Lietuvoje

2019.07.04 12:02

Pranckietis atkaklus – iš posto nesitraukia: tai yra šantažas

atnaujinta 12.34
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.04 12:02

„Socialdarbiečių“ ultimatumas Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui – nė motais. Jis toliau lieka pareigose, todėl tikėtina, kad antradienį vyks balsavimas dėl nepasitikėjimo juo. Gedimino Kirkilo vadovaujama Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) derantis dėl koalicijos iškėlė sąlygą – V. Pranckietis turi būti atstatydintas, kitaip koalicijos sutartis negalios.

Pagal koalicijos sutartį, kurią penktadienį ketina pasirašyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei trys kitos partijos, Seimo pirmininko postas turi atitekti LSDDP atstovui, greičiausiai, Gediminui Kirkilui.

Apie tokį susitarimą pradėta kalbėti pačioje koalicijos derybų pradžioje. Jau tada V. Pranckietis sakė, kad neketina trauktis iš pareigų. Vienintelis kitas kelias nušalinti parlamento vadovą yra nepasitikėjimo procedūra. Tokiu atveju V. Pranckiečio likimą balsavimu nulemtų visi Seimo nariai.

„Tai yra „socialdarbiečių“ ir Karbauskio susitarimas. Tai yra ne mano sprendimas. Mano sprendimo jokio nėra. Aš esu išrinktas Lietuvos Respublikos Seime ir aš paklūstu Lietuvos įstatymams, o ne Karbauskio įsakymams“, – kalbėjo V. Pranckietis, pridurdamas, kad apie pasitraukimą iš posto negalvoja.

Jis kalbėjo, kad koalicinė sutartis neturėtų būti kuriama postų pagrindu, kaip, pasak jo, yra dabar. V. Pranckietis teigė, kad svarbiausia turėtų būti programinės nuostatos ir koalicija neturėtų būtų sudaroma šantažuojant.

Paklaustas, kaip vertina tokį LSDDP ultimatumą Seimo pirmininkas atsakė, kad tai yra šantažas, kai derybose nedalyvaujantis žmogus padaromas atsakingu už jas.

„Prisiminkime, kokia buvo koalicija prieš tai. Ji buvo tokia pati. Dabar išardyta kuriama nauja, tokia pati. Tai yra farsas. Pati sutartis tapo vieninteliu dalyku, kaip pakeisti Seimo pirmininką. Jeigu tik toks uždavinys kyla koalicijai, tai tada, ko ji verta? Tai yra senoviškas, nomenklatūrinis veikimas, kada vienas partijos vadas sako kitam, kad tu turi trauktis, nes aš kitą labiau myliu“, – žodžių į vatą nevyniojo V. Pranckietis.

Paprašytas paaiškinti, kuo taip nusikalto R. Karbauskiui, kad taip siekiama jį patraukti, Seimo pirmininkas aiškino, kad valdžią prarandantis žmogus iš baimės daro desperatiškus veiksmus. Jis kalbėjo, kad tokio „viršininkiško politinio sprendimo“ būti negali. Parlamento vadovas pabrėžė, kad turi vykti diskusijos, tarimasis, o ne įsakymas ar ultimatumas.

„Socialdarbiečiams“, anot jo, liepta sakyti, kad jiems reikia šito posto, nors jau anksčiau jie teigė, kad tai nėra prioritetas. V. Pranckietis sakė neabejojantis, kad atlaikys nepasitikėjimo balsavimą Seime. Jis nemano, kad nepavykęs balsavimas dėl nepasitikėjimo kaip nors keistų jo darbą.

„Reikėtų ponui Karbauskiui to nedaryti, nelaikyti įkaite visos valstybės ir viso Seimo. Aš esu atsakingas už Seimo reputaciją, aš apie tai daug kartų esu kalbėjęs. Man ne tas pats, kaip aš atstovauju Seimui. <...> Aš nedalyvauju postų biržoje. Manau, kad jei esu teisėtai išrinktas, yra teisėti būdai ir nušalinimui“, – sakė V. Pranckietis, pridurdamas, kad koalicijos nereikėtų keisti šantažu.

Seimo pirmininkas neketina trauktis iš LVŽS ir teigė, kad toks vadovavimas partijai, koks yra dabar, nėra tinkamas. Anot jo, jei toliau partijai bus vadovaujama taip pat, rinkimuose ji patirs fiasko. V. Pranckietis sakė, kad vienas asmuo, tai yra R. Karbauskis, negali jo nuspręsti ir išmesti iš partijos.

„Aš turiu šimtaprocentinį skyriaus palaikymą, esu Kauno rajono skyriaus narys. Toks klausimas ten net nekyla, ten kyla priešingas klausimas. <...> Jaučiu frakcijos kolegų dispersiją, jie nevienareikšmiškai pasisako. Vieni nori, kad būčiau palaikomas aš, kiti nori, kad būtų palaikomas R. Karbauskio vienasmenis sprendimas“, – komentavo V. Pranckietis.

Jis sakė neabejojantis, kad kituose Seimo rinkimuose gali būti iškeltas vienmandatėje apygardoje, o ar bus iškeltas partijos sąraše, sakė, priklausys nuo to, kaip spręsis dabartinė situacija.

Be to, jis sakė, kad nebepalaiko visiškai jokių santykių su R. Karbauskiu. Esą paskutinį kartą jie bendravo prieš dvi savaites, kai praeidami vienas pro kitą pasisveikino.

Jis kalbėjo, kad tarybos posėdis vis nukeliamas, nes partijos pirmininkas baiminasi dėl savo galimybių likti pirmininko pareigose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.