Lietuvoje

2019.06.25 13:23

Dagys: jaučiu partijos vadovybės persekiojimą dėl savo pažiūrų ir veiksmų

interviu
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.25 13:23

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje narystę stabdantis parlamentaras Rimantas Jonas Dagys tvirtina jaučiantis spaudimą ir persekiojimą dėl savo pažiūrų. Jos, anot politiko, atitinka TS-LKD programą, tačiau kertasi su partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio pažiūromis.

Nuo 2002 m. TS-LKD partijoje dirbantis R. J. Dagys antradienį paskelbė stabdantis narystę konservatorių partijoje.

Interviu LRT.lt politikas atviravo jaučiantis partijos vadovybės persekiojimą dėl savo pažiūrų ir veiksmų, svarstant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. R. J. Dagys, kuris yra kaltinamas partijos nuostatų nesilaikymu, įsitikinęs, kad pats TS-LKD lyderis G. Landsbergis nesilaiko partijos programos, vertybių.

– Kodėl Jūs sustabdėte narystę TS-LKD partijoje?

– Yra grubus spaudimas Seimo nariui nevykdyti savo konstitucinės prievolės ir balsuoti taip, kaip jam liepia sąžinė ir įpareigoja rinkėjai. Tai susiję su Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo svarstymu, mano užimama pozicija, ginant šeimos teisę, konstitucinę teisę pačiam auklėti savo vaikus. Tai yra grubus Konstitucijos pažeidimas.

Iš kitos pusės, tai neatitinka mūsų partijos programos nuostatų, krikščioniškų vertybių. Tai yra susidorojimas dėl pažiūrų – vienareikšmiškai galiu tai pasakyti. Kreipimasis į Priežiūros komitetą yra baimė ir mėginimas išvengti diskusijos partijoje aktualiais klausimais.

– Anksčiau užsiminėte net apie Jūsų persekiojimą, stebėjimą, kaip elgiatės komitetų posėdžių metu.

– Taip, yra tokių dalykų, pavyzdžiui, svarstant Socialinių įmonių įstatymą arba svarstant mūsų poziciją dėl vienbalsiškumo principo, balsuojant Europos Sąjungoje socialinėje srityje. Iš konteksto ištraukiami mano pastebėjimai ir jie yra skundžiami. Tai yra totalus sekimas.

– Iš ko jaučiate didžiausią spaudimą? Tai yra partijos pirmininkas ar kiti kolegos?

– Mane skundžia partijos pirmininko pavaduotoja (Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė – LRT.lt) ir vykdomoji sekretorė (Aistė Gedvilienė – LRT.lt). Tai yra žmonės, kurie yra artimi partijos pirmininkui.

– Iš paties partijos pirmininko G. Landsbergio jaučiate spaudimą? Galbūt girdite kritiką iš partijos vadovo?

– Ne vieną kartą išgirdau tą kritiką. Manau, kad mūsų pažiūros tiesiog nesutampa.

– Ką konkrečiai turite omeny?

– Jis yra liberalių pažiūrų. Daugelis jo nuostatų yra labai artimos toms, kurios įvairiuose paraduose yra išreiškiamos, o mano nuostatos yra krikščioniškai konservatyvios. Dėl to mūsų nuomonės nesutampa.

– Ar Jūsų šias nuostatas kiti kolegos partijoje palaiko?

– Pamatysime. Tai yra mano asmeninis apsisprendimas.

– Išsigryninkime Jūsų nuomonę keliais klausimais. Koks Jūsų požiūris į fizines bausmes vaikams?

– Apie fizines bausmes mes neturėtume diskutuoti, tai yra nepriimtini dalykai. Bet svarbiausia, kam mes patikime auklėti vaikus. Mano nuomone, auklėti vaikus turi šeima ir tai yra jų pareiga, prievolė ir teisė. Į šią teisę neturi teisės kištis jokia valdžios institucija, turiu omeny perteklinį kišimąsi, nebent kyla tam tikros, ypatingos grėsmės.

– Kas, Jūsų manymu, yra „perteklinis valdžios kišimasis į šeimą, į vaikų auklėjimą“?

– Nesankcionuotas vaiko paėmimas, kaip viena iš dialogo priemonių.

– Jūs, panašu, turite aiškiai suformuotą nuomonę ir LGBT teisių klausimu.

– Aš tikrai nesmerkiu žmonių dėl orientacijos, bet jų reikalavimas pripažinti partnerystę, kas Europos Sąjungoje reiškia pripažinti, kad tai yra šeima, yra visiškai nepamatuotas, nes iš tokios partnerystės vaikai neatsiranda. Tai yra nesąmonė. Aš palaikau manymą, kad tokie paradai, kuriuose propaguojami lytiniai santykiai, jie prieštarauja, kaip ir mano dauguma mūsų žmonių, dorovei. Jeigu paradai prieštarauja dorovei, tai jie neturėtų būti organizuojami.

– Stabdote narystę TS-LKD partijoje, bet ar liksite dirbti konservatorių frakcijoje Seime? Galbūt prisijungsite prie kitos parlamentinės frakcijos?

– Šią minutę aš negaliu nieko pasakyti. Tai priklausys nuo to, kokia bus diskusija frakcijoje. Iš esmės manau, kad apie įvairius klausimus turi būti diskutuojama, nes tai yra partijos pasaulėžiūros, įtvirtintos partijos programoje, nuostatų nesilaikymas iš vadovybės pusės. Tai yra problema.

– Ar pasiteisino G. Landsbergio vadovavimas partijai?

– Tikrai nevertinsiu partijos pirmininko asmeninių dalykų, stengsiuosi to išvengti, bet jo pažiūros neatitinka partijos, mano galva, deklaruojamų, įtvirtintų nuostatų.

– Ar, Jūsų manymu, tada toks žmogus turėtų toliau vadovauti partijai?

– Tai sprendžia partija įstatuose numatyta tvarka.

– Ar yra daugiau žmonių partijoje, kurie mato, kad TS-LKD veiksmai neatitinka partijos nuostatų?

– Manau, kad yra. Kiek jie tai išreikš viešai, pažiūrėsime.

– Ar kiti bijo garsiai kalbėti?

– Šiaip tai yra bauginimo akcijų.

– Bet kokiais būdais bauginama?

– Partijos Priežiūros komitetas yra tokia organizacija, kuri svarsto sankcijas. Ten niekas nesvarsto vertybinių dalykų. Visi, kas ten papuola, žino, kad jų atžvilgiu svarstomos sankcijos, mėginama įtraukti į visokius aiškinimusis.

  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.