Lietuvoje

2019.06.26 21:46

Karščio banga smogė ne tik Vakarų Europai, bet ir Lietuvai: per 15 metų nematė taip nusekusio vandens

Giedrius Vitkauskas, Dovilė Lisauskaitė , Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.26 21:46

Iš Afrikos atslinkusi karščio banga smogė Vakarų Europai, kai kur artimiausiomis dienomis prognozuojama kaitra sieks apie 50 laipsnių. Net Skandinavijoje – Švedijoje, Danijoje – termometro stulpelis šoktels iki 30. Lietuvoje jau ketvirtadienį turėtų būti kiek vėsiau, karštis trumpam grįš sekmadienį. Tačiau gausesnio lietaus ir toliau neprognozuojama, todėl artimiausiomis dienomis žadama skelbti hidrologinę sausrą upėse.

Birželis be lietaus – nebūtinai geras laikas nuomoti baidares. Verslininkai sako: klientų netrūksta, tačiau jau greitai dėl nusekusių upių nebeliks maršrutų.

„Sausra kankina visas Lietuvos upes, Varėnoje ir Aukštaitoje didžioji dalis upių jau uždarytos. Vilniaus regione Vilnelė uždaryta, beliko Neris ir Vokės upės. Per 15 metų nesu matęs taip nusekusio vandens“, –sako verslininkas Aurimas Baliulevičius.

Hidrologai sako, kad Neris buvo nusekusi ir pernai, tiek mažai vandens buvo ir 2002-asiais, o gamtai ypač pavojingi reiškiniai dažnėja.

„Nėra užtikrinamos minimalios ekosistemų gyvavimo sąlygos gyvajai gamtai, vandens augmenijai, gyvūnijai, padidėja tarša, gali prasidėti žuvų gaišimas“, – pasakoja Lietos hidrometereologijos tarnybos (LHMT) hidrologė Ramutė Bataitienė.

Hidrologai beveik pusėje šalies upių jau fiksuoja stichinį vandens nusekimą. Ir sako, kad dar šią savaitę hidrologinė sausra greičiausiai bus skelbiama visoje Lietuvoje.

„Trumpalaikiai lietūs nemanau, kad dabar padėtų, gal tik kai kur keli centimetrai padidėtų, bet čia reikia jau ilgesnio periodo – kalbame apie savaites“, – tikina hidrologė. 

Sinoptikai sako, kad gausaus lietaus dar teks luktelėti, tačiau gaivesio oro sulauksime ketvirtadienį. Per 30 laipsnių karščio sulauksime sekmadienį, pirmadienį, vėliau orai jau primins lietuvišką vasarą.

Tuo metu atsikvėpti Europoje, Vokietijoje galima nebent Šiaurės jūros pakrantėje, bet gaivos (kai temperatūra siekia kiek daugiau nei 20 laipsnių) ruožas labai nedidelis. Iš Sacharos į Europą plūstanti kaitra piką pasieks ketvirtadienį ir penktadienį, kai kur termometro stulpeliai šoktelės ir iki 50 laipsnių. Keliuose jau dabar lydosi asfaltas, todėl Vakarų Europos keliuose ribojamas greitis.

Prancūzijos mokyklose egzaminai nukeliami į kitą savaitę, Paryžiuje įrengta daugiau fontanėlių su geriamuoju vandeniu, parkuose ir viešose patalpose įrengti kondicionieriai. Karčios karščio patirties Prancūzija dar nepamiršo, kai 2003-ųjų rugpjūtį mirė 15 tūkstančių žmonių, daugiausia senyvo amžiaus, paliktų likimo valiai. Raudonojo Kryžiaus darbuotojai perspėti aktyviai lankyti senelius, ligonius.

„Karščių bus daugiau ir dar didesnių. Todėl raginu pasirūpinti savimi ir šeimų nariais, kaimynais, nerizikuokite be reikalo“, – įspėja Prancūzijos sveikatos ministrė Agnes Buzyn.

Riba pasiekta ir prie aukštos temperatūros pripratusioje Ispanijoje. Prognozuojama, kad temperatūra sieks 45 laipsnius.

Ekspertai sako, kad rekordiniai karščiai ateityje kartosis ir bus dar dažnesni – planeta šyla, žmonių pastangos tai stabdyti bevaisės.

Plačiau – reportaže nuo 17 min.

Panorama. Virgilijus Poderys: gyventojai nežino, kaip elgtis branduolinės avarijos metu, ir tai yra nenormalu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt