Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.26 16:00

Vyriausybės pritarė sprendimui skirti 2,5 mln. eurų lituanistikos puoselėjimui užsienyje

Lukrecijus Tubys, ELTA 2019.06.26 16:00

Trečiadienį Vyriausybės buvo pritarta Užsienio reikalų ministerijos (URM) klausimui dėl lituanistikos skatinimo, lietuvių bendruomenių poreikių rėmimo kaimyninės valstybėse – Baltarusijoje, Lenkijoje ir Rusijoje. Jų įgyvendinimui papildomai bus skirta per 2 mln. 500 tūkst. eurų.

Kaip rašoma Vyriausybės pasitarimui skirtoje pažymoje, už numatytas lėšas planuojama remti pedagoginius darbuotojus, vykdančius lituanistinį švietimą užsienio lietuvių formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigose Baltarusijoje, Lenkijoje ir Kaliningrado srityje, didinti atlyginimus ir lituanistinio švietimo išmokas 1,5 karto, tam skiriant po 850 tūkst. eurų per metus.

Taip pat planuojama įsigyti Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centro statyboms skirtą sklypą arba patalpas, tam skiriant po 180 tūkst. eurų 2020 ir 2021 metais. Kartu išlaikyti Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centre įkurtą vaikų darželį. Įstaigos patalpų nuoma, personalo lituanistinio švietimo išmokos, vaikų maitinimas kainuotų po 55 tūkst. eurų per metus.

Be to, ketinama finansuoti ir kaimyninių šalių lituanistinių mokyklų neformaliojo švietimo projektus – vaikų ir jaunimo stovyklas, mainų, mokytojų kvalifikacijos tobulinimo, informacinių leidinių leidimą, interneto svetainių atnaujinimą. Taip pat, pagal planą, norima mokytojus aprūpinti metodine ir mokomąja medžiaga, tautine atributika ir kitomis priemonėmis – planuojama, kad šiam poreikiui reikėtų po 90 tūkst. eurų per metus. Iš viso priemonėms, patikėtoms Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM), planuojama skirti 2 mln. 350 tūkst. eurų.

Programai įgyvendinti Kultūros ministerijai (KM) taip pat patikėta atsakomybių. Planuojama, kad ministerija turėtų teikti tradicinės kultūros sričių ekspertų metodinę pagalbą lietuvių bendruomenėms, organizuoti tradicinės kultūros seminarus ir mokymus, palaikyti Dainų švenčių tradiciją bei užtikrinti kolektyvų iš Lietuvos dalyvavimą kaimyninių šalių lietuvių bendruomenių šventėse, taip pat organizuoti šalies kultūros pristatymus kitose šalyse. Skaičiuojama, tam reikės papildomų 20 tūkst. eurų.

Taip pat KM bus atsakinga už darbo apmokėjimą Lietuvos kultūros ir meno darbuotojams, pagal sutartis su Užsienio reikalų ministerija (nuo 2020 m. su Kultūros ministerija) teikiantiems paslaugas užsienio lietuvių bendruomenėse, jų kelionių, kelionių draudimo ir vizų gavimo išlaidų padengimą.

Papildomai nuo kitų metų bus siekiama du kartus didinti kultūros darbuotojams atlyginimus, teikiantiems paslaugas Baltarusijoje, Lenkijoje ir Kaliningrado srityje, ir skirti lėšas 3 naujų kultūros darbuotojų kuriamame Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centre atlyginimams mokėti. Suma šiems poreikiams siektų 138 tūkst. eurų.

Taip pat planuojama plėsti nacionalinio transliuotojo LRT matomumą. Teigiama, kad Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija jau yra kreipęsis į Lenkijos „Emitel SA“ dėl galimybių transliuoti „LRT Lituanica“ programą antžeminiu skaitmeniniu būdu kaimyninės šalies Šiaurės rytų regione.

Teigiama, kad visos minėtos priemonės būtų įtrauktos į Globalios Lietuvos programos tarpinstitucinį planą 2019–2021 m.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi