Lietuvoje

2019.06.26 16:44

Bernatonis: Seimo pirmininko pozicija nėra mūsų prioritetas, matome trūkumų Vyriausybėje

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.26 16:44

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) vicepirmininkas Juozas Bernatonis neslepia, kad derybų dėl valdančiosios koalicijos rezultatais „socialdarbiečiai“ nėra patenkinti, mat į dalį jų pasiūlymų nėra atsižvelgta, tačiau apie derybų nutraukimą, anot jo, LSDDP nekalba. Politikas pripažino, kad partiją labiau domina ministrų portfeliai, o ne Seimo pirmininko pozicija.

Trečiadienio vakarą vyks išplėstinis LSDDP prezidiumo posėdis, kurio metu „socialdarbiečiai“ aptars derybų dėl valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“, „tvarkiečiais“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) rezultatus.

LRT.lt kalbintas vienas iš LSDDP derybų grupės narių, partijos vicepirmininkas J. Bernatonis neslėpė, kad kol kas „socialdarbiečiai“ nėra patenkinti derybų rezultatu.

„Dabar atėjome į tą situaciją, kai derybų rezultatas neatitinka tų įgaliojimų, kuriuos mes turėjome, tai yra buvo nepriimta visa eilė mūsų programinių siūlymų į Vyriausybės programos priemonių planą. Tai susiję ir su miškais, ir su vaiko pinigais, ir su kitais dalykais. Dėl to mums reikia atsiklausti (LSDDP prezidiumo – LRT.lt), ar mums galima pasirašyti tokį (koalicinį – LRT.lt) susitarimą, ar ne.

Jeigu bus (LSDDP prezidiumo – LRT.lt) pritarimas pasirašyti, tuomet mes tas derybas sėkmingai užbaigsime. [...] Ramūnas (Karbauskis – LRT.lt) žadėjo rytoj pasirašymą. [...] Jeigu partijos išplėstinis partijos prezidiumas nepritars, tai mes negalėsime pasirašyti šioje situacijoje ir tęsime derybas“, – trečiadienį prieš LSDDP prezidiumo posėdį pasakojo J. Bernatonis.

Jis akcentavo, kad apie „socialdarbiečiai“ vis dėlto apie derybų nutraukimą nekalba.

„Apie derybų nutraukimą klausimo nėra. Aš manau, kad mes vis tiek stengsimės išsiderėti to, ko siekiame“, – tvirtino J. Bernatonis.

Bedė pirštu į miškų kirtimus ir vaiko pinigus

J. Bernatonis, paklaustas, dėl ko nepavyko susiderėti, tvirtino, kad būsimi koalicijos partneriai neatsižvelgė į LSDDP siūlymą trečdaliu mažinti miškų kirtimus.

„Tai tampa ir klimato klausimu, ir žaliavų panaudojimo klausimas, nes didelės dalis neapdirbtų rąstų išvežama, jie pigiai kainuoja. Mes eksportuojame žaliavą, kai tuo tarpu mūsų kaimynai, kurie iš mūsų eksportuoja, pavyzdžiui, švedai, savo miškus saugo“, – pažymėjo „socialdarbietis“.

Jis priminė, kad „socialdarbiečiai“, kaip ir LLRA-KŠS, siūlo didinti vaikų pinigus, tik LSDDP šį dydį siūlo kelti iki 122 eurų, sulyginant su valstybės remiamų pajamų dydžiu. J. Bernatonio teigimu, su šiuo siūlymu „valstiečiai“ nesutinka.

„Vyriausybė aiškina, kad tam nėra pakankamai lėšų, tačiau mes neturime, mums „valstiečiai“ nepateikė jokios išklotinės, kaip bus panaudojamas milijardas eurų, tai yra papildomos pajamos kitų metų biudžete“, – pažymėjo J. Bernatonis.

Anot jo, iki galo nėra aišku, kam bus panaudojamos lėšos, siekiančios pusę milijardo eurų, o šios lėšos galėtų būti nukreiptos į vaiko pinigus.

J. Bernatonis taip pat pasakojo, kad nėra atsižvelgiama ir į kitus LSDDP siūlymus, tarp kurių iniciatyva taupyti valstybės valdymo išlaidas.

„Buvo daugiau atsižvelgta į LLRA-KŠS siūlymus, o į „Tvarkos ir teisingumo“ ir mūsų siūlymus, mūsų  supratimu, atsižvelgta nepakankamai“, – komentavo J. Bernatonis.

„Socialdarbietis“ tvirtino, kad parlamentarų rentų klausimas nėra tapęs derybų objektu.

Seimo pirmininko postas nėra svarbiausias

„Valstiečių“, „tvarkiečių“ ir „socialdarbiečių“ pasirašytame memorandume dėl valdančiosios koalicijos numatyta, kad Seimo pirmininko postas atitenka LSDDP ir į šias pareigas, neoficialiai teigta, būtų deleguotas LSDDP lyderis Gediminas Kirkilas. Tačiau J. Bernatonis patikino, kad ši pozicija partijai nėra svarbiausia. Anot jo, „socialdarbiečiams“ daug svarbesni postai Vyriausybėje.

„Seimo pirmininko pozicija nėra mums prioritetas, kadangi visi pripažįsta, kad Seimo pirmininkas dirba gerai, ir „valstiečiai“ pripažįsta, kad jis dirba gerai. Seime kažkokių ypatingų pasikeitimų turbūt nebūtų, bet Vyriausybėje, kai kuriose srityse, mes matome didelius veiklos trūkumus, pirmiausia, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veikloje. Tai yra labai jautri sritis ir, mūsų supratimu, ten turėtų būti tam tikri pasikeitimai, jeigu norime, kad koalicija būtų truputį kitaip vertinama negu dabar“, – aiškino J. Bernatonis.  

LRT.lt primena, kad paviešinus informaciją apie tai, kad Seimo pirmininko pozicija, pagal memorandumą, atitenka LSDDP, parlamento vadovas, „valstietis“ Viktoras Pranckietis pareiškė, kad iš posto nesitrauks.

Jis pakartojo, kad, pagal kvotas, „socialdarbiečiai“ turėtų gauti trijų ministrų portfelius, tačiau neatmetė, jog partija tenkintų ir mažesnis ministerijų skaičius.

„Tai nereiškia, kad, jei mes sakome, kad reikia trijų (ministerijų – LRT.lt), tai mes nesutiksime su kitokiu skaičiumi“, – teigė J. Bernatonis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt