Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.25 17:32

Pavojaus signalas: šimtmečio pabaigoje Lietuvoje prognozuojama vos 1,5 mln. gyventojų

Jungtinių Tautų prognozės Lietuvai – pesimistiškos. Skaičiuojama, kad dėl emigracijos ir mažo gimstamumo šimtmečio pabaigoje bus likę tik pusė Lietuvos – vos pusantro milijono gyventojų. Daugiau nei trečdalį gyventojų sudarys vyresni nei 65-erių metų senjorai. Dėl to tuometėje rinkoje dominuos slaugos, rūpybos paslaugas teikiantys specialistai. Daugės ir pagalbą teikiančių robotų.

Panevėžio socialinių paslaugų namų gyventojai popietę leidžia su daina. Senjorė Alma pasakoja, kad žmonės čia jaučiasi vieniši ir nerimauja dėl ateities. 

„Kas mums mokės pensiją? Tie, kurie ruošiasi į pensiją, labai sunerimę, sako jaunimas išvažiuoja, kas pasirūpins mūsų pensija?“, – sako senjorė.

Senjorams prieš mėnesį paslaugas pradėjusių teikti namų vadovas sako, kad laisvų vietų beveik nėra. 

„Pertvarkant mūsų didelius vaikų namus atsiliepėme į valstybė poreikius ir vieną padalinį įsteigėme senyvo amžiaus žmonių globai. jeigu bus poreikis, plėsime šias paslaugas steigdami globas ar dienos užimtumo centrą“, – teigia socialinių paslaugų namų direktorius.

Ateityje socialinių paslaugų senjorams Lietuvoje reikės tik daugiau. Dabar šalyje gyvena beveik 2 milijonai 800 tūkstančių žmonių. Jungtinės tautos skelbia, kad po dešimties metų šis skaičius kris iki pustrečio milijono. Po 40-ies metų – Lietuvoje bus mažiaus nei 2 milijonai gyventojų, o šimtmečio pabaigoje – vos pusantro milijono. Beveik perpus mažiau nei dabar. 

Norint palaikyti bent esamą gyventojų skaičių, tarp priemonių minimas ir gimstamumo ir imigracijos skatinimas, investavimas į žmonių sveikatingumą, savižudybių, mirčių dėl neatsargumo prevencija.  

Mažėjant darbingo amžiaus tautiečių, pronozuojamas didėjantis paslaugų garbaus amžiaus žmonėms poreikis. Jau dabar vidutiniškai vietos senelių globos namuose reikia laukti nuo pusmečio iki metų. 

Slaugos darbuotojų trūkumą olandai išsprendė sukūrę robotę Alisą. Apie jos draugystę su vienišais senjorais, gyvenančiais globos namuose, sukurtas dokumentinis filmas.

Alisa labai panaši į tikrą žmogų – anūkę. Filmo režisierius sako, kad ateityje tokių robotų daugės ne tik Olandijoje, bet ir visame pasaulyje. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi