Lietuvoje

2019.06.24 18:56

Pavasarį prie balsadėžių tikriausiai neisime: valstiečiai pamažu atsisako minties paankstinti Seimo rinkimus

Žygintas Abromaitis, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.24 18:56

Nors dar praėjusį mėnesį Ramūnas Karbauskis kalbėjo apie išankstinių Seimo rinkimų svarbą, naujos koalicijos formavimu užsiėmusiems valdantiesiems lieka itin mažai laiko priimti konstitucijos pataisas, kurios atvertų kelią rinkimams jau kitą pavasarį.

Ramūnas Karbauskis prieš mėnesį prisiminė rinkimų pažadą – perkelti Seimo rinkimų datą iš rudens į pavasarį. Esą šitaip, naujai išrinktai valdžiai netektų dar metus dirbti su ankstesnės kadencijos parlamento patvirtintu biudžetu. Tokiam žingsniui iš esmės nesipriešintų net ir opozicija, bet pažadai kol kas nevirsta darbais.

„Mes buvom pasakę, kad būtų gerai ankstinti Seimo rinkimus, dėl to, kad Vyriausybė, naujai išrinkta Seimo dauguma, turėtų laiko dirbti su biudžeto projektu, kuris ruošiamas buvusios Vyriausybės“ – sako R. Karbauskis.

Apsispręst dėl išankstinių Seimo rinkimų ragina ir opozicija.

„Pavasaris neišvengiamai artėja. Vis dėl to, ar yra aiškumas? Aiškumo nėra nei rinkėjams, nei politinio žaidimo dalyviams. Niekam. Aš manau, kad jau būtų laikas apsispręsti“, – pastebi Mišrios Seimo narių grupės narė Aušrinė Armonaitė.

Politologai sako, kad vargu, ar valdantieji ryžtųsi atsisakyti valdžios, ypač, kai po koalicijos formavimo, žadama, kad darbą pradės ir atšviežintas ministrų kabinetas.

Tam, kad rinkimai vyktų pavasarį, būtina keisti konstituciją. Seimas dėl pataisos turėtų balsuoti dukart, darydamas ne mažesnę nei trijų mėnesių pertrauką. Koalicijos formavimu užsiėmę valdantieji prie šio klausimo realiai grįžti galėtų rudens sesijoje. Antrą sykį už konstitucijos pataisą būtų galima balsuoti gruodį, tad liktų keli mėnesiai pasiruošti Seimo rinkimams.

„Realaus intereso aš nematau ir nejaučiu nei šitoje valdančioje, naujoje-senoje valdančioje daugumoje, nei apskritai Seime. Kuris Seimas, kuris Seimo narys norės išeiti iš Seimo dar beveik pusę metų anksčiau?“, – įžvalga dalinasi Lrytas.lt politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

Už parlamento rinkimus pavasarį yra pasisakiusi tiek Dalia Grybauskaitė, tiek išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda. Politologės Rimos Urbonaitės teigimu, neaišku, kodėl tiek pastangų dedama į naująją koaliciją, jeigu pavasarį vyktų rinkimai.

„Klausimas tada, o kokiam laikotarpiui yra formuojama naujoji programa? Nes jei jie vis dar rimtai svarsto galimybę 2020-aisiais mes turime Seimo rinkimus, todėl dabar, visas šitas procesas, kuris vyksta, jis yra visiškai beprasmiškas“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

Regis planus surengti rinkimus pavasarį jau laidoja ir patys valstiečiai. Ekonomikos ir inovacijų ministras bei valstiečių partijos pirmininko pavaduotojas Virginijus Sinkevičius sako, kad tai tėra kalbos, o abejonių kelia ir biudžeto motyvas.

„Jeigu iš tiesų formuojant biudžetą, tai visi puikiai supranta, kad per tuos kelis mėnesius, dar įmanoma padaryti nedidelius pokyčius biudžete, tai prisiekus Seimui vidury metų – neįmanoma“, – pastebi LVŽS pirmininko pavaduotojas V. Sinkevičius.

Politologai atkreipia dėmesį ir į tai, kad ką tik Lietuvoje įvyko tiek savivaldos, tiek prezidento ir Europos parlamento rinkimai. Esą, pavasarį paskatinti žmones vėl eiti prie balsadėžių būtų sunku. Ir pačios partijos dar bando atsigauti po rinkimų maratono išlaidų ar net skolų.

Plačiau – LRT „Žiniose“.

Žinios. Supaprastinta tvarka gauti vizą į Kaliningradą: ekspertai perspėja – toks Rusijos žingsnis nėra vien siekis padidinti turistų srautus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt