Lietuvoje

2019.06.27 21:35

Kirkilo kalbos apie vaiko pinigų įstatymą erzina Tomaševskį: reikėjo daryti prieš 2,5 metų, o ne komentuoti

užsiminė, kad derybų strigimo priežastis – rietenos dėl postų

Valdančiaisiais norintiems būti politikams nesiseka susitarti. Šiandien aplink Ramūno Karbausio kabinetą sukosi ir Kirkilo „socialdarbiečiai“, ir Žemaitaičio „tvarkiečiai“ ir Tomaševskio Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškųjų šeimų sąjunga. Durys užsiverdavo ir vėl atsiverdavo, bet koalicijos sutarties pasirašymas nukeltas dar savaitei. Tai kur gi šuo pakastas, kad tokios sunkios derybos dėl valdžios, klausiu šį vakarą dienos temos svečio Valdemaro Tomaševskio.

– Pone Tomaševski, antradienį buvo planuojama pasirašyti koalicijos susitarimą, dabar nukeltas į kitą penktadienį. Jūs net nepasirašėte memorandumo. Kaip jums iš šalies stebint atrodo, kodėl nesiseka susitarti?

V. Tomaševski: Priežasčių, matyt, yra ne viena. Komentavau, praeitą savaitę atsakinėjau į klausimus apie pasirašymą, tai ir pasakiau, kad nerealu, nes šitos trys partijos, kurios pasirašė memorandumą, negali galutinai susitarti. Turi taip pat vidinių problemų, kaip jūs žinote. Gal didžiausia partija, Valstiečiai ir žalieji, neturi. Tai dėl to ir nerealu buvo pasirašyti šiandien ir šią savaitę nerealu. Šiandien jau paaiškėjo, kad yra siūloma kitą penktadienį. Tai jau yra vėlesnis terminas.

– Tai kas dabar ant to derybų stalo? Dėl ko neįmanoma susitarti? Kaip suprantu, G. Kirkilas aiškina, kad jie nori ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Iš premjero lūpų skamba žodžiai, kad jie patenkinti ministru ir kad kol kelios partijos nesusitarė, didieji laimi. Suprask, kad jie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atiduoti nenori.

V. Tomaševski: Matyt, tos partijos, kurios pasirašė memorandumą, buvo susitarusios iš anksto, kokius užims postus. Mes, savo ruožtu, apie postus nekalbame. Mes dabar koncentruojamės į programinių nuostatų derinimą. Jeigu pavyks susitarti, tada gal prieisim prie kito etapo. Dar kartą noriu pabrėžti, kad mes neskubame į šitą koaliciją. Mes norime padaryti gerų darbų.

- Tai jūs stebite iš šalies, kol tie trys susitars?

V. Tomaševski: Kada mes svarstėme programinius dalykus, dalyvavome kartu.  Jeigu jau šiandien prasidėjo kažkokie ginčai dėl postų, tai mes tuose ginčuose nedalyvaujame.

- Tai, vadinasi, šiandien prasidėjo ginčai dėl postų – čia yra esmė nesusitarimo? Taip galima sakyti?

V. Tomaševski: Galima taip sakyti. Pasirašėme memorandumą dėl vienų dalykų, dabar kalba apie kitus dalykus. Tame greičiausiai ir yra problemos. Bet, kaip sakiau, mes žiūrime ramiai. Mums svarbiausia realizuoti programines nuostatas padidinti vaiko pinigus, stiprinti šeimas mūsų valstybėje. Tai yra svarbiausia. Šitose rietenose mes nedalyvaujame ir todėl ne visada dalyvaujame derybose.

- Kaip jūs galvojate, kodėl tos trys partijos, kurios jau buvo koalicijoje, nesusitaria dėl postų?

V. Tomaševski: Manau, kad klausimas greičiausiai turi būti pateiktas tų partijų atstovams. Bet kiek aš stebiu iš šalies, greičiausiai partijos turi vidinių problemų. Labiausiai „socialdarbiečiai“ turi vidinių problemų. Ten yra berods 11 parlamentarų ir nėra bendros nuomonės. Tai gal čia toks bandymas pridengti: iškelti kitas problemas, o savo vidines paslėpti.

- Nėra bendros nuomonės dėl ko? Dėl dalyvavimo koalicijoje? Ar bendros nuomonės dėl to, kokį postą gauti? 

V. Tomaševski: Gal ir dėl to. Gal apskritai dėl valdžios pasidalijimo. Ten yra, kaip žinoma, keletas frakcijų frakcijoje, todėl kyla tam tikros problemos ir patys sprendžia savo vidines problemas.

- Šiandien R. Žemaitaitis pasakė, kad visai realus variantas, jam pritarė ir „valstiečių“ lyderiai, kad mažumos Vyriausybė galėtų būti sudaryta. Tai aš suprantu, kad „valstiečiai“, „Tvarka ir teisingumas“ ir jus įskaičiuoja į tą mažumos Vyriausybę. Jūs dalyvautumėte tokiame projekte? 

V. Tomaševski: Tai nauja konfigūracija, mums reikia tą situaciją ar pasiūlymą apsvarstyti. Mes dar nesvarstėme. Man sunku atsakyti, ar mums apskritai verta dalyvauti formuojant Vyriausybę. Mes dar nepasiekėme susitarimo dėl programinių dalykų, o mažumos Vyriausybėje dalyvauti – tai naujovė.  Mes dar to nesvarstėme. Manau, gali būti toks variantas, bet savo pozicijos šiandien jums nepateiksiu, neatsakysiu į šitą klausimą.

- Vadinasi, ginčo esmė tarp jūsų ir „valstiečių“, kitų partijų – vaiko pinigai. Ar galima taip sakyti? 

V. Tomaševski: To negalima vadinti ginču. Čia sprendimo paieškos. Vieni sako, kad pinigų nėra. Pagal mūsų skaičiavimus, pinigus gal galima rasti šioms reikmėms. Čia labai svarbus projektas.

- Bet ar galima sakyti, pone Tomaševski, kad vaiko pinigai tas dalykas, dėl kurio jūs dar nesiryžtate pasirašyti koalicijos sutarties? 

V. Tomaševski: Vienas iš dalykų. Mes apie tai mažai kalbame, nes nesame kažkokie populistai. Nuolat kalbėti apie tą patį nenorime.

- Bet vaiko pinigai yra esmė? 

V. Tomaševski: Tai yra sąlyga dėl „socialdarbiečių“, kurie kelia šitą klausimą. Nesuprantu, tai yra mūsų projektas, mūsų siūlymas, mūsų programinių derybų objektas. Dabar  jie nuolat komentuoja apie vaiko pinigus. Kažkaip nesolidžiai atrodo.

- Jeigu sudedate: jūs už vaiko pinigus, „socialdarbiečiai“ už vaiko pinigus, tai jau „valstiečiams“ nėra kur trauktis?

V. Tomaševski: Ne, mes tokių žaidimų nežaidžiame. Jie turi savo projektų, savo programinių nuostatų. Buvo daugumoje 2,5 metų ir galėjo organizuoti. Čia yra mūsų projektas. 

- Jūs neatiduosite vaiko pinigų G. Kirkilo partijai? 

V. Tomaševski: Mes pasieksime šį rezultatą, esu įsitikinęs. Tačiau man nepatinka, kad nuolat kalba kita partija apie tuos dalykus, kurie yra mūsų programinių nuostatų objektas. 

- Jūs susitaręs su G. Kirkilu galbūt daugiau pasiektumėte?

V. Tomaševski: Kai buvau susitikęs su G. Kirkilu penktadienį, nedaug dienų praėjo.

- Beveik savaitė. 

V. Tomaševski: Aš net paprašiau, kad šito klausimo jis partijoje nekeltų, nes nelabai solidžiai atrodo. 2,5 m. buvo valdančiojoje koalicijoje – nekėlė. Dabar, kada mes pradėjome derėtis dėl šito klausimo, nuolat visoje žiniasklaidoje jie tik apie tai ir kalba. Tai nelabai solidžiai atrodo.

- Tai kodėl jie taip daro?

V. Tomaševski: Tai klausimas ne man. Gal nori daugiau populiarumo? Praeituose rinkimuose surinko labai nedaug balsų. Arba gal savo vidines problemas sprendžia.  Norint jas paslėpti, iškeliamas dirbtinis klausimas.

- Bet jeigu jie pretenduoja į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, dėl to kalbama apie vaiko pinigus?

V. Tomaševski: Manau, kad jie, pasirašant vadinamąjį Memorandumą, buvo susitarę, į ką pretenduoja ir kaip pretenduoja. Dabar kažkokių naujovių iškėlimas irgi nesolidu. 

- Jie pretendavo į Seimo pirmininko poziciją.

V. Tomaševski: Taip. Seimas turi apsispręsti. 

- Bet Seimo pirmininko pozicijos nebeteko, vadinasi, pretenduoja į kitą ministeriją.

V. Tomaševski: Nežinau. Tai klausimas ne man, jeigu pretendavo. 

- Jūs iš šalies žiūrite? Jūs gi žinote, kaip ten yra...

V. Tomaševski: Žinau, kaip daroma politika solidžiai. Jeigu Memorandumas yra neaktualus arba neįmanoma įgyvendinti, reikia pasirašyti naują. Tačiau kol galioja Memorandumas, pasirašytas prieš mėnesį ar kiek, reikia jo laikytis. Tokia mano pozicija.

- Taigi, vaiko pinigai – tas dalykas, dėl ko jūs nesusitarėte kol kas. 

V. Tomaševski: Manau, mes susitarsime su dauguma, su premjeru. Susitarsime.

- Koks dar yra klausimas, kuris neleidžia pasirašyti jums iki galo koalicijos susitarimo?

V. Tomaševski: Lyg tokių jau nėra senų klausimų. Galima išspręsti vaiko pinigus. Tai mes buvome tas variklis, kuris privedė prie vaiko pinigų atsiradimo ir labai gerai.  Sieksime 120 eurų, gal ne šiais metais, bet, manau, realu pasiekti kiekvieną mėnesį už kiekvieną vaiką. Tačiau dabar atsirado, kaip sakiau, vidinių problemų partijose. Jeigu frakcijoje yra problemų dėl reikiamo narių skaičiaus, tai dar ne problema, nes partijos pasirašys koalicijos susitarimą. Tačiau aiškėja, kad daug problemų turi būtent „socialdarbiečiai“ savo gretose ir gal šitos nuolatinės kalbos apie ne savo programines nuostatas yra  bandymas nukreipti dėmesį nuo savo vidinių problemų.

- Pone Tomaševski, kada jums baigsis kantrybė, kai jūs, kaip paprastai, ne kartą per šią kadenciją nepriėjote iki to galo, kad pasirašytumėte, prisijungtumėte formaliai prie koalicijos?

V. Tomaševski: Aš jums aiškinu savo poziciją: mes – solidi partija.

- Bet kada jums baigsis kantrybė, kai jūs pasakysite: na, žinote, ponai,  mes nedalyvaujame šitame?

V. Tomaševski: Kol kas viskas realu. Mes turime blogos patirties, kaip sakiau vienoje laidoje su jumis, dirbant anoje Vyriausybėje,  2012–2014 m. Taip pat buvome pasirašę susitarimą, programą, bet nieko nebuvo daroma. Nebuvo vykdoma. Mes tokių žaidimų daugiau nežaisime. Jeigu pavyks susitarti dėl programinių nuostatų, tada žengsime toliau, eisime toliau. Jeigu nepavyks, per daug neimsime į galvą: nepavyko, tai nepavyko. Mes turime balsus, jie dažnai yra lemiami priimant gerus sprendimus ir mokesčių diferenciacija atsirado mūsų balsų dėka. Tai mes tą darbą dirbsime. Ne dėl postų. Šiandien komentavau Seime, pasakiau, kad mes galime remti tą vyriausybę ir be postų. Man tai nėra svarbiausia. Šitos rietenos dėl postų mums nepatinka.

- Reziumuojant, jeigu bus pasirašytas susitarimas tarp „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“, koalicija bus. Jeigu nebus susitarimo, tarp „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“... 

V. Tomaševski: Tada nėra daugumos. Jeigu bus kažkas, tai bus jau ne daugumos koalicija, o bus formuojama kažkokia mažumos vyriausybė. Toks variantas irgi neatmestinas. 

- G. Kirkilas vis dėlto yra veiksnys. Nuo jo priklauso, bus nauja valdančioji koalicija kitą penktadienį ar nebus?

V. Tomaševski: Nežinau, veiksnys ar noras būti veiksniu. Deja, rinkimų rezultatai parodė, kad neturi plataus rinkėjų palaikymo. Toks noras save sureikšminti žiniasklaidoje nelabai patinka. Tuo labiau, kaip sakiau, prieš savaitę kalbėjau su ponu G. Kirkilu. Jis sutiko, kad čia mūsų projektai, mūsų derybų objektas, kad jie šito klausimo nekels. Įjungiame televizorių – kiekvieną dieną G. Kirkilas komentuoja vaiko pinigus,  komentuoja vaiko pinigus. Tai reikėjo daryt prieš 2,5 m., o ne tik komentuoti. 

Dienos tema. Valdemaras Tomaševskis: mes neskubame į šitą koaliciją