Lietuvoje

2019.06.28 11:02

Lietuviškos Atlantidos paieškos: diskusijų ciklas sukvies regiono intelektualus

LRT.lt2019.06.28 11:02

Artimiausiomis savaitėmis Vilnius taps intelektualų iš Rytų ir Vidurio Europos traukos centru – prasidėsiančio pokalbių ciklo apie regiono ir Europos ateitį sumanytojai įsitikinę, kad „Mažosios Europos“ idėjos kaip niekada aktualios ir nori tęsti sukurtas tradicijas.

Idėjos autoriai – Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradarbiavimo forumas, Lietuvos PEN klubas, Leonido Donskio fondas ir Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Diskusijų ciklui su kaimyninių šalių intelektualiniais lyderiais įvardinti pasirinkta Atlantidos metafora. Ji, organizatorių nuomone, geriausiai nusako paties sumanymo tikslą. Lietuviškosios Atlantidos esmę nusakė Vilniuje gyvenęs ir lenkų kalba rašęs rašytojas Jozefas Mackiewiczius (1902-1985), aprašydamas gyvenimą Vilniuje Antrojo pasaulinio karo metu.

Čia nuolatos susitikdavo įvairių tautų atstovai: lietuviai ir lenkai, rusai, baltarusiai ir ukrainiečiai ir kalbėdamiesi vieni su kitais kūrė laisvų Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ateities vizijas ir tautų tarpusavio sugyvenimo strategijas, rašoma diskusijų ciklo anotacijoje.

Vilnius tuomet tų tautų intelektualams dar buvo dvasinės atgaivos vieta, regiono centras, geriausiai tikęs planų apie dabartį ir ateitį svarstymams. Inicijuodami diskusijų ciklą su iškiliais regiono žmonėmis, organizatoriai sako siekiantys įgyvendinti svajonę – paversti Vilnių ir Lietuvą tuo, kuo ji kadaise buvo: dialogo ir regioninio bendradarbiavimo centru.

Lietuvoje šiandien vis labiau populiarėja antieuropietiški diskursai, pastebi organizatoriai, nusisukama nuo iškilių XX a. mąstytojų, tokių kaip Czeslawas Miloszas, Jerzy Giedroycas, Milanas Kundera ar Leonidas Donskis, idėjų.

Pasidalinti savo mintimis ir atvykti į Vilnių sutiko ne vienas garsus regiono intelektualinis lyderis, čia viešės bene garsiausias iš jų – Adamas Michnikas, disidentas, rašytojas ir istorikas iš Ukrainos Tarasas Vozniakas, Krzysztofas Czyžewskis – „Pasienio“ fondo prezidentas iš Lenkijos ar „Naša niva“ redaktorius Andrejus Dynko iš Baltarusijos.

Diskusijos vyks Martyno Mažvydo bibliotekoje, o pirmoji iš jų įvyks liepos 3 d., 17.30 val. Jos svečias K. Czyzewskis. Visą diskusijų ciklą nušvies jo informacinis partneris LRT.lt.

Projektą remia Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.