Lietuvoje

2019.06.28 17:38

Kėdainių rajono politikai uždraudė cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais

Ignas Jačauskas, BNS2019.06.28 17:38

Kėdainių rajono politikai uždraudė cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais – tai pirmoji savivaldybė šalyje priėmusi tokį sprendimą.

Penktadienį taryba nutarė įpareigoti savivaldybės administraciją neišduoti leidimų keliaujančių cirkų pasirodymams, kurie, kaip teigiama sprendime, „naudoja laukines žinduolių ir paukščių rūšis“.

Sprendimą palaikė 15 opozicijos ir valdančiųjų politikų, prieš buvo 6.

Siūlymo iniciatorė „valstietė“ tarybos narė Karolina Štelmokaitė BNS sakė, jog sprendimą paskatino tai, kad nacionaliniai teisės aktai nenumato draudimų naudoti cirko pasirodymams laukinius gyvūnus. Pasak siūlymo autorės, dresuojant prieš gyvūnus naudojamas smurtas, žalojama jų psichika, taip pat gyvūnai patiria didžiulį stresą, kai gabenami tolimus atstumus ankštose patalpose.

Diskusijas, be kita ko, paaštrino prieš kelias savaites Kėdainiuose ir kituose šalies miestuose apsilankęs čekų cirkas „Francesko“, rengiantis pasirodymus su drambliu.

„Prieš keletą savaičių vyko ir piketas, rajono gyventojai kreipėsi su pasipiktinimu į tarybos narius, kodėl neetiškai veiklai yra išduodami leidimai. Tai ir įkvėpė parengti projektą. Administracija šiuo metu neturi pagrindo leidimo nesuteikti. Mes priėmėme sprendimą, kuris ir bus pagrindas ateityje leidimų nebeišduoti“, – sakė ji.

K. Štelmokaitė tarybos nariams teigė gavusi patikinimą iš Aplinkos apsaugos agentūros ir Teisingumo ministerijos, kad savivaldybė gali savarankiškai spręsti dėl leidimų.

Projekto iniciatorė pabrėžia, kad šiuo metu 24 Europos valstybės bei „šimtai Europos miestų“ taiko vienokius ar kitokius apribojimus, susijusius su laukinių gyvūnų išnaudojimu cirkuose.

Pastaruoju metu Lietuvos institucijos priėmė kelis sprendimus dėl netinkamo elgesio su laukiniais gyvūnais. Aplinkosaugininkai iš „Ąžuolyno meškučių cirko“ savininko Nikolajaus Zobovo paėmė lokį Vipą – jis išvežtas iš laikinos prieglaudos Lietuvos zoologijos sode į meškų rezervatą Vokietijoje, Bad Fiusinge.

Tuo metu Aplinkos apsaugos agentūra praėjusią savaitę sustabdė leidimą čekų cirkui „Francesko Jung“ Lietuvoje viešai eksponuoti dramblį, nes cirkas nesilaikė leidime numatytų draudimų rengti pasirodymus su juo tik nuo balandžio vidurio, kai Lietuvoje tam tinkamiausios klimatinės sąlygos.

Seime prieš metus buvo iniciatyvų uždrausti laukinių gyvūnų cirko pasirodymus, tačiau sprendimų kol kas nepriimta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt