Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Diplomas pusantrų metų nesirodant paskaitose – misija įmanoma

Socialiniame tinkle „Facebook“ žaibiškai plinta Justino Butkevičiaus įrašas apie „studijas“ Alytaus profesinio rengimo centro Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriuje. J. Butkevičius tikina diplomą gavęs be jokių pastangų ir net be paskaitų lankymo.

Socialiniame tinkle „Facebook“ žaibiškai plinta Justino Butkevičiaus įrašas apie „studijas“ Alytaus profesinio rengimo centro Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriuje. J. Butkevičius tikina diplomą gavęs be jokių pastangų ir net be paskaitų lankymo.

Balbieriškyje veikiančią mokslo įstaigą J. Butkevičius nesismulkindamas vadina „Balbieriškio profke“. Bet ir šis terminas jam atrodo per švelnus.

„Gal tiksliau profesinio ugdymo teatre: pamokos čia vyksta fiktyviai, mokinių pamokose nėra, daugumos klasiokų taip ir nesutikau, mokytojai slepiasi nuo valdžios ir vaidina, kad studijos vyksta nuotoliniu būdu, kontrolės jokios ir pažymius gauni nebūdamas pamokose. Mokykloj nesirodžiau 1,5 metų, bet, pasirodo, sėkmingai baigiau semestrus ir pusmečio gamybinę praktiką“, – rašo „profkės“ absolventas.

Anot jo, smulkiojo verslo organizatoriaus diplomo gavimui pakako „2 metus pakaboti sąrašuose, ateiti į super lengvus baigiamuosius egzus“.

„Man buvo tikrai linksma dalyvauti šitam profesinio mokymo spektaklyje, pasijausti vėl kaip mokykloje, turėti auklėtoją ir klasiokus, pasimokyt kirčiuoti iš 10 klasės vadovėlio ar prikirsti kotletų valgykloje po 1,12 Lt, bet mokyklos personalui čia jų tikras gyvenimas ir tikras darbas. Tikiuosi, šią „mokyklą“ greit uždarys, nes visos studijos yra tiesiog suvaidintos. Na, o aš bet kuriuo atveju atšvęsiu savo pseudodiplomą“, – šaiposi J. Butkevičius.

Klausimas vertas milijono: „Ar galima plauti kiaušinius, jei jų trukmė ilgesnė?“

15min.lt susisiekus su J. Butkevičiumi, „Balbieriškio profkės“ absolventas patikino, kad įrašas „Facebook“ nėra pokštas.

„Tikrai ne. Man buvo smalsu patikrinti, ar Balbieriškio profkė tikrai taip dirba, kaip buvau girdėjęs. Ir visi gandai pasitvirtino“, – teigė pašnekovas.

Eksperimento pradžią jis nusakė vienu žodžiu: „prikolas“. Visi mokslai Balbieriškyje pasirodė esantys juokingi iki ašarų.

„Viskas prasidėjo kaip „prikolas“. Nes buvau girdėjęs iš draugų, kaip ten mokslai vyksta. Tai ir nusprendžiau išbandyti pats“, – prisiminė J. Butkevičius.

Paklaustas, kiek kartų lankėsi mokslo įstaigoje, jis nurodė faktinius apsilankymus galintis suskaičiuoti kone ant pirštų.

„Mokykloje pasirodžiau keletą kartų rugsėjo mėnesį. Ir kiek atsimenu, daugiau bendravau tik telefonu bei atvykau į baigiamąjį egzaminą. Studijų pradžioje pateikiau savo bakalauro diplomą, tad kai kuriuos dalykus tiesiog užskaitė palikdami tą patį pažymį, o kitus tiesiog „išbūrė“, – tęsė J. Butkevičius.

O baigiamasis egzaminas, anot jo, buvo dešimtos klasės lygio. Na, gal ir lengvesnis. Kaip pavyzdį J. Butkevičius pateikė štai tokį egzamino klausimą:

Ar galima plauti kiaušinius, jei jų trukmė ilgesnė?
A) taip
B) ne
C) priklauso nuo šeimininkės

Paklaustas, ar tai iš tikrųjų klausimas iš baigiamojo egzamino, „pseudodiplomo“ savininkas atsakė lakoniškai: „Baisu, bet taip“. Tiesa, egzamine buvo ir praktinė dalis: „Sąskaitos/faktūros išrašymas arba kasos išlaidų orderio išrašymas“.

Kaip buvo įvertintas jo baigiamasis darbas? „10, žinoma“, – teigė J. Butkevičius.

„Turėjom tokį malonų vyruką...“

Alytaus profesinio rengimo centro Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriaus vedėja Marijona Mitrulevičienė 15min.lt patvirtino, kad dešimtukininkas J. Butkevičius iš tiesų mokėsi jos vadovaujamoje įstaigoje. Tiesa, ji prisipažino nežinojusi, kad Justino studijos tebuvo eksperimentas.

„J. Butkevičius atėjo pas mus baigęs Vilniaus Gedimino technikos universitetą, norėdamas įgyti darbinių įgūdžių. Kadangi jis baigęs aukštąją mokyklą, jam daug dalykų buvo užskaityta“, – prisiminė M. Mitrulevičienė.

Sužinojusi, kad J. Butkevičiaus mokslai tebuvo „prikolas“ ir gandų apie „Balbieriškio profkę“ tikrinimas, pašnekovė neslėpė nusivylimo tokiu buvusio auklėtinio elgesiu. „Vat kaip... vat kaip įdomiai. Reiškia, turėjom tokį malonų vyruką, o jo tikslas buvo štai koks. Ką aš žinau...“, – atsiduso pašnekovė.

Paklausta apie absolvento minimus „išburtus“ pažymius, Alytaus profesinio rengimo centro padalinio vadovė tikino kol kas negalinti to nei patvirtinti, nei paneigti.

„Nežinau, kokius dalykus „išbūrė“, – kiek sutriko M. Mitrulevičienė.

Įstaigos vadovė pažadėjo pasidomėti tiek J. Butkevičiaus mokymosi aplinkybėmis, tiek egzamino klausimu apie kiaušinių plovimą bei kitomis dešimtukininko minimomis detalėmis.

„Tuoj pat užsiimsiu šiuo reikalu“, – sakė M. Mitrulevičienė.