Lietuvoje

2019.07.02 21:15

Stringant koalicinei dėlionei – naujas siužetas: prie bendro stalo siūloma sėsti konservatoriams ir „valstiečiams“

vieni – tokią galimybę mato, kiti – vertina itin skeptiškai
Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.02 21:15

Stringant naujos koalicijos dėlionei, kai kurie „valstiečių“ frakcijos atstovai, ragina partijos lyderius pamiršti ambicijas ir pradėti pokalbius su opoziciniais konservatoriais.

Jų lyderis Gabrielius Landsbergis sako, su „valstiečiais“ galėtų sutarti gal tik dėl svarbiausių valstybės klausimų, dirbti daugumoje kol kas galimybių nemato. „Valstiečių“ frakcijos narė Agnė Širinskienė sako, galimybių ieškoti konservatorių paramos nemato, be to keturių partijų koalicinė sutartis esą turėtų būti pasirašyta dar šią savaitę.

Seimo koridoriuose įsivyravus vasariškai ramybei, ramiai su kolegomis galima aptarti ir naują žingsnį: galbūt sėsti prie derybų stalo su „valstiečiais“. Apie tai savaitgalį partijos tarybos posėdyje prabilęs Gabrielius Landsbergis šiandien tikslina, kad kalbėta ne apie konservatorių ir „valstiečių“ galimą daugumą Seime ir Vyriausybės formavimą, o tik palaikymą svarbiausiais klausimais. Ir tik jei „valstiečiams“ nepavyks sukirsti rankomis dėl naujos koalicijos su „Tvarka ir teisingumu“, „socialdarbiečiais“ ir „Lenkų rinkimų akcija“.

„Tada ieškotume galimai kokių nors galbūt plataus sutarimo Seime, ne tiek tarp dviejų partijų frakcijų, kaip „valstiečių“ ir konservatorių, bet tiesiog įtraukti visus į bendrą diskusiją, kad ir tada visų frakcijų bendra atsakomybė tą kritinę situaciją kažkaip išspręsti. Neatmesčiau galimybės, kad mes privalėtume kalbėti apie išankstinius rinkimus“, – sako konservatorių lyderis G. Landsbergis.

Kaip galimą atsarginį atsitraukimą, nepavykus pasirašyti koalicinės sutarties, pradėti pokalbius su konservatoriais, bendražygius ragina Vytautas Bakas. Esą jei ne atskirų frakcijos narių ambicijos, šios dvi partijos galbūt galėjo kartu dirbti jau seniai.

„Atskirų žmonių, atskirų vadovų ambicijos, mano manymu, yra keli žmonės, kurie iki šiol gal per daug kategoriški. Galima kalbėti šiandien, apie ponią Agnę Širinskienę, nors formaliai nėra rinkta, kažkieno nėra, kalbu apie frakcijos lyderystę ir tą toną , kuris yra diktuojamas“, – kalbėjo V. Bakas.

„Na, žinote, kai stovi posėdžių salėje ir tau konservatorių frakcija rėkia eiti į šuns būdą, tai manau, kad apie kokias ambicijas mes kalbame“, – partijos kolegai atsikerta A. Širinskienė.

„To pasitaiko, tokia yra emocinga profesija. Nieko čia nepadarysi, bet reikia žinoti, dėl ko susitarta. Svarbiausias dalykas, man patinka, kad jeigu mes galime kalbėti apie konkrečius įstatymų projektus, tada ir aišku, už ką mes esame“, – sako G. Landsbergis.

Agnė Širinskienė kartoja: galimybių dirbti su konservatoriais nematanti, o ir koalicinė keturių partijų sutartis esą turėtų būti pasirašyta dar šią savaitę. Ji žada prireikus gelbėti būsimos koalicijos partnerius – „Tvarką ir teisingumą“, Seime likusią be frakcijos. Ją išsaugoti A. Širinskienė pasiryžusi prisijungdama prie „tvarkiečių“.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis sako, kad A. Širinskienės delegavimas į jų frakciją, koaliciją gal ir sustiprintų. Tačiau, anot Remigijaus Žemaitaičio, daugiau abejonių kyla dėl kitų partijų noro susitarti.

„Matyt „socdarbiečiai“, norėdami pademonstruoti, kokie čia svarbūs ir reikšmingi yra valstybės lygmenyje, o negalvodami apie valstybę, nusprendė grįžti į prezidiumą ir vėl su prezidiumu kažką pažaisti. Tai aš labai abejoju, ar kas nors pasikeis ir po rytojaus, bet kiek man teko kalbėtis su pavieniais jų frakcijos nariais, tai jie nusiteikę toliau dirbti“, – sako R. Žemaitaitis.

„Tai manau, kad šiandien mes turime tiesiog konstatuoti faktą, kad politinė darbotvarkė yra sunkiai konstruojama. Kitas dalykas, apskritai politinėms partijoms rasti bendrą vardiklį tarpusavyje tampa kuo toliau, tuo sudėtingiau. Partijos daugiau eina į koaliciją tik vardan postų“, – svarsto politologė Rima Urbonaitė.

„Tai manau, kad čia politikai daugiau užsiima tokia simuliacija nei kad realių proveržio kūrimu, tai yra labiau susiję su tuo. Pagrindinė frakcija „valstiečių“ yra sumažėjusi, tai reiškia susilpnėjusi ir kai kurie koalicijos partneriai pamatė labai gerą galimybę tiesiog savo politinį svorį padidinti ir tą jie bando daryti“, – apie koalicijos lipdymo sunkumus sako politologė.

Panorama. Europos Sąjungos valstybių lyderių derybos dėl postų pagaliau baigtos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI