Lietuvoje

2019.06.29 13:55

Landsbergis apie koalicines derybas: atrodo kaip teatras ir Karbauskio suplanuota choreografija

Paulina Levickytė, ELTA2019.06.29 13:55

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad valdančiosios koalicijos derybos – teatras. Pasak jo, postai bei Vyriausybės programos seniai jau suderėtos, o visi ginčai tarp derybininkų - tik noras nukreipti dėmesį.

„Tai atrodo kaip teatras. Ramūno Karbauskio suplanuota choreografija, Naisių serija viena. Mes matome tik paviršiuje esančias audras, viskas jau yra sutarta. Tie susitarimai - tiesiog staiga ketvirtadienį atsidengus scenai, štai jums koalicijos susitarimas. Postais bus pasidalinta. Viktoras Pranckietis pasitraukęs, taip gali būti, o mes būsime buvę mulkinami du mėnesius (...) Tai yra tam, kad būtų nukreiptas dėmesys, pateisinti atsitraukimo manevrai, kurie buvo per Prezidento rinkimų kampaniją“, – teigė jis.

G. Landsbergio teigimu, konservatoriai į derybas nesikiš.

„Mes labai ramiai laukiam. Jie turi prerogatyvą derėtis: žiūrim - susidera, jei ne, žiūrime, kaip valstybei išeiti iš krizės“, – teigė jis.

G. Landsbergis stebisi, kodėl tarp derybininkų kyla ginčas dėl „vaiko pinigų“. Pasak jo, reikia pasikviesti finansų ministrą Vilių Šapoką ir paklausti, ar yra biudžete tam pinigų, ar ne.

„Aš praplėsiu Gedimino Kirkilo mintį, kad „valstiečiai“ nerimtai derasi, ir pridėsiu: aš manau, kad nė viena pusė rimtai nesidera. Derėtis, ar 70, ar 80 eurų „vaiko pinigų“, iš vienos pusės, gerai, bet, iš kitos pusės, pasikvieskite finansų ministrą (...), ar yra (biudžete. – ELTA) tų pinigų. Dėti parašą ir viskas, o jei pinigų nėra, tai nėra dėl ko ir derėtis“, – teigė jis.

ELTA primena, kad ketvirtadienį po koaliciją formuojančių politinių jėgų pasitarimo nuspręsta derybas dėl valdančiosios daugumos pratęsti iki kitos savaitės. Pranešta, kad derybos dėl valdančiosios koalicijos, likus keliems nesutarimams, nėra baigtos ir sutarties dėl valdančiosios koalicijos pasirašymas planuojamas kitos savaitės penktadienį.

Derybose daugiausia nesutarimų sulaukė „vaiko pinigų“ klausimas. Naujos valdančiosios daugumos „statybose“ dalyvaujanti Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga reikalauja, kad „vaiko pinigai“ būtų keliami iki 120 eurų, tačiau tam nepritaria „valstiečiai“ bei „tvarkiečiai“. Derybomis nėra patenkinti ir „socialdarbiečiai“, taip pat reikalaujantys gerokai didinti vadinamuosius „vaiko pinigus“ ir neslepiantys pretenzijų į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovo postą. Tačiau R. Karbauskis atkakliai tvirtina, kad šiuo metu Lino Kukuraičio kuruojama ministerija liks „valstiečių“ prerogatyvoje.

Kartu, yra teigęs R. Karbauskis, įvertinus biudžeto galimybes, „vaiko pinigus“ galima didinti iki 100 eurų (70 eurų būtų mokama universali išmoka vaikams ir papildomai 30 eurų - daugiavaikių arba socialiai remtinų šeimų vaikams). 

Premjeras Saulius Skvernelis, vertindamas derybas dėl koalicijos, yra sakęs, kad kai kurie keliami reikalavimai yra neadekvatūs.

Pasak valdančiąją koaliciją sustiprinti norėjusio R. Karbauskio, jeigu vis dėlto kažkuri partija pasitrauks iš derybų, koalicinė sutartis būtų pasirašyta ir tarp trijų politinių jėgų. Tuomet, pasak jo, būtų formuojama mažumos Vyriausybė.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt