Lietuvoje

2019.06.24 20:50

Turistai į Kaliningradą bus viliojami nemokamomis vizomis, bet ekspertai įžvelgia grėsmę

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.24 20:50

Rusijos žiniasklaida praneša, kad nuo liepos Europos Sąjungos piliečiams bus galima paprasčiau ir nemokamai keliauti į Kaliningradą. Esą reikės tik išsiimti elektroninę vizą. Lietuvos diplomatai sako, kad apie tai nėra informuoti. Ekspertai perspėja apie grėsmes: esą Rusija tikisi, kad bendrija suteiks tokias pačias galimybes jos piliečiams, o specialiosios tarnybos dar aktyviau užsiims verbavimu.

Internete užpildyti ir vos per kelias dienas gauti elektroninę vizą kol kas galima tik vykstant į Rusijos Tolimuosiuose Rytuose esantį Vladivostoką. Ir tik 18 valstybių piliečiams, tarp jų Lietuvos nėra.

Rusijos žiniasklaida praneša, kad tokia tvarka nuo liepos galios ir vykstantiems į Kaliningradą, o elektroninę vizą jau galės gauti ir ES piliečiai. Lankytis Kaliningrade bus leidžiama iki 8 dienų.

Rusijos Užsienio reikalų ministerijos puslapyje užpildžius anketą, leidimas atvykti į eksklavą bus išduotas per kelias dienas ir nieko nekainuos. Šiuo metu tai atsieina apie 70 eurų.

Kaliningrado valdžia taip tikisi dvigubai padidinti turistų skaičių, iki maždaug 3 mln. per metus. Tačiau ekspertai perspėja: Rusija kartu lauks, kad Lietuva ir kitos ES šalys atvertų savas sienas.

„Pasitikėjimo Rusijoje yra per mažai, grėsmių gerokai per daug, kad būtų kokių imtasi rimtesnių žingsnių labiau atsiverti Rusijai.

Maža to, turbūt svarbiausia kliūtis yra tai, kad yra Krymo sankcijos ir dėl to tie pokalbiai, kurie buvo daugiau nei prieš penkerius metus, dėl bevizio režimo, aš manau, kad kol kas rimtų pokyčių šiame fronte nebus. Rusijai tikrai nesišviečia jokių prošvaisčių dėl rimtesnių pokalbių ta linkme“, – pastebi VU TSPMI lektorius Vytis Jurkonis.

Ekspertai primena, kad kol vieni Rusijoje bando pritraukti turistų, kiti juos mato kaip galimus šnipus. Lietuvos žvalgyba ne kartą įspėjo, kad Rusijos tarnybos domisi vykstančiais į Rusiją, bando juos verbuoti, neretai šantažu.

„Pradedant nuo prisijungimo prie Wi-Fi tinklų, jeigu tu turi savo įrenginiuose kokios nors slaptos informacijos, kažką jautresnio, iki elgesio viešojoje erdvėje, kur galbūt gali būti po to, tam tikri tavo asmeniniai sprendimai panaudoti prieš tave, sakykime, tolesnėje veikloje, nes mes žinome, kad nuo bandymų verbuoti mūsų tam tikrų tarnybų pareigūnus yra nuolatiniai, sistemingi ir dažnėjantys“, – dėmesį atkreipia Seimo NSGK narys Laurynas Kasčiūnas.

Pasieniečių duomenimis, atvykstančių ir išvykstančiųjų į Kaliningradą skaičius mažėja jau keleri metai. Dar 2016-aisias, čia lankėsi kiek daugiau nei 200 tūkst. lietuvių, pernai jau penktadaliu mažiau. Neatmetama, kad tai susiję ir su nuolat Rusijoje brangstančiomis akcizinėmis prekėmis, vaistais.

Turizmo ekspertai sako, kad tam įtakos turi ir geopolitinė situacija. Tačiau neatmeta, kad atsiradus elektroninei vizai, norinčiųjų aplankyti kaimynus gali daugėti, bet kartu primena, kad militarizuotas Kaliningradas nelabai pritaikytas turizmui, todėl antros, bet pigesnės Palangos tikėtis neverta.

„Kaip turizmo ekspertė, nepatarčiau tokios alternatyvos, nes galbūt tai nėra visiškai giminingos vietovės, tačiau Kuršių nerijos tąsa Kaliningrado pusėje taip pat yra vaizdinga.

Kadangi Kaliningradas mums yra visai ranka pasiekiamas ir mes turime glaudžius istorinius ryšius su Kaliningradu, akademinius ryšius, tai supaprastintas vizų režimas manau, atsivertų daug didesnes galimybes ir tai galima palyginti su Baltarusija. Įvedus supaprastintą vizų režimą į Baltarusiją, keliautojų skaičius išaugo apie 25-30 proc.“, – pasakoja „Baltic Tours“ atstovė Rasa Levickaitė.

Rusijos žiniasklaida praneša, kad Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, pagal kurį paprasčiau keliauti nuo 2021-ųjų bus leidžiama jau po visą Rusiją. Tačiau ne visų valstybių piliečiams: paprasčiau atvykti negalės, pavyzdžiui, amerikiečiai ir britai.

Plačiau – LRT „Žiniose“.

Žinios. Supaprastinta tvarka gauti vizą į Kaliningradą: ekspertai perspėja – toks Rusijos žingsnis nėra vien siekis padidinti turistų srautus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt