Lietuvoje

2019.06.25 13:34

Lietuva apgailestauja dėl Europos Tarybos nuolaidžiavimo Rusijai

LRT.lt2019.06.25 13:34

Užsienio reikalų ministerija apgailestauja dėl birželio 25-osios ryte Strasbūre priimtos Europos Tarybos (ET) Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) rezoliucijos, kuria nuspręsta pakeisti organizacijos procedūrų taisykles, taip atveriant kelią vienašališkam Rusijos delegacijos sugrįžimui į šią instituciją.

Pranešime žiniasklaidai teigiama, kad šis sprendimas sukuria išskirtines sąlygas Rusijai, kuri nekeičia elgesio ir nuostatų, dėl kurių yra kritikuojama.

Rašoma, kad šalis „nesilaiko tarptautinės teisės bei nekeičia savo agresyvių veiksmų kitų ET narių atžvilgiu, pakerta pamatines Europos Tarybos vertybes ir organizacijos autoritetą“.

Pažymima, esą Rusija „nepadarė nieko, kad įgyvendintų ETPA 2014 ir 2015 metų rezoliucijas, kuriomis buvo pasmerkta Krymo aneksija ir Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimas, bei toliau vykdo grubius tarptautinės teisės pažeidimus, suteikdama Rusijos pilietybę okupuoto Donbaso gyventojams, ignoruodama Tarptautinio Jūrų Teisės Tribunolo reikalavimą paleisti neteisėtai sulaikytus Ukrainos jūreivius“.

Priduriama, kad „Rusijos nihilistinį požiūrį į ET vertybes atskleidžia sprendimas įtraukti į Rusijos delegacijos sudėtį parlamentarus, kurie aktyviai prisidėjo prie Krymo aneksijos. Tuo pat metu, Lietuva vertina grupės ETPA šalių parlamentarų (iš  Latvijos, Lenkijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Sakartvelo, Ukrainos, Nyderlandų, Švedijos ir kt.) pastangas ginti ET vertybes ir principus. Tai leidžia pagrįstai tikėtis, kad Rusijos vykdomi tarptautinės teisės pažeidimai bei Krymo aneksijos klausimas ir toliau išliks ETPA darbotvarkėje“.  

Rusijos delegacijos dalyvavimo ir atstovavimo teisės ETPA buvo suspenduotos 2014 ir 2015 metais, reaguojant į Rusijos įvykdytą Krymo okupaciją ir aneksiją bei agresiją prieš Ukrainą. ETPA priėmė dvi rezoliucijas, kuriomis pasmerkė šiuos Rusijos veiksmus, kaip šiurkščiai pažeidžiančius tarptautinę teisę ir nesuderinamus su ET Statuto nuostatomis. Rusijos delegacija nuo 2016 metų nebepateikė prašymo akredituoti jos įgaliojimus dalyvauti ETPA darbe boikotuodama ETPA sankcijų mechanizmą, o nuo 2017 metų Rusija sustabdė savo įmokų į ET biudžetą mokėjimą.

Gegužės 17 dieną vykusioje ET Ministrų Komiteto sesijoje Helsinkyje ministras Linas Linkevičius išreiškė Lietuvos nepritarimą procedūrų pakeitimams, kuriais siekiama sudaryti palankias sąlygas Rusijos Federacijos delegacijos vienašališkam sugrįžimui į ETPA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.