Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.19 17:32

Birželį užfiksuotos šiemet pirmosios tropinės naktys: aukšta temperatūra išliko ir naktį

Pirmosios tropinės naktys šiemet užfiksuotos birželio šeštą ir septintą dienomis Nidoje, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

„Taip, šiais metais tai – pirmosios tropinės naktys, kai temperatūra naktį nenukrenta žemiau 20 laipsnių“, – BNS sakė Tyrimų ir plėtros skyriaus patarėjas Donatas Valiukas.

Jis teigia, kad tropinės naktys Lietuvoje labiau būdingos liepos ir rugpjūčio mėnesiams, kiek rečiau – birželį ir rugsėjį.

„Šiemet birželis buvo toks anomalus – su temperatūros rekordais, dėl to ir tropinės naktys buvo užfiksuotos. Bet jos labiau liepos antros pusės – rugpjūčio pirmos pusės reiškinys, todėl tikrai šiemet dar jų ko gero bus“, – teigė klimatologas. 

„Ne tik Nidoje, kur jų būna daugiausia, bet ir likusioje Lietuvoje yra didelė tikimybė, kad jų dar bus“, – pridūrė jis.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, pernai Nidoje užfiksuota 16 tropinių naktų, Klaipėdoje – devynios, Vilniuje – dvi.

Klimatologas D. Valiukas sako, kad šis meteorologinis reiškinys Lietuvoje – padažnėjęs. Daugiau tropinių naktų fiksuojama nuo paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio, o pats dažnėjimas byloja apie besikeičiantį klimatą. 

„Jeigu anksčiau šis reiškinys būdavo retas, tai paskutiniais metais jos labai padažnėjusios. Ir ne tik Nidoje, kur gan maži skirtumai tarp dienos ir nakties temperatūrų, lyginant su likusia Lietuva. Tropinių naktų skaičiaus augimas jaučiamas ir kitose šalies vietose“, – BNS sakė klimatologas. 

Tropinių naktų skaičius stipriai šoktelėjo į viršų 1994 metais, kai, pavyzdžiui, Klaipėdoje jų užfiksuota 4, o Nidoje – 14, nors iki to laiko jų būta tik pavienių.

Nuo 1961 iki 1994 metų Nidoje užfiksuota 30 tropinių naktų, o nuo 1994 iki šių metų birželio – 121. Vilniuje ir Klaipėdoje iki 1994-ųjų tropinių naktų buvo po dvi, o nuo to laiko – atitinkamai 17 ir 40.

Tropinė naktis – meteorologinis reiškinys, kai temperatūra naktį net ir šalčiausiomis valandomis nenukrenta žemiau 20 laipsnių šilumos. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi