Lietuvoje

2019.06.27 14:22

Paviešino konservatorių partijos „juodąjį sąrašą“: nuomonę gali turėti, bet kai esi partijoje – viskas kitaip

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.06.27 14:22

Pasibaigus prezidento rinkimams netyla intrigos dėl politikų paramos kandidatams. Trečiadienį Andrius Tapinas savo feisbuko paskyroje pasidalino įrašu, kuriame pateiktas kreipimasis į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Priežiūros komitetą. Kreipiamasi dėl esą netinkamo 10 partijos narių elgesio rinkimės kampanijos metu – paramos Gitanui Nausėdai išreiškimo.

Kaip teigiama įraše, TS-LKD partijos Priežiūros komitetas gavo Vykdomojo rinkimų štabo vadovo Andriaus Vyšniausko kreipimąsi dėl viešos paramos kitam kandidatui, G. Nausėdai, o taip pat – ir dėl neviešų raginimų kitiems asmenims balsuoti ne už partijos remiamą kandidatę Ingridą Šimonytę. Prašoma nustatyti, ar jų veiksmai nepažeidė TS-LKD įstatų partijos paramos kandidatui LR Prezidento rinkimuose tvarkos.

Pareiškime minimi Tadas Bruzgulis, Jokimas Tamulionis, Audrius Narbutas, Petras Mendeika, Marius Dagys, Rimantas Jurevičius, Rimantas Dagys, Aistis Stalaučinskas, Virginija Juodzentienė bei Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

Įraše pateiktame kreipimesi rašoma, kad partijos nariai esą „socialiniame tinkle rėmė G. Nausėdą ir buvo jo kampanijos agitaciniu veidu“, „dalyvavo minėto kandidato renginiuose“, balsavo už jį portalo lrytas.lt, delfi.lt, „Lietuvos žinių“ bei „Laisvės TV“ pateiktose apklausoje, taip pat „privačiai rašė asmeniui, keldami abejonę, ar verta balsuoti už tą kandidatę, kurią remia partija“.

Nori reikšti nuomonę – gali nebūti partijos nariu

TS-LKD Vykdomojo rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas aiškino, pirminiai partijos rinkimai į prezidentus vyko pagal tvarką, kurioje buvo numatyta, jog tas kandidatas, kuris negauna partijos paramos, neturi teisės naudotis partijos resursais, o partijos struktūros ir nariai neturi teisės (kaip partijos nariai) jų remti.

„Kalbama apie viešą paramą arba darbą kandidatui, jo štabuose ir t. t. Minimas kandidatas G. Nausėda buvo iškeltas kandidatu skyriuose, jo kandidatūra buvo svarstoma, jis procese buvo iki atsisakymo dalyvauti balsavimo procedūroje etapo. Todėl jo ir jo rėmėjų atžvilgiu šios taisyklės yra taikomos“, – į kritiką atsakė kreipimąsi pasirašęs A. Vyšniauskas.

Kreipimesi išvardinti galimi paramos atvejai surinkti apie juos pranešus partijos nariams ir kitiems asmenims. A. Vyšniauskas tikina, kad patys jie nesėdėjo ir nežiūrėjo, kas ką feisbuke „laikina“. Informaciją Vykdomasis štabas esą tik susistemino ir perdavė tai Priežiūros komitetui. „Jokios didelės tragedijos nematau“, – situaciją LRT.lt apibendrino jis.

Pasak TS-LKD vykdomojo štabo vadovo, kampanijos metu kai kurie partijos nariai atvirai rėmė ne partijos remiamą kandidatą, kai kurie dirbo jo štabuose ir t.t.

A. Vyšniauskas feisbuke rašė, kad kiekvienas asmuo turi savo nuomonę ir turi teisę tą nuomonę reikšti kaip tinkamas, bet kai asmuo yra partijos narys, jo narystė yra susieta su partijos viduje galiojančiomis teisėmis ir pareigomis. „Jeigu nenorima tomis teisėmis ir pareigomis naudotis, visados galima nebūti partijos nariu“, – feisbuke savo nuomonę rašė jis.

Šis raštas, pasak TS-LKD atstovo, viešumoje atsidurti neturėjo.

V. Bekunskas: represinių priemonių netaikėme

„Procedūra standartinė todėl, kad nariai turi pareigas ir teises. [...] Pavyzdžiui, pirminių rinkimų metu turėjome specialias taisykles, kaip kandidatai ar juos remiantys asmenys asmenys – kokios pozicijos turi laikytis viešojoje erdvėje (kad negali vienas kito pulti ir panašiai). Ir kažkuri partijos struktūra visada būna įpareigota žiūrėti, kaip tų taisyklių laikomasi“, – teigė konservatorių atstovas.

Ar per kitus rinkimus vėl bus stebima, kas ką palaiko viešojoje erdvėje, A. Vyšniauskas teigė nežinantis – viskas priklauso nuo taisyklių. Bus taisyklės – reikės užtikrinti, kad būtų jų laikomasi.

Po A. Tapino feisbuko įrašu nuomonę pareiškė ir Priežiūros komiteto, į kurį kreipiamasi, pirmininkas Valdas Benkunskas.

„Kaip priežiūros komiteto pirmininkas galiu pasakyti, kad anoniminių reikalų ir like`ų net nevertinome. Tai kiekvieno asmeninis reikalas. Rimčiau pasižiūrėjome į tuos atvejus, kai partijos kolegos proaktyviai veikė kitų kandidatų ar partijų naudai – dirbo štabuose, viešai agitavo ir pan.

Tai ne visiškai dera su partijos nario laisva valia prisiimtu įsipareigojimu dalyvauti TS-LKD veikloje, įgyvendinti jos programą ir sprendimus. Bet ir šiuo atveju kolegas įspėjome ir jokių represinių priemonių, kaip čia bandoma piešti, netaikėme“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt