Lietuvoje

2019.06.29 19:00

Svarbus susitikimas Klaipėdoje: aptartas Baltijos regiono saugumo klausimas

Minint pirmąsias jungtinių ekspedicinių pajėgų metines, Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pabrėžė, kad svarbu stiprinti Baltijos regiono saugumą, tačiau Lietuvai reikia vykdyti ir tarptautinius įsipareigojimus – skirti gynybai 2 proc. BVP, nes jau dvejus metus šalis balansuoja ties šia riba.

Klaipėdoje pirmą sykį susitiko septynių NATO šalių, sudarančių jungtinių ekspedicinių pajėgas, gynybos ministrai ir kariuomenių vadai. Greito reagavimo pajėgos turinčios 10 tūkstančių karių gali veikti savarankiškai ar kartu  ir bet kada reaguoti į krizines situacijas Europoje ir už jos ribų.

Tuo metu į Klaipėdą atvykusi Britanijos gynybos sekretorė Penny Mordaunt sako, kad Jungtinė Karalystė svarsto galimybes stiprinti karinius pajėgumus Baltijos šalyse Rusijai atgrasyti.

„Turime būti pasirengę Viskam. Aišku, kad Rusija tampa vis agresyvesnė ko gero kiekvienoje sferoje. Svarbu palaikyti dialogą, bet turime vertinti ir grasinimus. Dabar ne tik užtikriname saugumą, bet ir demonstruojame, kad būsime pasirengę bet kokiam scenarijui“, – sako ji.

Jungtinės ekspedicinės pajėgos, kurioms vadovauja Jungtinė Karalystė, nuo gegužės Baltijos jūroje vykdo pratybas „Baltijos gynėjas“. Gynybos ministrų ir kariuomenės vadų susitikimas surengtas jose dalyvaujančiame britų karinių jūrų pajėgų laive. Akcentuota, kad šiuo metu esminis dėmesys skiriamas Baltijos jūros regionui, toliau stiprinant pasirengimą vykdyti įvairiausias misijas.

„Šis formatas tikrai yra labai svarbus įrankis ir pavyzdys vienybės, solidarumo, tai yra pavyzdys, kaip reikia stiprinti saugumą Baltijos jūroje ir aplink. Lyderystė Jungtinės Karalystės yra labai vertinga“, – tikina R. Karoblis.

Tačiau R. Karoblio teigimu, būtina sparčiau didinti finansavimą gynybai. Patikslinus duomenis aiškėja, kad Lietuva rizikuoja dvejus metus iš eilės neįvykdyti įsipareigojimo gynybai skirti 2 procentus BVP.

Lietuva pernai gynybai skyrė 1,98 proc. BVP.

Žinios.  Liublino unijos metinių proga – išskirtiniai renginiai Vilniuje (su vertimu į gestų k.)