Lietuvoje

2015.02.12 21:38

Laisvalaikiu fiziškai pajudėti lietuviams dar nėra įprasta, rodo tyrimas

ELTA2015.02.12 21:38

Nors Lietuvoje fiziškai aktyvūs žmonės fizinei veiklai skiria gana daug laiko, tačiau visuomenės sveikatos specialistams iššūkiu lieka ta dalis gyventojų, kurių darbas nėra susijęs su fizine veikla, mat laisvalaikį skirti fizinei veiklai lietuviams, ypač labiau išsilavinusiems, dar nėra įprasta.

Nors Lietuvoje fiziškai aktyvūs žmonės fizinei veiklai skiria gana daug laiko, tačiau visuomenės sveikatos specialistams iššūkiu lieka ta dalis gyventojų, kurių darbas nėra susijęs su fizine veikla, mat laisvalaikį skirti fizinei veiklai lietuviams, ypač labiau išsilavinusiems, dar nėra įprasta.

Atlikę Lietuvos gyventojų fizinio aktyvumo tyrimą, visuomenės sveikatos specialistai patvirtino, kad Lietuvoje itin daug laiko praleidžiama sėdint ne tik darbe, o laisvalaikiu fizine veikla užsiimančių asmenų skaičius itin mažas.

Apibendrinus rezultatus, paskelbta, kad ypač nepakankamas fizinis aktyvumas yra jauniausio ir vyriausio amžiaus suaugusiųjų, moterų ir asmenų su aukštuoju išsilavinimu grupėse.

Higienos instituto paskelbto pastarųjų metų tyrimo duomenimis, vyresni asmenys buvo mažiausiai fiziškai aktyvūs tiek darbinės veiklos, tiek laisvalaikio metu – daugiau nei 85 proc. suaugusių, vyresnių nei 46 metų, laisvalaikiu neužsiima jokia fizine veikla. Ypač yra pasyvi vyresnių nei 60 metų asmenų grupė, nes joje fizine veikla darbo metu užsiimančių tebuvo vos trečdalis (32,7 proc.), o laisvalaikiu – tik 12,5 proc.

Nustatyta, kad respondentai, sėdėdami darbe, prie televizoriaus, kompiuterio, skaitydami, megzdami ir pan., kasdien praleidžia vidutiniškai apie 5 valandas (299 minutes), o jauniausi (15–25 metų amžiaus) taip praleidžia daugiausia laiko (348 minutes). Moterys sėdėdamos praleidžia laiko mažiau (289 minutes) nei vyrai (310 minučių); respondentai su aukštuoju išsilavinimu (352 minutes) daugiau nei su žemesniu (282 minutes).

Tiesa, susisiekimo tikslais vaikštantys pėsčiomis ar važinėjantys dviračiu sakosi nemažai apklaustųjų – 75 proc. (778 iš 1038 apklaustų asmenų), vidutinio amžiaus rečiau nei jauni ir vyriausi, vyrai (71,8 proc.) rečiau nei moterys (78 proc.).

Pasak specialistų, sveikiems 18–64 metų amžiaus suaugusiems žmonėms reguliarus fizinis aktyvumas turi teigiamą poveikį, ypač vyresnio amžiaus žmonių sveikatai, – fiziniai pratimai gali sumažinti ar net sustabdyti depresiją, lėtines vyresnių žmonių ligas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja ne mažiau kaip po 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos 5 dienas per savaitę arba ne mažiau kaip po 20 minučių labai intensyvios fizinės veiklos tris dienas per savaitę.

2013 metus Seimas yra paskelbęs Sveikatingumo metais, taip pabrėždamas visuomenės sveikos gyvensenos skatinimą, sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą kaip vieną iš valstybės prioritetų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.