Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.03 15:35

Kaprizai gali nusiųsti į nebūtį: jei „socialdarbiečiai“ neis į koaliciją, labiausiai nukentės patys

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.03 15:35

Derybos dėl naujos koalicijos tęsiasi jau kone mėnesį, bet vis dar neaišku, ar „socialdarbiečiai“ taps jos dalimi. Nors iš pradžių atrodė, kad jie tikrai toliau dirbs kartu su „valstiečiais“, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas pasėjo nežinios grūdą. Tuo metu politologai teigia, kad buvimas koalicijoje yra paskutinis „socialdarbiečių“ šansas pabūti politikos viršūnėje.

Trečiadienio vakare LSDDP prezidiumas turėtų nuspręsti, ar jungtis prie valdančiosios koalicijos. Partijai vadovaujantis G. Kirkilas užminė mįslę, sakydamas, kad partijos sprendimas nėra aiškus, nes derybose nebuvo atsižvelgta į visus jų programinius punktus. Be to, „valstietis“ Viktoras Pranckietis vis dar neketina užleisti Seimo pirmininko posto, kuris, kaip numatoma pasirašytame memorandume, turėtų atitekti ne kam kitam, o LSDDP atstovui, greičiausiai, G. Kirkilui.

„Saulius Skvernelis sakė nematąs kliūčių sutarčiai pasirašyti, ar tų kliūčių nemato ir mūsų prezidiumas, galėsiu pasakyti tik po to, kai įvyks posėdis“, – ELTAI sakė „socialdarbiečių“ lyderis. Kol kas tikimasi, kad koalicijos sutartis bus pasirašyta penktadienį.

Portalo LRT.lt kalbinti politikos ekspertai sakė, kad LSDDP greičiausiai pasirašys koalicijos sutartį. Anot politologų, 2020-aisiais vyksiantis Seimo rinkimai jiems sėkmės neatneš. Todėl buvimas valdančiojoje daugumoje yra paskutinis šiaudas, kurio jie gali griebtis, norėdami bent kuriam laikui likti politikos aukštumoje.

Paskutinis šansas

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Vytautas Dumbliauskas kalbėjo, kad „socialdarbiečiai“ tiesiog nebeturi, kur dėtis ir tikėtina, kad pasirašys koalicinį susitarimą: „Tai jų gulbės giesmė. „Socialdarbiečiai“ yra protingi žmonės, supranta, kad į kitą Seimą nepaklius. Manau, kad jie kelia savo kainą, kad dar pabūtų valdžioje, turėtų postus. Liko dar metai pabūti valdžioje, didžiojoje politikoje, o po to teks kai kuriems eiti į pensiją ir rašyti atsiminimų knygas.“

Pasak jo, be koalicijos „socialdarbiečiai“ nueis į nebūtį. Nereikėtų, anot politologo, tikėtis ir ryšių su Gintauto Palucko vadovaujamais socialdemokratais, atnaujinimo. Jo teigimu, atskilimas nuo iš koalicijos besitraukiančios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) buvo išdavystė. Naudingiau, pasak V. Dumbliausko, būtų buvę kartu pasitraukti iš koalicijos ir būnant opozicijoje stiprinti savo laikyseną artėjančiuose rinkimuose.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė paklausta, kas lauktų „socialdarbiečių“, jei šie nesutiktų jungtis prie koalicijos, sakė, kad ši partija neturi didelės veikimo laisvės, nes nepaisant to, ar prisijungs prie valdančiosios daugumos, ar ne, Seimo rinkimuose jų laukia nelabai palanki ateitis.

„Tai paskutinis šansas jiems pabūti valdžioje, susitvarkyti sau kažkokius reikalus, nes po kitų rinkimų, greičiausiai, jie apskritai nieko nebeturės. Nebent eitų į rinkimus su koaliciniu sąrašu, bet aš nematau jiems didelių galimybių. Žiūrint iš šios pusės, „valstiečiams“ nėra prasminga per daug nusileisti“, – kalbėjo A. Ramonaitė.

