Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.28 23:00

Regionuose trūksta mokytojų, tačiau jų nevilioja nei būstas, nei kelionės išlaidų finansavimas

Valdžios pažadai mokytojo specialybę padaryti prestižine panašu, kad nebuvo išgirsti. Prasidėjo trūkstamų mokytojų, ypač regionuose, paieška. Jaunų pedagogų negundo nei siūlomas būstas, nei kelionės išlaidų kompensavimas. Mokytojai sako, kad padėtį gali išgelbėti tik atlyginimų didinimas.

Pasibaigus mokslo metams, giliai atsikvepia ne tik moksleiviai, bet ir mokytojai. Iš visų šalies regionų daugiau nei 500 jų susirinko į žygį Neries regioniniame parke. Tačiau tokia pramoga nuo mokyklų problemų atitraukia tik trumpam. Vasarą ypač ugdymo įstaigų vadovus užgula rūpestis, kaip surasti įvairių dalykų trūkstamų pedagogų. 

„Dabar šiuo metu trūksta dviejų klasių mokytojų ir nežinome, kaip reikės išsisukti. Bus po trisdešimt klasių, pirmokų bus trisdešimt ir nėra kam dirbti. Vyriausybė priėmė sprendimą, kad pakels prestižą, man juokinga buvo, kai pasakė, kad mokytojas uždirbs tūkstantį eurų. Čia yra juokai. 700 eurų jeigu mokytojas gaus, tai koks čia prestižas“, – sako Rūdiškių gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Leonard Tunevič. 

Užimtumo tarnyba fiksuoja, kad darbo pasiūlymai mokytojams pasipila pasibaigus ir prasidedant mokslo metams. Praėjusią vasarą buvo ieškoma 400 mokytojų. Šiemet gegužę jau buvo siūloma per 150 darbo vietų. Per šimtas mokytojų patys ieškojo darbo. Daugiausia reikia lietuvių ir anglų kalbų, muzikos, dailės, choreografijos, geografijos ir matematikos mokytojų.

„Darbdaviai siūlo didesnius darbo užmokesčius šiemet, didžiausias darbo užmokestis pasiūlytas per gegužę dailės mokytojams. Vidutiniškai jiems siūlė 930 eurų, neatskaičius mokesčių, toliau rikiuojasi matematikos ir anglų mokytojai, kuriems siūlyta apie 900 eurų prieš mokesčius, taip pat lietuvių kalbos – 700 eurų. Mažiausias darbo užmokestis buvo siūlytas choreografijos mokytojams – tai 525 eurai prieš mokesčius“, – teigia Užimtumo tarnybos duomenų analitikė Dovilė Mackevičienė. 

Labiausia įsidarbinti norima didžiuosiuose miestuose, o laisvų vietų daugiausia regionuose. Švietimo mokslo ir sporto ministerijos duomenimis šiuo metu visuose kursuose studijuoja iki 5000 pedagogų. Bet ne visi renkasi šį darbą. 

„Savivaldybės bando spręsti įvairiai mokytojų trūkumo klausimą. Kai kurios siūlo padengti ir kelionės kaštus, jei žmonės gyvena kitur, bet keliauja dirbti tam tikrą atstumą. Siūlo ir apgyvendinimo paslaugas, nes regionai tuštėja ir savivaldybės turi tokią galimybę. Šios priemonės kai kuriose vietose veikia, kai kuriose ne. Nemažai skatinama plėsti kompetencijas mokytojų, kad jauni mokytojai bent jau turėtų galimybę susidaryti padorų darbo krūvį, kad atlygis būtų adekvatus“, –  Švietimo ministerijos Pedagogų veiklos skyriaus vedėja Vilma Bačkiūtė.

Pasak ministerijos atstovės, daugelyje Europos šalių trūksta mokytojų, daugiausia dėl didėjančios imigracijos. Mūsų šalyje priešingai – dėl emigracijos. 

Plačiau –Algirdo Igoriaus reportaže nuo 09.41 min.

Panorama.  Šilutės rajone dėl kilusio durpynės gaisro žmonės palieka namus
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi