Lietuvoje

2019.07.03 18:05

Lietuvos svetimtaučius stebina rasizmas: butų skelbimuose nepageidaujami „indai ir juodaodžiai“

pradėti tyrimo nėra pagrindo
LRT.lt2019.07.03 18:05

Socialiniuose tinkluose tarp Lietuvos svetimtaučių bendruomenės narių plinta skelbimų, kuriuose nurodoma, kad nuomojamuose butuose nepageidaujami „indai ir juodaodžiai“, momentinės ekrano kopijos (angl. screenshots).

Tokio pobūdžio skelbimai pasirodė populiariose interneto svetainėse skelbiu.lt ir aruodas.lt, tačiau trečiadienį jie buvo panaikinti.

Lietuvos žmogaus teisių centras socialiniame tinkle kreipėsi į Lietuvos Respublikos Lygių galimybių kontrolierių ir skatino tirti šį įvykį, kadangi panašių atvejų, kaip skelbia centras, prieš musulmonus, pabėgėlius, romų bendruomenę pasitaikė ir anksčiau.

Tiesa, Lietuvos Respublikos Lygių teisių kontrolieriaus tarnyba socialiniame tinkle nurodė, kad, nepaisant to, jog sulaukė tokių pačių skundų, „šiuo metu skelbimai yra pašalinti arba nebeprieinami, todėl pradėti tyrimo ar perduoti informaciją Lietuvos Respublikos prokuratūrai neturime teisinio pagrindo.“

Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė teigia, kad, turėdama pakankamai viešos informacijos, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tyrimą galėtų pradėti pati.

Nors skelbimai ir buvo pašalinti, jeigu tie patys tų pačių asmenų skelbimai iš naujo pasirodytų be šmeižiamojo pobūdžio kalbos, vis dar būtų pagrindo pradėti tyrimą.

„Tai reikštų, kad nors tokia pati kalba ir nebūtų vartojama, išliktų ta pati (diskriminacinė) nuostata“, – LRT English kalbėjo B. Sabatauskaitė.

Interneto portalus skelbiu.lt ir aruodas.lt administruojančios įmonės „Diginet“ rinkodaros vadovė Monika Jončaitė LRT English rašytiniame komentare nurodė, kad „portalas griežtai netoleruoja tokio turinio skelbimų ir juos kuo skubiau šalina.“

„Tokių atvejų pasitaiko itin retai. Iki šiol dar neteko susidurti su rasistinio pobūdžio skelbimais“, – teigė M. Jončaitė.

Ji taip pat paminėjo, kad dažniausiai sukčiavimo atvejus perduoda Lietuvos teisėsaugos institucijoms, su kuriomis „visuomet bendradarbiauja“ ir „prireikus“ joms pateikia visą informaciją apie skelbimo autorių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.