Jei nepasirašys – mažumos Vyriausybė arba draugystė su konservatoriais

Paklaustas, kas lauktų valdžios, jei LSDDP neprisijungtų prie koalicijos V. Dumbliauskas sakė, kad greičiausiai būtų sudaryta mažumos Vyriausybė, kurią paremtų ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Visgi, jo teigimu, valstybei tai nereikštų nieko gero, nes strigtų sprendimai, reformos.

„Būtų toks plaukimas pasroviui. Apie reformas negalėtų net kalbos būti, liko metai iki rinkimų, reformos jau turėtų būti padarytos. „Valstiečiai“ bet kokiu atveju liks valdančiąja partija, dėl to nerimauti nereikia. Tik jie bus mažuma, labai priklausoma nuo opozicijos“, – sakė V. Dumbliauskas.

VU TSPMI profesorė Ainė Ramonaitė teigė, kad „socialdarbiečiams“ nepasirašius koalicinės sutarties susidarytų gana kebli situacija. Jos teigimu, siekti TS-LKD paramos būtų nelogiška ir siųstų labai keistą ženklą rinkėjams.

„Tai keistų bendrą politinį peizažą, kadangi jau yra išsikristalizavusios skirtys tarp dešiniųjų ir kairiųjų. „Valstiečiai“, per visą rinkimų laikotarpį, buvo labai stipriai atsiriboję nuo Tėvynės sąjungos. Jei dabar pradėtų ieškoti kažkokių galimybių, rinkėjams būtų duodamas labai keistas ženklas, kad nebeaišku, kokia tai politinė jėga. Tai pakenktų jiems ateinančiuose rinkimuose“, – svarstė profesorė.

Tačiau be konservatorių, pasak A. Ramonaitės, „valstiečių“ galimybės taip pat būtų ribotos. Su jais nedirbtų ir, pavyzdžiui, G. Palucko vadovaujami socialdemokratai, kuriems tai taip pat pakenktų prieš 2020-ųjų rudenį vyksiančius rinkimus.

„Greičiausiai, kad „socialdarbiečiai“ pakankamai aiškiai suvokia situaciją, kad jie reikalingi koalicijai, dėl to gali sau leisti statyti sąlygas. Jie yra gudrūs, patyrę ir bando pasinaudoti politine situacija“, – sakė A. Ramonaitė.

Bendras sąrašas „valstiečiams“ nenaudingas

Nors susitarimas dėl koalicijos dar nėra pasirašytas, „socialdarbiečiai“ mestelėjo dar vieną naują mintį. Partijos lyderis G. Kirkilas iškėlė idėją, kad visos valdančiosios daugumos partijos Seimo rinkimuose turėtų dalyvauti kartu. „Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, panašu, meile tokiam planui nedega. Politologai taip pat nemano, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) būtų naudinga Seimo rinkimuose dalyvauti bendru sąrašu su partneriais.

„Manau, kad „valstiečiams“ tikrai nėra jokios prasmės eiti vienu sąrašu. Faktas tas, kad „socialdarbiečiams“ tai vienintelis šansas dar pakliūti į Seimą, o „valstiečiai“ jungtųsi su nepopuliaria partija, kuri daug balsų neatneš. <...> Tikėtina, kad dalis „valstiečių“ rėmėjų gali nusisukti nuo partijos, jeigu bus einama bendru sąrašu“, – kalbėjo VU TSPMI profesorė A. Ramonaitė.

Be to, ji teigė, kad dažnai manoma, jog susijungus į koalicinį sąrašą gaunami balsai sumuosis, tačiau realybė kitokia. Kaip sakė profesorė, dažniausiai balsai nesisumuoja, nes rinkėjai nebūtinai mėgsta partiją, su kuria einama vienu sąrašu.

Tam, kad „valstiečiai“ turi likti atskiru sąrašu, pritaria ir V. Dumbliauskas. Pasak jo, „socialdarbiečiai“ viešai vertinami prastokai, todėl „valstiečių“ sąrašo nepapuoštų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi