Naujienų srautas

Lietuvoje2015.07.07 11:54

Lietuva mini Mindaugo karūnavimo dieną

Lietuva mini valstybės dieną. Manoma, kad būtent liepos 6-ąją, 1253-iaisiais, buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.

Lietuva mini valstybės dieną. Manoma, kad būtent liepos 6-ąją, 1253-iaisiais, buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.

Kaip vienas svarbiausių Mindaugo darbų įvardijimas valstybės suvienijimas. Istorikų teigimu, Mindaugas buvo asmenybė, pranokusi savo epochą politine strategija, mentalitetu ir dvasine jėga. 1251-aisiais Mindaugas kartu su žmona ir dviem sūnumis priėmė krikštą, o dar po poros metų buvo vainikuotas Lietuvos karaliumi.

Tai iš esmės pakeitė Lietuvos tarptautinę situaciją – iš pagoniškos ir Europos atstumtos valstybės Lietuva tapo lygiavertė kaimynėms. Lietuvos karalystė egzistavo 10 metų iki Mindaugo nužudymo 1263 m.

Mindaugo karūnavimo diena buvo švenčiama dar tarpukario Lietuvoje. Tačiau istorikai tuo metu nežinojo, kada tiksliai karūnuotas Mindaugas. Kad tai greičiausiai vyko liepos šeštąją, 1989 m. apskaičiavo profesorius Edvardas Gudavičius. Dar po metų liepos šeštoji paskelbta valstybės švente.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Mindaugo karūnavimo diena yra šventė, įprasminanti tautos vienybę ir jos gyvastį, dovanojanti ypatingą bendrumo jausmą. Šia proga D. Grybauskaitė pirmadienį už nuopelnus Lietuvai ir šalies vardo garsinimą pasaulyje įteikė valstybės apdovanojimus Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi