Lietuvoje

2019.07.01 12:30

Pristatė naują kompensuojamųjų vaistų išdavimo tvarką – mano, kad bus pigesni

atnaujinta 13:01
Domantė Platūkytė, LRT.lt, BNS2019.07.01 12:30

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį pristatė naują kompensuojamųjų vaistų išdavimo tvarką. Anot A. Verygos, priimti pakeitimai sukurs vaistų gamintojams spaudimą ir leis konkuruoti dėl kainos, todėl kompensuojamieji vaistai bus pigesni.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spaudos konferencijos metu kalbėjo, kad kompensuojamųjų vaistų išdavimo tvarkos korekcijos buvo atliktos po to, kai sulaukė kritikos po pirmojo paskyrimo. Vienas pakeitimų – nustatytas ilgesnis laikotarpis, po kurio pacientui vėl būtų išduodami ekonomiškiausi kompensuojamieji vaistai. Anksčiau šis terminas buvo pusmetis, o dabar, vadovaujantis nauja tvarka, terminas buvo pratęstas iki vienerių metų.

„Kodėl taip buvo padaryta? Paaiškinimas paprastas, ne visiems pacientams reikia vaistus vartoti taip reguliariai, yra tokių pacientų, kurie ne tokie drausmingi, nors vaistus vartoja, ne visada apsilanko pas gydytoją ir paprašo išrašyti daugiau vaistų“, – sakė A. Veryga.

Kitas pakeitimas – tokiu atveju, kai vaistinė neturi ekonomiškiausio vaisto pasirinkimo, bus galima paskirti antrą pagal ekonomiškumą vaistą, kuris yra eilėje. Tokiu atveju, sako ministras, pacientai apsaugomi, nes kartais tokio vaisto nebūdavo ir pacientams jį reikėdavo pirkti už visą kainą arba ilgai laukti.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis sakė, kad tarnyba stebės kompensuojamųjų vaistų teikimą, o jei toks teikimas dėl kokios nors priežasties bus sutrikęs, ši informacija bus skelbiama internetiniame tarnybos tinklalapyje. Tokiu atveju vaistinės išduos antrą pagal pigumą vaistą.

G. Andrulionio teigimu, pigiausias vaistas nei kokybe, nei savo saugumu nesiskiria nuo antros ar trečios pozicijos vaistų.

Žada kainų mažėjimą

Anot A. Verygos, šie pakeitimai sukurs vaistų gamintojams spaudimą ir leis konkuruoti dėl kainos bei taip mažinti kainas.

Pasak ministro, jeigu pacientai nenorės įsigyti kompensuojamojo vaisto pagal „pirmąjį paskyrimą“, jis galės įsigyti norimą vaistą, tačiau už jį teks mokėti visą kainą.

„46 proc. pigiausių vaistų yra išduodami, pati tvarka pradeda po truputį prigyti, didelių problemų nesukėlė, bet reaguodami į pastebėjimus tvarką šiek tiek koregavome“, – teigė ministras.

A. Veryga ragino pasitikėti gydytojais ir vaistų gamintojais – kadangi Europos Sąjunga griežtai reguliuoja vaistų gamybą, reiškia, kad jei vaistas atvežtas į Lietuvą, jis yra geros kokybės. Jis kritikavo kai kurių žmonių pasirinkimą vaistus pirkti turguje ir tikėtis, kad tų vaistų kokybė tinkama.

„Raginčiau pasitikėti ne tik mūsų, bet ir ES institucijomis, kurios labai griežtai prižiūri vaistų gaminimo tvarką“, – sakė ministras.

Paklaustas, kodėl nauja tvarka pristatoma tą pačią dieną, kai ji įsigalioja, A. Veryga atsakė, kad pakeitimai buvo aptarinėjami ilgą laiką, todėl tie, kuriems šie pakeitimai buvo aktualūs ir patogūs, diskusijose dalyvavo ir žinojo apie pakeitimus. Pasak ministro, kompensuojamųjų vaistų tvarka apipinta daugeliu mitų ir baimių, todėl svarbu informuoti, kas pasikeitė.

Esant poreikiui, bus galima keisti vaistą

Spaudos konferencijoje dalyvavusi Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovė, šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė tikino, kad jos praktikoje nėra buvę tokių atvejų, kai pirmojo paskyrimo vaistas pacientams netiko. Anot jos, dažniau vaistai netinka dėl tam tikrų veikliųjų medžiagų, o ne dėl pačio vaisto veikimo.

„Pirkti patį brangiausią medikamentą nėra būtina“, – tvirtina ji.

Kaip kalbėjo A. Veryga, vaistų gamintojai stengiasi, kad medžiagos, esančios vaistuose, būtų inertiškos ir nesukeltų alergijos, tačiau būna visokių atvejų, todėl galimybė pakeisti vaistą buvo ir anksčiau. Anot ministro, paprastai pacientams netinka vaisto veiklioji medžiaga ar jos stiprumas, o ne kiti komponentai. Tokiu atveju koreguojama vaisto dozė, o jei tai nepadeda, galima keisti vaistus.

Patobulinta tvarka įsigalioja tą pačią diena, kai yra pristatoma – liepos pirmąją. „Pirmojo paskyrimo“ receptinių vaistų išdavimo tvarka buvo tobulinama keletą mėnesių – prieš tai ji įsigaliojo kovo pirmąją, tačiau netrukus buvo atšaukta dėl kilusios kritikos.  

Tvarką kritikavo ir kai kurie pacientų organizacijų atstovai, ir kai kurie medikai. Anot jų, kai kurie pigiausi vaistai neužtikrina kokybiško ir efektyvaus gydymo, todėl jie piktinosi, kad tokiu būdu ribojama galimybė rinktis ir siekiama taupyti pacientų sveikatos sąskaita. 

Teigiama, kad pigiausio kompensuojamojo vaisto išdavimo tvarka buvo patobulinta, atsižvelgus į pacientų, medikų ir vaistininkų pasiūlymus bei pastabas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt