Lietuvoje

2019.06.20 13:38

Buvęs prokuroras Dūda atsisakė Seime kalbėti apie savo išėjimo iš tarnybos priežastis

komisija planuoja kreiptis į STT; atnaujinta 15.20
Jūratė Skėrytė, BNS2019.06.20 13:38

Buvęs Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda ketvirtadienį Seimo laikinosios komisijos, tiriančios galimą neteisėtą poveikį valstybės tarnautojams ir politikams, posėdyje atsisakė kalbėti apie savo išėjimo iš tarnybos priežastis.

Ketvirtadienį į laikinosios komisijos posėdį atvykęs M. Dūda teigė atidžiai perskaitęs Seimo nutarimą, kur nurodyta, ką ši komisija tiria.

„Šioje apimtyje (..) jokių duomenų pateikti jums negaliu, nes jų neturiu“, – pareiškė M. Dūda.

„Jokių duomenų apie suinteresuotų asmenų galimai darytą neteisėtą įtaką politiniams procesams aš neturiu, apie interesų grupių poveikį teisėkūros procesui aš neturiu, interesų grupių poveikį vadovams, jų rinkimui, skyrimui ar veiklai aš tikrai neturiu, lygiai taip pat aš neturiu jokių duomenų apie neteisėtą įtaką valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovas ir taip toliau“, – tvirtino buvęs pareigūnas.

Jis tvirtino tarnybą prokuratūroje 2013 metais palikęs savo noru, o kalbėjimą apie tai lėmusias priežastis jis vadino emocijomis.

M. Dūda teigė, kad tokius dalykus galėtų aptarti privačiame pokalbyje, o ne oficialiame komisijos, turinčios konkrečius įgaliojimus, posėdyje.

Buvęs prokuroras, dabar dirbantis advokatu į Seimo komisijos posėdį kviestas, remiantis buvusio jo kolegos prokuroro Juliaus Rėksnio liudijimu.

Šis anksčiau komisijai pasakojo, kad M. Dūda jam skundėsi, jog buvo iškviestas pas aukštesnįjį prokurorą ir sulaukęs nurodymo nenutraukti ikiteisminio tyrimo dėl galimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo Lietuvoje.

J. Rėksnys tvirtino, kad M. Dūda minėjo, jog jam buvo pateiktas sąrašas asmenų, kuriems jis turėjęs pateikti įtarimus.

„Joks sąrašas man nebuvo pateiktas“, – ketvirtadienį Seimo komisijai sakė buvęs pareigūnas.

M. Dūda atsisakė komentuoti J. Rėksnio išsakytus teiginius. Jis pabrėžė su J. Rėksniu neaptarinėjęs savo atliekamų ikiteisminių tyrimų detalių.

„Aš neketinu vertinti mano buvusio kolegos jums duotų paaiškinimų“, – teigė M. Dūda.

Buvęs prokuroras patvirtino, kad dirbant prokuroru jo ir aukštesnio prokuroro, prokuratūros vadovų nuomonės, požiūriai buvo išsiskyrę, tačiau ginčų dėl darbo jis sakė nelaikąs neteisėtu spaudimu.

„Aš manau, kad ne (nebuvo bandymų palaužti jo stuburo – BNS). Buvo nesutarimų ir skirtingų požiūrių, kartais apie tai diskutuodavome, kartais karštai ir aštriai. Ir ką. Ar tai poveikis? Jeigu būtų poveikis, kurį aš vertinčiau kaip neteisėtą poveikį, aš vienareikšmiai būčiau ėmęsis atitinkamų teisinių priemonių“, – kalbėjo M. Dūda.

Laikinosios Seimo komisijos pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė po posėdžio žurnalistams sakė, kad bus ieškoma kitų liudytojų, ar M. Dūdai buvo daromas spaudimas nenutraukti ikiteisminio tyrimo dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje. 

„Turime du asmenis, kurie patvirtindami savo liudijimo tikrumą ir būdami informuoti dėl melagingų parodymų, liudijo visiškai priešingai. Žiūrėsime, ieškosime kitų įvardytų asmenų, nes prokuroro J. Rėksnio įvardyti buvo kiti asmenys, kurie taip pat galėtų būti liudininkais ir tikrinsime tą informaciją“, – teigė A. Širinskienė.

Ji sakė, kad komisija kreipsis į prokuratūrą medžiagos, kurią ši surinko atlikdama savo tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio prokurorams.

Seimo laikinoji komisija padėtimi prokuratūroje susidomėjo po dienraščio „Lietuvos rytas“ publikacijų ir prokurorų interviu apie keliamas abejotinas bylas, politinę įtaką ir generalinio prokuroro Evaldo Pašilio veiklą. 

Generalinė prokuratūra savo ruožtu nepagrįstais vadino teiginius apie prokurorų ar politikų darytą poveikį, spaudimą tyrimui dėl CŽV kalėjimo. Anot jos pranešimo, J. Rėksnio viešai pateikta informacija buvo patikrinta ir atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimos įtakos.

Laikinoji Seimo komisija žada prašyti STT įvertinti nepotizmo lygį prokuratūroje

Galimą neteisėtą poveikį valstybės tarnautojams ir politikams tirianti Seimo laikinoji komisija ketina prašyti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įvertinti nepotizmo lygį prokuratūroje, sako komisijos vadovė.

„(...) Užsiklausime informacijos iš tarnybų dėl nepotizmo lygio prokuratūroje“, – ketvirtadienį po komisijos posėdžio Seime žurnalistams sakė „valstietė“ Agnė Širinskienė.

Ji patvirtino, kad dėl to planuojama kreiptis į STT.

„Yra analitinė žvalgyba, kuri gali atlikti analizes. Kadangi yra visa eilė liudijimų apie tai, kad yra proteguojami giminaičiai ir kiti asmenys, galima pažiūrėti, kas dalyvauja atrankose, kas laimi, ar yra tarp asmenų kokie nors ryšiai“, – teigė A. Širinskienė.

Gegužės pabaigoje Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis, liudydamas Seimo komisijai, atkreipė dėmesį į nepotizmo apraiškas Generalinėje prokuratūroje, skiriant asmenis į pareigas.

Anot G. Jasaičio, generalinio prokuroro Evaldo Pašilio dukters krikštatėvio Juliaus Gelumbausko paskyrimas Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru nėra vienintelis atvejis.

E. Pašilis jį prokuratūros vadovu paskyrė, nepaisydamas, kad per atranką komisija jam skyrė mažiausiai balų.

„2017 metais karjerą padaro vieno generalinio prokuroro pavaduotojo žmona atrankoje Generalinėje prokuratūroje, kurios balai buvo mažesni. Praėjus metams, kito generalinio prokuroro pavaduotojo žmona lygiai taip pat padaro karjerą, nebūdama pirmoji atrankoje. Vyksta vyriausiųjų prokurorų atrankos, kurie vieni dalyvauja. Kokia čia atranka, jeigu vienas dalyvauja?“ – gegužės pabaigoje per Seimo komisijos posėdį kalbėjo prokuroras.

Kaip ydingas G. Jasaitis nurodė ir pareigūnų atrankas į Eurojustą, Europos prokuratūrą.

„Generalinis prokuroras sudaro komisiją atrankai atstovauti Eurojuste. Toje atrankoje dalyvauja generalinio prokuroro pavaduotojas, kurį iš esmės vertina jo pavaldiniai. Lygiai taip pat vykdoma atranka į Europos prokurorus, kai pavaldiniai vertina, kuris prokuroras turi ten būti atrinktas. (...) Kaip gali pavaldiniai savo vadovą vertinti balais?“ – stebėjosi pareigūnas.

Seimo laikinoji komisija padėtimi prokuratūroje susidomėjo po dienraščio „Lietuvos rytas“ publikacijų ir prokurorų interviu apie keliamas abejotinas bylas, politinę įtaką ir generalinio prokuroro E. Pašilio veiklą. 

Generalinė prokuratūra šiuos kaltinimus dėl kai kurių pareigūnų protegavimo neigia ir vadina nepagrįstais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.