Lietuvoje

2019.06.27 19:02

Sinoptikė pranešė, kokia bus liepa: galėsime atsikvėpti, bet karštis neatsisveikina

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.06.27 19:02

Nors pirmoji liepos pusė bus kiek vėsesnė, galima tikėtis ir karštesnių dienų, taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Taip pat, jos teigimu, sulauksime lietingų orų.

 – Sulaukėme paskutinės birželio savaitės. Sakoma, kad tokio birželio nebuvo 60 metų. Ar tai klimato kaitos pasekmė?

– Galima sakyti ir taip, nes klimatas tikrai keičiasi.

Šis birželis buvo išskirtinis – lietuviškoms vasaroms nebūdinga tiek daug karštų dienų. Dienų, kai Pietų Lietuvoje temperatūra kaito iki 30 laipsnių ir daugiau, buvo dvigubai daugiau nei dienų, kai oras sušilo iki 25 laipsnių. Net šiauriniuose rajonuose buvo trys ypač karštos dienos.

– Šiuo metu rekordiniai karščiai nuslinko į Europą. Ten dar karščiau nei pas mus.

– Taip, Europoje dabar dar karščiau. Trečiadienį oras Prancūzijoje kaito iki 39 laipsnių, kaimyninėje Lenkijoje iki 36 laipsnių, bet tai nėra galutiniai duomenys, galbūt buvo fiksuota ir dar aukštesnė temperatūra. Mes galime tik pasidžiaugti, kad karštis mus paliko ir šiaurė suteikia kelių dienų atokvėpį.

– Permainos prasideda nuo šiandien?

– Taip. Jau šiandien kartu su šiaurės vakarų vėjais plūsta vėsesnis oras ir aukščiausia temperatūra turėtų būti maždaug dešimčia laipsnių žemesnė nei vakar. Oro temperatūra svyruos tarp 19–24 laipsnių. Daugelyje rajonų lis, griaudės perkūnija.

Gaivesnis turėtų būti ir penktadienis. Nakties temperatūra bus 11–16, o dieną – 19–24 laipsniai šilumos. Penktadienį lyti neturėtų, nebent pakrapnos naktį Aukštaitijoje.

Nuo šeštadienio oras pradės šilti. Naktis bus giedra, bet šiek tiek vėsesnė – oro temperatūra svyruos tarp 8–13 laipsnių. Dieną bus 21–26 laipsniai šilumos, saulėta. Bus maloni ir šilta diena.

Remiantis dabar turima informacija, sekmadienį oras vėl kais iki 24–29, o kai kur temperatūra gali šoktelti ir iki 30 laipsnių. Vietomis turėtų būti retos ir trumpos liūtys su perkūnija.

Pirmadienis taip pat bus labai karštas rytinėje šalies pusėje, bet vėsesnis šalies vakaruose. Pasisuks pietvakarių vėjai, tad oro temperatūra tesieks 22–23 laipsnius šilumos, o rytinė pusė gali kaisti ir iki 30–31 laipsnio. Bus gana kontrastinga diena.

Vėliau kartosis šios savaitės scenarijus. Vėl atkeliaus žemo atmosferos slėgio sūkurys, kuris atvers kelią vėsesniam orui iš šiaurės vakarų ir nuo antradienio jau bus šiek tiek vėsiau. Laikysis 19–24 laipsniai šilumos.

Didelė tikimybė, kad savaitės viduryje iš vakarų atplaukę lietaus debesys lankysis vis dažniau. Naktimis bus 10–12 laipsnių šilumos, o dienomis temperatūra ne visur pakils iki 20 laipsnių, kas pastaruoju metu yra labai neįprasta.

– Kokia bus liepa? Ar gali pasikartoti birželio karščiai?

– Remiantis dabartiniais skaičiavimais, liepa numatoma vienu laipsniu šiltesnė, nei būna įprastai. Nors pirmoji liepos pusė bus kiek vėsesnė ir galėsime atsikvėpti, greičiausiai sulauksime ir karštesnių dienų. Mėnesio pradžioje lietaus bus šiek tiek mažiau, o vėliau jo bus tiek, kiek įprastai būna liepos mėnesį. Gal jau ir sušlapsime.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.