Lietuvoje

2019.06.29 21:23

Tokių metų nepamena: upės netinkamos laivybai, o baidarininkams tenka keisti savo maršrutus

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.29 21:23

Dėl alinančios sausros smarkiai senkantis upių vanduo jau kelia pavojų saugiai laivybai, baidarininkai kai kur priversti keisti maršrutus. Hidrologai sako, kad vandens lygis upėse daug mažesnis nei įprasta šiam laikotarpiui.

Nemuno ruože Kaunas–Jurbarkas saugiai laivybai reikalingas vandens gylis turi būti 1,20 m., tačiau yra net kelios vietos, kur jis siekia vos metrą. Pasak Vidaus vandens kelių direkcijos laivybos direktoriaus Aurelijaus Rimo, tokia padėtis daugumoje vandens kelių.

„Kauno mieste vandens lygis yra nukritęs 20–30 centimetrų nuo to žemiausio lygio, kurį mes laikom projektiniu“, – teigia jis. 

Susiklosčius tokiai situacijai, laivavedžiams rekomenduojama itin atidžiai rinktis maršrutus.

„Laivavedžiai privalo kiekvieną rytą pasižiūrėti, kokie yra gyliai, įsivertinti savo laivo grimzles, ar jiems saugu plaukti. Jeigu jų laivo grimzlė yra didesnė, dar siūlyčiau 10–20 centimetrų atsargą, tai siūlyčiau nuo plaukimo atsisakyti tokiems laivams“, – pastebi A. Rimas.

Specialistų teigimu, 24 iš 48 vandens matavimo stočių šiuo metu fiksuojamas vandens lygis žemesnis už žemiausią vidutinį daugiametį.

„Vandens lygis visur pažemėjęs. Čia priklauso nuo orų. Labai didelis išgaravimas yra. Įskaitant tai, kad pavasaris irgi turėjo mažai kritulių, tai normalu, kad tos upės yra nusekę“, – tikina Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Ieva Jakupkaitė.

Kai kurios Lietuvos upės tapo nebepraplaukiamos ir baidarininkams. Panevėžietis verslininkas Dainius Januškevičius sako nepamenantis tokių metų, kada dėl senkančių upių jam tektų koreguoti maršrutus. 

„Situacija šiais metais visiškai apgailėtina. Taip yra todėl, kad upės jau nuo pat pavasario išsekusios visiškai, nebuvo ir sniego gal šiais metais. Tas plaukimas baidarėmis toks, kad pusę kelio reikia tempti, o kitą pusę kelio galima nuplaukti“, – sako verslininkas.

Specialistai sako, tam, kad vandens lygis upėse grįžtų į įprastą, reikėtų kelių savaičių intensyvaus lietaus. Jei situacija ir toliau nesikeis, planuojama skelbti hidrologinę sausrą.

Žinios.  Liublino unijos metinių proga – išskirtiniai renginiai Vilniuje (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt