Lietuvoje

2019.06.25 14:49

VTEK užbaigė tris stambias analizes: fiksuota gausybė pažeidimų

LRT.lt2019.06.25 14:49

Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje (VTEK) išvadas pateikė trys darbo grupės, vykdžiusios stambias analizes. Jos VTEK kompetencijos ribose nagrinėjo galimus neteisėtos lobistinės veiklos atvejus teisėkūros procesuose, korupcijos apraiškas aplinkosaugos ir sveikatos priežiūros sektoriuje bei interesų derinimo pažeidimus medžiotojų būrelyje „Girios”.

Pirmoji darbo grupė, vadovaujama VTEK nario Sauliaus Katuokos, nagrinėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto parlamentinio tyrimo išvadoje pateiktą informaciją dėl galbūt neteisėto interesų grupių poveikio politiniams procesams ir valstybės institucijoms. Vadovaudamasi savo analizės duomenimis, VTEK pradėjo ir šiuo metu atlieka 19 tyrimų dėl asmenų veikos, galbūt pažeidžiančios Lobistinės veiklos įstatymo nuostatas.

Vertindama duomenis Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (VPIDVTĮ) kontekste, VTEK analizavo informaciją, susijusią su 37 valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų elgesiu. Tikrinta, ar jie nedalyvavo rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, susijusius su jiems interesų konfliktą galinčiomis kelti bendrovėmis, įmonėmis ar asociacijomis, veikiančiomis aplinkosaugos, komunalinių, antrinių žaliavų surinkimo ir perdirbimo, pakuočių gamybos ir panašiose srityse. Remdamasi išvadomis, VTEK pavedė Aplinkos apsaugos departamentui atlikti tyrimus dėl dviejų asmenų, o Aplinkos apsaugos agentūrai – dėl vieno asmens elgesio, kai pastarieji galbūt pateko į interesų konflikto situaciją. Taip pat VTEK pavedė Aplinkos ministerijai atlikti tyrimą dėl vieno valstybės tarnautojo galimo VPIDVTĮ nuostatų pažeidimo galbūt nustatyta tvarka ir terminais nepatikslinus privačių interesų deklaracijos naujais duomenimis. Ministerija šiam asmeniui konstatavo pažeidimą. Kitų asmenų atveju VTEK nenustatė duomenų, jog pastarieji būtų dalyvavę rengiant, svarstant ar priimant jiems interesų konfliktą galinčius sukelti sprendimus.

Antroji darbo grupė, vadovaujama VTEK narės Dalios Paulauskaitės, vertino Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktą informaciją dėl korupcijos rizikų, susijusių su paramos teikimu Lietuvos ligoninėms. Darbo grupė nustatė asmenis, kurie turi VPIDVTĮ nustatytą pareigą deklaruoti privačius interesus, patikrino deklaruotus duomenis ir įvertino galimus interesų konfliktus dvylikoje sveikatos priežiūros įstaigų: VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, Nacionaliniame vėžio institute, VšĮ Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, VšĮ Greitosios medicinos pagalbos stotyje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, VšĮ Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, VšĮ Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje, VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninėje, VšĮ Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje ir VšĮ Radviliškio ligoninėje.

Vadovaudamasi analizės duomenimis, VTEK konstatavo pažeidimus 57 gydytojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams iš 58 tirtųjų. Nustatyta, kad jie laiku ir tinkamai nedeklaravo ryšių su asociacijomis bei papildomų darboviečių. Minėtųjų įstaigų vadovybei VTEK rekomendavo imtis prevencinių priemonių ir užtikrinti, kad jose dirbantys asmenys privačius interesus deklaruotų VPIDVTĮ nustatytais terminais ir tvarka. Pateikus rekomendacijas, išaugo VTEK mokymų poreikis – kiekvieną savaitę VTEK sekretoriato darbuotojai konsultuoja institucijose už tarnybinės etikos nuostatų vykdymo priežiūrą ir kontrolę atsakingus asmenis.

Trečioji darbo grupė, vadovaujama VTEK nario Antano Šenavičiaus, analizavo, kaip interesų derinimo reikalavimų laikosi medžiotojų klubo „Girios“ veikloje dalyvaujantys valstybinėje tarnyboje dirbantys arba anksčiau dirbę asmenys. Remtasi naujienų portalo „Delfi“ publikuota informacija. Analizės pagrindu VTEK atliko tyrimus dėl 16 asmenų elgesio, kai jie privačių interesų deklaracijose nenurodė arba pavėluotai nurodė narystę minėtajame medžiotojų klube – visiems, išskyrus vieną asmenį, buvo konstatuoti pažeidimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt