Lietuvoje

2013.01.22 13:44

Teismas nepatenkino V. Uspaskicho prašymo „išvykti vykdyti parlamentaro pareigų“

ELTA 2013.01.22 13:44

Antradienį daugiau kaip po savaitės pertraukos Vilniaus apygardos teismas sugrįžo prie Darbo partijos bylos nagrinėjimo.

Antradienį daugiau kaip po savaitės pertraukos Vilniaus apygardos teismas sugrįžo prie Darbo partijos bylos nagrinėjimo.

Teismas, jau beveik paskelbęs visą bylos medžiagą, kurią sudaro 164 tomai, antradienį turėjo nagrinėti proceso dalyvių prašymus, tačiau, gavus vieno iš kaltinamųjų, Viktoro Uspaskicho, prašymą jam leisti nedalyvauti teismo posėdyje, buvo iškilusi grėsmė, kad posėdis bus atidėtas.

Antradienio rytą į teismo posėdį atvyko visi kaltinamieji, tačiau prieš posėdį teismas sulaukė vieno iš kaltinamųjų V. Uspaskicho gynėjo Arvydo Miškinio prašymo jo ginamajam nedalyvauti posėdyje. Kaip nurodoma prašyme, V. Uspaskichas sausio 21–25 dienomis dalyvauja Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos sesijoje, kurios narys jis yra. Esą Asamblėja V. Uspaskichui garantuoja teisinę neliečiamybę vykstant sesijoms. Teismo prašoma pertrauką daryti iki sausio 24 dienos.

Šį A. Miškinio prašymą palaikė ir kiti du V. Uspaskicho advokatai. Tuo metu prokuroras Saulius Verseckas nepalaikė tokio Darbo partijos pirmininko prašymo ir manė, kad V. Uspaskichui negali būti suteikiamas imunitetas.

Teisėjų kolegija, pirmininkaujama teisėjos Daivos Pranytės Zalieckienės, V. Uspaskicho prašymą atmetė.

Advokatas Vytautas Sviderskis iš karto pareiškė, kad toks teismo posėdis neteisėtas.

Teismas antradienį baigė garsinti kelis teismo posėdžius skelbtą baudžiamosios bylos medžiagą. Antradienį teismas paskelbė paskutiniųjų – 152–164 bylos tomų medžiagą.

Kaltinamieji galėjo prašyti taip pat perklausyti garso įrašus, tačiau savo telefoninius pokalbius panoro išgirsti tik buvusi Darbo partijos vyriausioji iždininkė Marina Liutkevičienė. Teismas antradienį tai ir darys.

Per teismo posėdžio pertrauką V. Uspaskichas žurnalistams sakė, kad Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos nariams imunitetas suteikiamas dar 1949 m. priimtu sprendimu. Pasak jo, antradienio teismo posėdis neteisėtas, imunitetas jam turėjo būti taikomas net tuo atveju, jeigu jis nebūtų Seimo narys, o tik Lietuvos deleguotas atstovas.

„Ir aš paprašiau, kad advokatai paruoštų prašymą, gal mane išleistų“, – sakė Darbo partijos pirmininkas. Jis atmetė teiginius, esą gali bandyti pabėgti.

„Gerbiamieji, aš galiu bet kada sėsti ir važiuoti, man gi niekas nedraudžia. Jeigu norėjau, jau galėjau likti ir pabėgti“, – juokavo Seimo narys ir sakė neseniai buvo išvykęs į Dubajų, sekmadienį grįžęs iš Rusijos, kur lankė motiną. V. Uspaskichui yra paskirta kardomoji priemonė – piniginis užstatas.

Politikas sakė teismui dar turįs nemažai prašymų, tačiau kokių – nedetalizavo. Pasiteiravus, kodėl nepanoro išklausyti telefoninių pokalbių, V. Uspaskichas teigė, jog jo byloje tokių pokalbių nėra, nors gal pasiklausoma ir buvo.

Komentuodamas, ar ruošia ilgą baigiamąją kalbą, kaltinamasis pirmiausia siūlė išklausyti parodymus.

„Na, o kaip gi“, – klausiamas, ar duos teismui parodymus, sakė V. Uspaskichas.

Prokurorai Darbo partiją kaltina sistemingai vedus dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004–2006 m., tačiau pernai spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą. Šie kaltinimai atsirado prokurorui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Skaičiuojama, kad partija neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, valstybei nesumokėjo daugiau kaip 3,8 mln. litų mokesčių ir įmokų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ Vytautas Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė M. Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir Vitalija Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.