Lietuvoje

2019.06.25 11:23

Žemaitaitis: „valstiečiai“ atsisako ligoninių tinklo pertvarkos

„tvarkiečius“ tenkina 100 eurų vaiko pinigų idėja; atnaujinta 12.50

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad derantis dėl valdančiosios koalicijos, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai apsisprendė nebevykdyti ligoninių tinko pertvarkos, šio punkto greičiausiai esą nebus sutartyje dėl valdančiosios koalicijos.

„Vienas iš mūsų (partijos „Tvarka ir teisingumas“ – ELTA) reikalavimų buvo, kad galėtume atsitraukti nuo kitų reikalavimų, kad nebūtų teikiama rajoninių ligoninių pertvarka ir nebūtų uždaromos rajoninės ligoninės. Tai derybinėje grupėje buvo toks susitarimas pasiektas ir kur buvo grėsmė iškilusi rajoninėms ligoninėms – bent jau laikinai jis yra išimtas. (...) Panašu, kad koalicijos susitarime šito punkto nebebus, nebent jie patys (Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai – ELTA) įteiks asmeniškai, bet iš koalicijos partnerių Tvarkos ir teisingumo palaikymo nebus“, – sakė R. Žemaitaitis.

Kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neinicijuos ligoninių reformos, jei dėl to nebus vieningo valdančiosios koalicijos sutarimo, kiek vėliau patvirtino ir ministro atstovė. 

„Ministras A. Veryga pats nebeinicijuos šios reformos“, – BNS sakė ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

„Bet jei valdančioji koalicija vieningai sutars, kad jos reikia ir bus sudarytos teisinės prielaidos pradėti ją, ministras mielai imsis lyderystės, ką ne kartą jau buvo viešai deklaravęs“, – pridūrė ji.

Atstovės teigimu, ligšiolinės A. Verygos pastangos inicijuoti „nepopuliarią, nors ir labai reikalingą šaliai“ sveikatos apsaugos reformą baigdavosi nesėkmingai. 

Praėjusių metų birželį Seimas buvo patvirtinęs Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą ligoninių pertvarkos planą, bet jį vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos teigimu, Konstitucijai galėjo prieštarauti priimta nuostata, kad stacionaro paslaugas teikiančios privačios gydymo įstaigos sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis būtų galėjusios sudaryti tik tokiu atveju, jeigu tų paslaugų nesugebėtų užtikrinti valstybinės ligoninės.

Pasak šalies vadovės, tokia tvarka būtų panaikinusi teisę pacientui rinktis kokioje ligoninėje, privačioje, ar valstybinėje gydytis. Pataisas parengę valdantieji sakė, kad nauja tvarka nebeprieštaraus Konstitucijai, nes įstatyme numatomi kriterijai, kaip bus formuojamas ligoninių tinklas.

Pagal projektą, į tinklą būtų įtrauktos tos gydymo įstaigos, kurios galėtų užtikrinti skubios pagalbos teikimą visą parą, paslaugų įvairovę, taip pat būtų atsižvelgiama į išvengiamos hospitalizacijos rodiklius ar į kitą įstaigą išvykstančių pacientų skaičių, geografinį prieinamumą.

Metų pradžioje valdantieji buvo pasiryžę prie ligoninių tinklo pertvarkos sugrįžti po Savivaldos rinkimų.

Europos Komisija šiemet konstatavo, kad Lietuvai būtų naudinga konsoliduoti ligoninių tinklą. Briuselio pareigūnų vertinimu, sveikatos apsauga Lietuvoje yra nepakankamai efektyvi, daug dėmesio skiriama brangiam gydymui ligoninėse, ir per mažai – pirminei sveikatos apsaugai ir ligų prevencijai, sektoriuje trūksta kokybės kontrolės, o besigydantys apdraustieji turi palyginti daug prisidėti savo lėšomis. 

R. Žemaitaitį tenkina 100 eurų vaiko pinigų idėja

R. Žemaitaitis teigia, kad tarpinis sutartas variantas dėl vaiko pinigų (70 eurų universalioji dalis visiems vaikams bei 30 eurų socialiai remtinoms bei daugiavaikėms šeimoms) jį tenkina, tačiau, pasak jo, svarstomi įvairūs variantai.

„Bandoma įsivertinti pinigus, jeigu pridėtume dar 10 eurų visoms šeimoms, viso 80 eurų būtų. Bet kitas yra dalykas, ar pradėti diferencijuoti pagal valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, nes jeigu pradėsime pagal VRP indeksuoti, tai mažiau reikės skirti pinigų“, – antradienį Seime sake R. Žemaitaitis.

Pasak jo, nors Lenkų rinkimų akcija–Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) ir reikalauja vaiko pinigus didinti iš viso iki 120 eurų, tai būtų pakankamai sudėtinga įgyvendinti finansiškai, o dėl to, anot jo, nukentėtų kitos sritys.

„Trūks pinigų objektyviai. Arba tokiu atveju, kaip aš siūliau jiems, eikite į fiskalinės drausmės sutarties įstatymo naikinimą. Kai jį panaikinsi, nustatysi didesnį išlaidų punktą, tada galėsi visus norus įgyvendinti“, – teigė „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis.

R. Žemaitaičio teigimu, LLRA-KŠS liks įsijungę į koalicijos formavimo derybas, tačiau, pasak jo, LLRA-KŠS palaikymas valdantiesiems gali būti matomas ne vien koalicine sutartimi.

„Kiek aš pažįstu Valdemarą Tomaševskį, tai yra žodžio žmogus ir jeigu davė žodį, tai tikiuosi, kad susitarimas įvyks. Ar jis bus koalicinis, ar frakcijinis palaikymas, bet jis, manau, bet kokiu atveju bus. (…) Jeigu politikai nuleis ambicijas ir suvoks, kad likus metams iki rinkimų turi būti suformuota Vyriausybė ir ji turi dirbti, tas susitarimas įvyks“, – sakė R. Žemaitaitis.

ELTA primena, kad penktadienį vienas iš „valstiečių“ derybininkų Jonas Jarutis Eltai sakė, kad šiuo metu ant derybų stalo esančios vaiko priežiūros išmokų alternatyvos yra kelios: universali išmoka būtų 70 eurų, o papildoma – 40 eurų arba atitinkamai 80 ir 30 eurų. Dar anksčiau buvo patvirtinta, jog išmoka sieks 100 eurų – atitinkamai 70 ir 30 eurų. Vis dėlto nė viena alternatyva neatitinka LLRA-KŠS pozicijos.