Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.03 16:38

Pasipiktino besilaukiančiai jaunai mamai pasiūlytu socialiniu būstu: įvardijo „Jonavos gėda“

meras sako, kad būsto laukia dar 200 žmonių
LRT.lt 2019.07.03 16:38

Socialiniuose tinkluose pasirodė vieno Jonavos socialinio būsto, skirto jaunai mamai, nuotraukos. Sąjungos „Vardan šeimos“ pirmininkė piktinasi, kad toks būstas yra Jonavos gėda, o rajono meras Mindaugas Sinkevičius aiškina, kad šis butas buvo skirtas tik todėl, kad kito būsto būtų tekę laukti kelerius metus.

„Jonavos GĖDA. Jonavos rajono savivaldybė skyrė socialinį būstą vienišai dviejų vaikučių mamai, kuri šiuo metu laukiasi trečio vaikelio“, – socialiniame tinkle rašė sąjunga „Vardan šeimos“ (nuorodoje – būsto nuotraukos – LRT.lt).

Sąjungos pirmininkė Edita Raščiauskaitė-Morkūnienė „Jonavos žinioms“ sakė, kad minėta mergina socialinio būsto nuomos sutartį pasirašė tada, kai dar nebuvo mačiusi buto. Anot jos, nuvykusi į butą buvo priblokšta, kadangi jame neįmanoma būti dėl nepakeliamos smarvės.

Į šią situaciją socialiniame tinkle sureagavo ir Jonavos rajono meras M. Sinkevičius: „Šiais laikais nereikia stebėtis interneto ir socialinių tinklų galia. Bet galia neretai tampa manipuliacija. Juk lengva „parduoti“ jautrias istorijas, prastus vaizdus, ypač kai nesunkiai sužadinamas įprasto valdžiažmogio stereotipinis įvaizdis – beširdis nužmogėjęs biurokratas“.

Anot M. Sinkevičiaus, birželio 17 d. jį aplankė devyniolikmetė mergina, kuri laukiasi trečio vaikelio, ir prašė skirti socialinį būstą. Meras teigia informavęs merginą, kad socialinio būsto gali tekti laukti dar ilgai, nes prieš ją yra dar apie 200 laukiančiųjų. Kaip sako M. Sinkevičius, tai merginos netenkino, todėl, norėdamas padėti, pasiūlė prisiglausti minėtame bute.

Pasak mero, Jonavos rajono savivaldybė turi daugiau kaip 950 nuomojamų būstų, kurie periodiškai atsilaisvina ir yra išnuomojami asmenims, laukiantiems socialinio būsto nuomos savivaldybės sudaromuose sąrašuose. Šiuo metu, sako M. Sinkevičius, savivaldybėje socialinio būsto nuomos laukia daugiau kaip 250 šeimų arba asmenų, o per metus atsilaisvina ir yra išnuomojama daugiau kaip 60 būstų.

„Siūlomi nuomotis būstai yra labai skirtingi savo būkle ir patrauklumu dėl vietovės, kaimynystės ir kitų priežasčių. Būsto nuomos laukiantys asmenys, įsirašydami į sąrašus, nurodo, koks būstas ir dėl kokių priežasčių jiems gali būti siūlomas. Pavyzdžiui, didžioji dauguma, apie 80 proc. pareiškėjų, dėl skirtingų priežasčių nurodo Ruklos miestelį kaip netinkamą jiems gyventi, o beveik absoliuti dauguma atsisako būsto nuomos Ruklio g. 10 name, Rukloje (šiame name ir buvo skirtas socialinis būstas merginai – LRT.lt).

Šis penkiaaukštis 120 butų namas yra sudarytas vien iš vieno kambario butų, kiekviename aukšte sujungtų vieno bendro koridoriaus. Dėl didelių gyventojų įsiskolinimų name nėra centralizuoto karšto vandens tiekimo. Beveik pusė šio namo būstų – savivaldybės. Istoriškai taip susiklostę, kad šiame name gyvena santykinai daug netinkamu, o kartais ir asocialiu elgesiu pasižyminčių gyventojų“, – rašo M. Sinkevičius.

Jonavos meras pabrėžia, kad minėta mergina dėl socialinio būsto nuomos kreipėsi 2018 m. lapkričio pabaigoje, nurodydama, kad jai turėtų būti siūlomi tik kai kurie butai Jonavos mieste, o socialinio būsto Jonavoje eilėje tenka laukti 6–8 metus, Rukloje – nuo dvejų iki trejų metų.

Kaip sako M. Sinkevičius, į savivaldybės administraciją mergina kreipėsi sakydama, kad negali laukti, o būstas jai reikalingas nedelsiant. Tokiais atvejais, kalba jis, pareiškėjams siūlomas būstas, kurio kiti pareiškėjai, iki jo stovintys eilėje yra atsisakę. Tuo metu, kai mergina kreipėsi į savivaldybę, neparduotas ir niekam nebesiūlomas buvo vieno kambario butas Ruklio g. 10 name.

„Savivaldybė turi didelį būsto fondą ir sąlyginai daug išnuomoja būstų. Nuomos mokestis yra nedidelis, jo surinkimas yra nepakankamas ir nesudaro galimybių sukaupti ženklesnių lėšų, iš kurių galėtų būti daromi būsto sienų ir lubų remontai atsilaisvinusiuose būstuose. <...> Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad pilnai suremontavus būstą, jis greičiausiai nebeatitektų merginai, o būtų išnuomotas anksčiau už ją į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašiusiems ir minėto buto dėl jo blogos būklės atsisakiusiems pareiškėjams (tokių yra mažiausiai 5)“ – rašo Jonavos meras.

M. Sinkevičius primena, kad išimčių įstatymai nenumato nei kūdikių besilaukiančioms, nei juos susigrąžinti iš laikinų globėjų siekiančioms mamoms, o „prievartos nėra ir nebuvo“, todėl mergina gali likti sąrašuose ir laukti, kol jai bus pasiūlytas puikios būklės butas Jonavoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi