Lietuvoje

2019.07.02 05:30

Vasaros atostogos tampa iššūkiu neįgalių vaikų tėvams: kartais net tenka išeiti iš darbo

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.02 05:30

Sunkią negalią turinčius vaikus auginantys tėvai piktinasi, kad, vasarą užsidarius mokykloms, jie nebeturi, kur palikti savo vaikų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, ir taip iškrenta iš darbo rinkos. Vilniaus savivaldybės atstovai sutinka, jog problema egzistuoja, ir žada skirti didesnį finansavimą, kad būtų užtikrinami sunkią negalią turinčių vaikų poreikiai.

13 metų sūnų, turintį specialiųjų poreikių bei elgesio sutrikimų, auginanti vilnietė Lina Sasnauskienė pasakoja, kad jos sūnui reikalinga nuolatinė pagalba, todėl palikti jo vieno niekaip negalėtų. Moters teigimu, elgesio bei emocijų sutrikimų turintiems vaikams dar sunkiau integruotis ir rasti kokių nors būrelių.

„Aš pati susidūrusi su šia problema. Tai nėra tik vasaros atostogų problema – suskaičiavome, kad per visus metus mūsų pradinukas vaikas turėjo keturis mėnesius atostogų“, – kalba L. Sasnauskienė.

Motinos teigimu, ši problema labai opi, todėl ji ėmėsi iniciatyvos ir trečius metus bendradarbiauja su Vilniaus miesto savivaldybe, kartu organizuoja dienos socialinę globą. Tačiau dienos socialinė globa gali priimti labai ribotą skaičių vaikų – daugiausiai 20, o darbuotojus dar reikia išleisti atostogų, sako L. Sasnauskienė.

Pasak moters, jos situacija dėkinga, nes kartais gali dirbti būdama namuose, todėl naudojasi darbdavio geranoriškumu, tačiau ji pabrėžia, kad iššūkių yra, tad tėveliai jau nuo vasaros pradžios pradeda ieškoti, kur galėtų palikti savo vaikus, o dėl tokios situacijos jiems kyla grėsmė iškristi iš darbo rinkos.

Kai kurie tėvai priversti atsisakyti darbo

Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF) administracijos direktorė Henrika Varnienė sako, kad sunku apibrėžti, kokios priežiūros reikia vaikams su sunkia negalia, nes vaikų poreikiai labai skirtingi, jie priklauso nuo kiekvieno vaiko asmeniškai, tačiau ji išskiria, kad paprastai tėvai negali palikti tokių vaikų vienų, jiems reikalinga nuolatinė priežiūra. Kaip sako LNF direktorė, ypač sunku tiems tėvams, kurie ir dirba, ir turi rūpintis vaikais, kadangi jie turi suderinti šias dvi veiklas.

H. Varnienės teigimu, tėvams, auginantiems sunkią negalią turintį vaiką, sunku ne tik vasarą – problemų kyla ir per mokslo metus. Pavyzdžiui, išskiria ji, autobusiukai, vežiojantys vaikus į mokyklą ir iš jos, vaikus tėvams atveža trečią valandą dienos. Tokiu atveju, piktinasi H. Varnienė, tėvai turi galimybę dirbti tik iki trečios valandos. Kitas variantas – visai atsisakyti darbo.

„Taip nutinka, kad kvalifikuoti darbuotojai išeina iš darbo rinkos vien dėl to, kad autobusiukas neatveža vaiko po darbo valandų. Šeima tampa išlaikoma savivaldybės vien dėl to, kad ji neteikia pavežimo paslaugos“, – aiškina H. Varnienė.

Dirba mažiausiai dviem etatais

Vasarą situacija dar sudėtingesnė – į mokyklą vaikus tėvai turi vežti patys, sako LNF direktorė. Tokiu atveju, sako ji, tėvai turi pasirinkti, ar į mokyklą vaiką išleisti kelioms valandoms, ar visai nevežti. Pasak H. Varnienės, mokyklos, skirtos specialiųjų poreikių turintiems vaikams, paprastai rugpjūtį atostogauja, todėl tėvai neturi, kur galėtų palikti vaikus visai dienai.

Nepriimtina, kad mokykla uždaroma visam mėnesiui, – tokia situacija, kalba ji, galėtų tęstis savaitę, tada tėvai turėtų galimybę išeiti atostogų ir taip rūpintis vaiku, tačiau mėnuo – per ilgas laikotarpis. H. Varnienės manymu, vežtis vaiką į darbą – ne išeitis, o mėnesiui išeiti iš darbo taip pat neįmanoma.

„Tėvai, auginantys vaikus su sunkia negalia, dirba mažiausiai dviem etatais – vienu etatu dirba darbe, o kitu – namuose prižiūrėdami vaikus“, – apgailestauja LNF direktorė.

Anot H. Varnienės, socialinės globos paslaugas teikiančių įstaigų įkainiai daliai tėvų yra per dideli, o ir vietų jose paprastai nėra. LNF atstovė sutinka, kad teikti kokybiškas paslaugas sunkią negalią turintiems vaikams yra sunku, tačiau ji pabrėžia, kad galima rasti išeičių, pavyzdžiui, pritraukti besipraktikuojančių studentų.

„Suprantu, kad mokykla neteikia socialinių paslaugų, tačiau, jei tai yra specializuota mokykla, ji turėtų teikti specializuotas paslaugas“, – išskiria H. Varnienė.

Neįgalieji patiria didelę skurdo riziką

Seimo narė, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Monika Navickienė LRT.lt sako, kad, kalbant apie pagalbą tėvams, auginantiems sunkią negalią turinčius vaikus, reikia matyti platesnį kontekstą. Anot parlamentarės, neįgalieji yra tie žmonės, kurie patiria didelę skurdo riziką, o juos prižiūrintys artimieji taip pat iškrenta iš darbo rinkos, turi derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus.

„Paslaugų tinklas tikrai nėra tinkamai išplėtotas. Nors girdime gražių ir skambių frazių, deja, bet reikia akcentuoti, kad nėra asmeninio asistento paslaugos, viso spektro paslaugų, kurios užtikrintų, kad tais vaikais būtų tinkamai pasirūpinta“, – apgailestauja M. Navickienė.

Pasak Seimo narės, sprendžiant šią problemą reikėtų ne vien užtikrinti, kad būtų galimybė nepertraukiamai būti ugdymo įstaigose, bet ir suteikti kitų paslaugų, pavyzdžiui, sudaryti tinkamas sąlygas lankyti dienos centrus, įtraukti socialines paslaugas teikiančių organizacijų, kad jos užtikrintų vaikų, kurie turi sunkią negalią, užimtumą vasaros metu. Anot jos, turime diskutuoti ir apie specialiųjų poreikių vaikams skirtas mokyklas ir jų darbo laiką vasaros atostogų metu.

M. Navickienė pabrėžia, kad tinkamos paslaugos vasaros metu užtikrintų, kad tėvai galėtų dirbti ir neiškristų iš darbo rinkos, neprarastų pajamų ir galimybių, tačiau tam, sako parlamentarė, reikia ir politinės valios, ir biudžeto.

„Kalbame apie bazinius dalykus, kurie turėtų būti, bet deja... Tiek atostogos tėvams, tiek asmeninis asistentas artimiesiems yra reikalingi. Valstybė turi užtikrinti, kad vaikai su sunkia negalia gautų užimtumą, o jei to negalima padaryti mokykloje, tai derėtų padaryti per šalia esančius socialines paslaugas teikiančius centrus bei nevyriausybines organizacijas“, – svarsto M. Navickienė.

Sieks finansuoti mokyklas bei vasaros stovyklas

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vyriausioji patarėja Ilma Skuodienė LRT.lt sako, kad paslaugos sunkią negalią turintiems vaikams Vilniaus mieste prasideda nuo reabilitacijos paslaugų, vėliau vaikai eina į specialius darželius ir mokyklas.

„Pagrindinė problema yra tai, kad baigiasi mokslo metai, ir, kaip ir visos švietimo įstaigos, specialiųjų poreikių turintiems vaikams skirtos mokyklos taip pat užsidaro atostogoms. 2019 metams buvo skirta 200 tūkst. eurų lėšų, iš kurių mokyklos, įstaigos bei įvairios organizacijos organizuos stovyklas. 300 programų bus skirtos specialiųjų poreikių turintiems vaikams arba vaikams su sunkia negalia“, – kalba I. Skuodienė.

Vilniaus savivaldybės atstovė sutinka, kad vaikams, kurie neturi specialiųjų poreikių, lengviau. Šie vaikai dalyvauja stovyklose, leidžia laiką su seneliais, o tėvams, auginantiems vaikus, kurie turi sunkią negalią, tokių galimybių mažėja.

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Kolkaitė LRT.lt atsiųstame atsakyme kalba, kad šiais metais visiškai ar iš dalies savivaldybės biudžeto lėšomis bus finansuojama 161 programa.

„Planuojama, kad savivaldybės finansuojamose vasaros poilsio stovyklose stovyklaus ir pramogaus 9800 vaikų, iš jų 2890 socialiai remtinų. Vilniaus miesto savivaldybė taip pat finansavo 9 įstaigas ir organizacijas, kuriose numatoma užimti specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus ir vaikus su negalia. Šioms organizacijoms skirta daugiau kaip 11 tūkst. eurų, jose numatoma užimti 300 specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ir vaikų su negalia“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės atsiųstame atsakyme.

Pasak N. Kolkaitės, norint atliepti neįgaliųjų vaikų ir juos auginančių tėvų poreikius, reikėtų užtikrinti paslaugų prieinamumą, koordinuoti socialinių paslaugų ir švietimo įstaigų veiklą.

„Manytume, kad vasaros užimtumą būtų tikslinga organizuoti ne steigiant naujas socialinių paslaugų įstaigas, kurios paslaugas teiktų moksleivių atostogų metų, bet finansuojant mokyklų veiklą, stovyklas“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybė.   

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt