Lietuvoje

2012.06.13 16:15

Gedulo ir vilties dienai – speciali programa per LRT

2012.06.13 16:15

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija iš Seimo transliuos iškilmingą posėdį, skirtą Laisvės kovoms ir didžiosioms netektims atminti. Tiesioginės transliacijos pradžia – 10 val. per Lietuvos radiją ir Lietuvos televiziją. 

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija iš Seimo transliuos iškilmingą posėdį, skirtą Laisvės kovoms ir didžiosioms netektims atminti. Tiesioginės transliacijos pradžia – 10 val. per Lietuvos radiją ir Lietuvos televiziją. 

Taip pat kviečiame žiūrėti per Lietuvos televiziją: 

12:00  Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijos tiesioginė transliacija iš Nepriklausomybės aikštės.

12:30  Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams tiesiogiai iš Aukų gatvės. 

14:05  Speciali laida „Įžvalgos“.

1941 metais iš Lietuvos į Sibirą pajudėjo gyvuliniai vagonai, kuriuose buvo vežami nekalti žmonės. Niekuo nekalti žmonės šimtais tūkstančių buvo tremiami ir po karo. Specialioje Gedulo ir vilies dienai skirtoje laidoje Virginijus Savukynas kalbins tremties vaikus – tuos, kurie gimė tenai, tremtyje, Sibire. Ką reiškia būti tremties vaiku? Laidoje kalbės Mečys Laurinkus ir Juozas Olekas.

15:25  Dokumentinis filmas „Misija Sibiras 2011-ieji. Tomsko sritis“.

16:30  Dokumentinio filmo „Ledo vaikai“ premjera.

Stalino saulė daugeliui Baltijos šalių vaikų švietė Sibire ar prie Laptevų jūros... Apie jų likimus Europos kontekste pasakoja dokumentinis filmas „Ledo vaikai“. Neseniai įvykusiuose Lietuvos kino meno apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2012“ juosta pripažinta geriausiu metų televizijos filmu. Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, kviečiame žiūrėti filmo premjerą per Lietuvos televiziją (16.30 val.).

Dokumentinis filmas „Ledo vaikai“ atskleidžia totalitarinių režimų aukų istorijoje rečiau nagrinėjamą temą – tremtinių vaikus, jų identiteto sampratą, kviečia permąstyti šį istorijos puslapį platesniame Europos kontekste. 

Tarptautinė filmo kūrėjų grupė iš Lietuvos, Latvijos ir Švedijos įamžino Pabaltijo valstybių gyventojų prisiminimus, kuriuose per didžiuosius trėmimus (prieš ar po II pasaulinio karo) jie netenka namų, atsiduria Sibire ar prie Laptevų jūros Sovietų Sąjungos šiaurėje, dar būdami kūdikiai ar vaikai. 

Intymūs buvusių tremtinių pasakojimai atskleidžia vaikystės tremtyje tragediją, suasmenina kraupią statistiką: tūkstančiai ištremtų ar tremtyje gimusių vaikų mirė šalčio ir bado gniaužtuose, tūkstančiai liko našlaičiais... 

Dramatiška mažųjų tremtinių gelbėjimo istorija – viena pagrindinių filmo siužetinių linijų. Dar viena filmo tema – grįžusiųjų vaikų likimai, kurie susiklostė skirtingai: vieni buvo vėl ištremti, kiti augo vaikų namuose. Dalis iš jų tapo garsiais ir nusipelniusiais žmonėmis. Filmo herojai – „ledo vaikai“ – prisimins praeitį, kuri buvo lemtinga formuojantis tremtyje gimusių vaikų vertybėms, pasaulėžiūrai ir identitetui. 

Filmo autoriai Justinas Lingys, Inga Berulienė, Algirdas Žvinakevičius, Edgars Engizers. 

17:30  Šv. Mišių tiesioginė transliacija iš Vilniaus arkikatedros. 

Per Lietuvos televizijos antrąjį kanalą: 

21:20 Dokumentinis filmas „Vilties galia“.