jis emocingas žmogus. Tai yra normalus dalykas. Aš džiaugiuosi, kad mes turime emocingą premjerą, o ne premjerą, kuriam nerūpi kažkokie dalykai“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

„Esmė yra, kad jis reaguoja į tai, kas logiškai paaiškinama. Negali įsigalioti sutartis, kurios sąlygos yra neįvykdomos (...) Gal premjeras ne iki galo įsiklausė į tą frazę, kuri buvo pasakyta Gedimino Kirkilo“, – sakė R. Karbauskis, akcentuodamas, kad jokių pasikeitimų dėl Seimo vadovo posto perleidimo „socialdarbiečiams“ nebuvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.